Akıllı sayaç kullananlar tarifenize dikkat!

mugekanbay

Tasarruf ana temalarımızdan biri üstelik bu yıl içinde sıkça konuşacağımız konulardan. Akıllı sayaçlar da yine okurlarımıza önerdiğimiz ve faturalarımızı düşürmek için kullandığımız bir ürün. Akıllı sayaçlar ile son dönemde medyaya yansıyan haberleri görünce bu konuda bir kaç hatırlatmada bulunmak istedik.

Yaşanan sorunların kaynağı, TEDAŞ'ın 10 yılını dolduran sayaçları aboneyi bilgilendirmeksizin, elektronik olanlarıyla değiştirerek, bedelini taksitle faturaya ilave etmesinden kaynaklandı. Bu sayaçlarda üç zamanlı tarife abone başvurmadan başlatılmadığı için abonelere faturalar eski tarife üzerinden ve oldukça kabarık geldi.

Akıllı sayaç tercih ederken öncelikle, 250 kWh'lık bir tüketiminiz olduğundan emin olun, bu tüketimi bulamayan kullanıcılar için akıllı sayaç çok anlamlı bir fark yaratmayabiliyor.

İçindekiler

1 zamanlı tarife

Gün boyunca tüketilen elektrik enerjisi tek fiyat üzerinden değerlendirilir.

3 zamanlı tarife

Üç zamanlı tarifede gün üç bölüme ayrılır ve her bölüm farklı fiyatlandırılır.
 
Gündüz Tarifesi (06:00 – 17:00)

Puant Tarifesi (17:00 – 22:00)

Gece Tarifesi (22:00 – 06:00)

Aklınızda bulunsun, işlem akıllı sayaç almakla bitmiyor, akıllı sayacınız için bir de tarife belirleyip üç zamanlı tarifeyi seçmeniz gerekiyor. En pahalı elektrik, puant tarifesinde yani işlerinizi gündüz ve geceye yaymak faturanızı hafifletecek.


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN