Akıllı sayaç kullananlar tarifenize dikkat!


Tuğba Hacıbayramoğlu
9 Aralık 2019 | 41

Tasarruf ana temalarımızdan biri üstelik bu yıl içinde sıkça konuşacağımız konulardan. Akıllı sayaçlar da yine okurlarımıza önerdiğimiz ve faturalarımızı düşürmek için kullandığımız bir ürün. Akıllı sayaçlar ile son dönemde medyaya yansıyan haberleri görünce bu konuda bir kaç hatırlatmada bulunmak istedik.

Yaşanan sorunların kaynağı, TEDAŞ'ın 10 yılını dolduran sayaçları aboneyi bilgilendirmeksizin, elektronik olanlarıyla değiştirerek, bedelini taksitle faturaya ilave etmesinden kaynaklandı. Bu sayaçlarda üç zamanlı tarife abone başvurmadan başlatılmadığı için abonelere faturalar eski tarife üzerinden ve oldukça kabarık geldi.

Akıllı sayaç tercih ederken öncelikle, 250 kWh'lık bir tüketiminiz olduğundan emin olun, bu tüketimi bulamayan kullanıcılar için akıllı sayaç çok anlamlı bir fark yaratmayabiliyor.

1 zamanlı tarife

Gün boyunca tüketilen elektrik enerjisi tek fiyat üzerinden değerlendirilir.

3 zamanlı tarife

Üç zamanlı tarifede gün üç bölüme ayrılır ve her bölüm farklı fiyatlandırılır.
 
Gündüz Tarifesi (06:00 – 17:00)

Puant Tarifesi (17:00 – 22:00)

Gece Tarifesi (22:00 – 06:00)

Aklınızda bulunsun, işlem akıllı sayaç almakla bitmiyor, akıllı sayacınız için bir de tarife belirleyip üç zamanlı tarifeyi seçmeniz gerekiyor. En pahalı elektrik, puant tarifesinde yani işlerinizi gündüz ve geceye yaymak faturanızı hafifletecek.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (2)