Ağustos 2021 koronavirüs tedbirleri

busra.guzeller

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbirleri özelinde yayınladığı genelgede 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle uygulanacak yeni kararlara yer verildi. Genelgede koronavirüsün etkilerinin asgari düzeye düşürülmesi için temizlik-mesafe-maske üçlüsünün yanı sıra aşı olmanın da ne kadar önemli olduğuna ve ülkemizin aşılamada ne kadar ilerlediğine değinildi. Verilere göre birinci doz aşılamada %73, ikinci doz aşılamada ise % 55,5 düzeyine ulaşmış durumdayız.

Genelgenin devamında ise Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda 6 Eylül sonrasında alınacak tedbirlere yer verildi.

Bu tedbirler:

  • 6 Eylül Pazartesi tarihinden itibaren aşı olmayan ya da hastalığı geçirmeyen kişiler kendi araçları hariç otobüs, uçak ve tren gibi toplu taşıma araçlarıyla yolculuk yapmak isterlerse seyahat edebilmek için son 48 saatte yapılmış negatif sonuçlu PCR testi göstermek zorunda olacaklar. Bu şartları karşılamayan kişilerin seyahat etmesine izin verilmeyecek.
  • Aşı olmayan kişiler konser, sinema ve tiyatro gibi kalabalık etkinliklere PCR testi göstererek katılabilecek. Etkinlik çalışanları HES kodu aracılığıyla katılımcının daha önce aşı olup olmadığını, hastalık atlatıp atlatmadığını ve aşılanmamışsa son 48 saat içerisinde yapılmış PCR testi sonucunu görebilecek. Hastalığı geçirmeyen ya da PCR testi yaptırmayan kişiler etkinliğe katılamayacak.
  • Valiler ve kaymakamlar il ya da ilçelerinde düzenleyecekleri toplu etkinlikler için HES kodu üzerinden PCR testi kontrolü zorunluluğu isteyebilecek.

Tüm tedbirlere buradan ulaşabilirsiniz.

busra.guzeller
Büşra Güzeller
40 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Uzman Yazarlar