İnternet bağlantısı, hem ülkemizde hem de dünyada uzun yıllar dial-up (çevirmeli bağlantı) denilen, telefon hatları üzerinden ve ses frekanslarında oldukça düşük hızlı veri trafiği sağlayan yöntemle yapıldı. Ancak 90'lı yıllarda geliştirilen ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - Asimetrik Dijital Abone Hattı) teknolojisi, yine telefon hatları kullanılarak, ancak çok daha yüksek hızlarda veri iletimi yapılmasına olanak tanıdı.

ADSL bağlantı, dial-up bağlantıya göre çok önemli bir artı özellik sunuyor: hız. Web sayfalarının boyutları büyüdükçe, fotoğraf, video, müzik gibi içeriklerin kullanımı arttıkça, internet bağlantı hızının önemi de sürekli artıyor. Artık günümüzde standart bir web sitesine dial-up ile bağlanmak, çoğunlukla çok ciddi can sıkıntısına neden oluyor. ADSL, web sitelerinin son derece hızlı bir şekilde görüntülenmesine olanak tanıyor. Ayrıca fiyat olarak da artık oldukça uygun durumda.

ADSL'nin Fiber internet bağlantısına olan avantajı ise, bağlantıyı almak için telefon hattınızın bulunmasının yeterli olması. Fiber bağlantı için, servis sağlayıcıların sizin evinizin ya da işyerinizin bulunduğu binaya kadar fiber altyapısı döşemiş olması gerekiyor. Günümüzde ülkemizde fiber altyapı, yalnızca belirli şehirlerin belirli bölgelerinde sunulmuş bulunuyor. Telefon altyapısı ise ülkemizde artık hemen her yerde mevcut, ve telefon santrallerinin çoğu da ADSL altyapısına sahipler.


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar