ADSL ve Fiber internet, birbiriyle rekabet eden iki teknoloji. Fiber, günümüzde ADSL'ye göre çok daha yüksek hızlarda internet bağlantısı sunabiliyor. Büyük ağların altyapıları, ülkeler arası ağ bağlantıları, çoğunlukla Fiber denilen yüksek hızla veri transferine olanak tanıyan cam elyaf kablolardan oluşur. Bunun evlere ve işyerlerine gelmesiyle bu büyük hızlara kendi bilgisayarımızdan da ulaşabilir hale gelebiliyoruz. 

İçindekiler

Fiber için altyapı şart

Ancak Fiber bağlantı için, servis sağlayıcıların sizin evinizin ya da işyerinizin bulunduğu binaya kadar fiber altyapısı döşemiş olması gerekiyor. Günümüzde ülkemizde fiber altyapı, yalnızca belirli şehirlerin belirli bölgelerinde sunulmuş bulunuyor. Telefon altyapısı ise ülkemizde artık hemen her yerde mevcut, ve telefon santrallerinin çoğu da ADSL altyapısına sahipler.

Yüksek bağlantı hızı gerekiyorsa Fiber

Eğer çok yüksek bağlantı hızlarına ihtiyaç duymuyorsanız, bir kaç megabitlik bağlantı hızı yeterli oluyorsa, ADSL yeterli gelebilir.  Ancak daha hızlı bağılantıya ihtiyacınız varsa Fiber'i tercih edin. Fiber arasında altyapı ve fiyat konusunda karşılaştırmayı Enuygun.com üzerinden kolayca gerçekleştirebilir, ve size en uygun tarifeyi rahatlıkla seçebilirsiniz. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar