Pasaport krizindeki sorun bir türlü aşılamıyor. Enuygun olarak seyahate gidecekleri iki hafta önce biran önce pasaport başvurusunda bulunmaları için uyarmıştık. Pasaporta acil ihtiyacı olanlar elinizi çabuk tutun bir an önce uçak biletinizi alırsanız pasaportunuza hızlı bir şekilde kavuşabilirsiniz.İşte pasaport sırasında bir iki ay beklememek için yapmanız gerekenler...

Acil başvuru formu doldurmalısınız

Öncelikle http://www.epasaport.gov.tr/ adresinden pasaport başvurusunda bulunup randevu alacaksınız. Randevu almanız yeterli değil, pasaportu alacağınız Emniyet Müdürlüğü’ne gidip acil başvuru formu da doldurmanız gerekiyor.

Uçak bileti almanız şart

Acil başvuru formunu doldurabilmeniz içinde gideceğiniz yer için mutlaka uçak biletini de almanız gerekiyor. Uçak biletinin orjinalini görevli memura gösterdiğiniz taktirde sizin bu formu doldurmanıza izin veriliyor. Formla birlikte uçak biletinizin bir örneği de Ankara’ya gönderiliyor. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra yaklaşık 1 hafta içerisinde yeni pasaportunuza kavuşabilirsiniz.

150 bin kişi sırada

Sizleri yaklaşık 15 gün önce yazdığımız 'Yeni Pasaport Çıkartacaklar Dikkat' başlıklı makalede pasaport krizinin sebeplerini anlatmıştık. Yine de kısa bir hatırlatalım. Kamu İhale Kurumu çipli pasaport üretimi ihalesini kazanan Fransız Gemalto firmasının ihalesini güvenlik zaafiyeti nedeniyle iptal etmişti. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü de yeni pasaport için Malezyalı bir firmayla anlaştı. Ancak Malezyalı firma da üretime başlayabilmek için Fransız firmasının itiraz kararının sonuçlanmasını bekliyor. Yeni pasaport çıkarmak isteyen yaklaşık 150 bin kişinin sırada beklediği öğrenildi.

Gurbetçilere uyarı

Köln Başkonsolosluğu da Türk vatandaşlarını pasaport sıkıntısı konusunda uyardı ve pasaport başvurularını bir an önce yapmalarını istedi. Konsolos Mustafa Kemal Basa, defter sıkıntısı nedeniyle vatandaşların pasaport müracatlarına hızlı bir şekilde yanıt veremediklerini açıkladı. Basa, zor durumda kalmamak için pasaport başvurularının erkenden yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.