ABD uçuşlarında yolcuların uçakta elektronik cihazlarını yanlarında taşımasına ilişkin yasağının kaldırıldığı açıklandı. THY resmi bir açıklama yaparak İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan ABD’ye yapılan uçuşlarda artık tüm elektronik cihazların kullanabileceğini açıkladı. Karar 5 Temmuz Çarşamba gününden itibaren uygulamaya konulacak.

10 şehirden yapılan uçuşlara yasak gelmişti

Bilindiği üzere Mart ayında alınan bir kararla aralarında İstanbul’un da bulunduğu 10 Arap ülkesinden kalkan uçaklar için elektronik cihaz yasağı konmuştu. Kahire, Amman, Kazablanka, Katar, Riya, Cidde, Abu Dabi, Dubai ve Kuveyt’ten kalkan ve ABD’ye giden uçaklarda yolcular cep telefonları dışında bilgisayar, iPad gibi elektronik cihazları yanında taşımıyorlardı.

5 Mayıs 2017 itibariyle yasak kalktı

THY bunun üzerinde yolcularına özel laptop ve iPad de dağıtmaya başlamıştı. Kişisel bilgisayarları ise özel bir bavulla ABD’ye indikten sonra yolculara teslim ediyordu. Yapılan görüşmelerden sonra artık İstanbul’dan ABD’ye yapılan uçuşlarda elektronik cihaz yasağı kaldırdı. THY da bu kararı resmi sitesinde duyurdu. ABD kararının ardından benzer bir uygulamayı İngiltere de yapmıştı. İngiltere’nin de yakında elektronik cihazlarla ilgili aldığı bu kararından vazgeçmesini umarız. Yolcular İstanbul’dan dan İngiltere’ye yapılan tüm uçuşlarda cep telefonu haricinde elektronik cihazlarını yanlarına alamıyorlar. ABD ve İngiltere’nin yasaklarını ABD ve İngiltere uçuşlarında elektronik cihazlara dikkat başlıklı yazımızdan görebilirsiniz.

ABD uçuşlarında elektronik cihaz yasağı kalktı

Merve Kılıç
106 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.