Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası verilerine göre son 6 yılda Türkiye’de yaklaşık 6 milyon konut satıldı. Geçen yıl ise satılan 1 milyon 409 bin 314 konut ile son 6 yılın rekoru kırıldı. Peki bu süre zarfında konut fiyatları ne kadar artış sergiledi?

İçindekiler

Yılda 1 milyondan fazla konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası’nın verilerine göre Türkiye’de konut sektörünün son 6 yıllık grafiği çıkarıldı. Konut kredisi faiz oranlarının düşük olduğu 2013 yılından bu yana her yıl en az 1 milyon konut satışı gerçekleştirildi. İnceleme 2018 yılı Ağustos ayına kadar olduğu için 2018 yılında genel konut satış rakamı henüz 1 milyonu bulmadı.

Konut fiyatları 6 yılda %100’e yakın oranda arttı

Ocak 2013 ile 2018 Ağustos aylarını içeren değerlendirmede 6 yıl süresince yaklaşık 6 milyon konut satıldı. Konut fiyat endeksinde ise dikkat çekici bir artış var. 2013 yılından bu yana konut fiyat endeksi yaklaşık %83 oranında artarak 268.09’a yükseldi. Artışın en yüksek olduğu için %103,7 ile İzmir. Onu %91,2 ile İstanbul ve %53,7 ile Ankara izliyor.

Yabancı satışında Arap ilgisi

Yabancılara konut satışında da artış var. Yabancı satışında ilk sıraları Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt gibi Arap ülkelerinden gelenler alıyor. Yabancı satışında ilk sıralarda İstanbul, Antalya, Bursa ve Yalova ön plana çıkıyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN