İçindekiler

Öyle tatlar, öyle kokular vardır ki bize kışı hatırlatır. Mis gibi ateşte pişirilmiş kestane, boza, salep kış deyince akla gelen ilk tatlar. Bu geleneksel lezzetleri yerinde tadarak yolculuk planları yapmaya ne dersiniz? Kış ayların vazgeçilmezi 5 lezzet için 5 rota oluşturdum. Siz de bunlara göz atıp kendinize mini bir gurme turu yapabilirsiniz.

Kestane (Bursa)

Kış aylarının vazgeçilmezi kestane deyince akla ilk gelen şehir Bursa’dır. Şehirde ünlü kestane şekeri satan pastahaneler de var. Ama Bursa’nın da çarşısında sokaklarında eski usul hala kestane kebabı yapan tezgahlar bulunuyor. İskender kebabı, ateşte pişirilmiş kestane ve kestane şekerinden oluşan mini bir lezzet turuna ne dersiniz? Üstelik Bursa’nın tarihi camilerini ve eserlerini gezebilir. Teleferikle Uludağ turu da yapabilirsiniz. Bursa’ya gidemeseniz bile kışın sokaklarda satılan kestanelerden mutlaka tadın.

Boza (İstanbul / Vefa)

Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan bozayı en iyi yapan yerlerin başında Vefa geliyor. 1800’li yıllardan bu yana boza üreten bu firma ismini de İstanbul’un eski semtinden almış. Vefa’da küçük bir dükkanda hizmet veren bozayı mutlaka yerinde tadın derim. Mekandan mı atmosferden mi bilinmez ama gerçekten lezzetli. Yüzyıllık masalarda boza içmenin keyfini sürün. Üzerine de dükkanın karşısındaki kuruyemişçilerden aldığınız leblebiden koymayı unutmayın.

Salep

Kışın hem içimizi ısıtan hem de oldukça sağlıklı bir içecektir salep. Ancak her yer güzel salep yapamıyor. Gerçekten salep tozundan hazırlananların lezzeti bir başka oluyor. İstanbul’da Yeniköy’de Yeniköy Kahvesi, Kadıköy’de Fazıl Bey Kahvecisi, Zeynel Muhallebicisi, Moda’daki Ali Usta tercih edilebilir. İzmir’de Ömer Ağa Çay Bahçesi, Adana’da Morpop ve Mado dondurmacıları tercih edilebilir.

Turşu (Gemlik)

Kışın hastalıklara karşı koruyucu bağışıklık sistemimizi koruyan bir başka yiyecek de turşu. Bursa ve Gemlik’te de pek çok köy turşu yapıyor. Yol üzerinde Bursa’da giderken Gemlik’ten başlayarak turşu satan dükkanlar bulabilirsiniz. Ayrıca turşu ya da turşu suyu isterseniz Kadıköy Çarşısı, Beşiktaş çarşısındaki turşucuları da tercih edebilirsiniz.

Çay (Trabzon-Rize)

Çayı anavatanında içmeye ne dersiniz? Rize’de şehre hakim bir noktaya konumlanmış Ziraat Botanik Çay Bahçesi en iyi adres. Burada zaten çayı öyle bardakla değil çaydanlık ya da semaverlerle alıyorsunuz. Kana kana çay içmek için şahane manzaralı bir yer. Rize’nin komşu şehri Boztepe’nin de güzel bir manzarası ve lezzetli çayları var. Karadeniz’de kışlar genelde ılık geçer. Mini bir Karadeniz turu da yapabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2033 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar