Kısaca cep telefonu ya da mobil iletişim cihazlarıyla bağlantı hızını ve bilgi taşıma kapasitesini önemli ölçüde artıran bir teknoloji olarak tanımlanan 3G teknolojisi, Multimedia uygulamalarını mobil ortama taşıyacak olan yeni nesil iletişim teknolojisi olarak da adlandırılabilir. 

İçindekiler

Hız miktarı arttı

3G teknolojisi yeni bir frekans bandından ve daha fazla bant genişliğinden yararlanmaya olanak sağlayacak. 3G sistemdeki hız miktarı megabitlerle ifade edilir. 3G 2Mbps hızına kadar ulaşabilmektedir. Kullanılacak bant genişliğinin elverişli olması hem iletişimin kalitesini artıracak ve hem de cep telefonuyla bilgisayar, sabit telefon ve televizyon gibi cihazlar arasındaki bağlantıyı geliştirecektir.

Canlı radyo TV

Hızın artışıyla birlikte mobil ortamda görüntülü telefon hizmetleri, e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri, yüksek hızlarda internet erişimi, etkileşimli oyunlar, canlı radyo TV yayınlarına erişim gibi pek çok hizmetler, 3G mobil terminal cihazları tarafından rahatlıkla sağlanabilecek. 

Abonelerin bu hizmetleri alabilmesi için 3G sistemine uyumlu cep telefonları kullanmaları gerekecek. Günümüzde artık 3G yerini 4G ve hatta 5G'ye yani 3G'nin daha ilerlemiş versiyonlarına bırakmış durumda.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN