35 TL ve altındaki alışverişlere temassız kart

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Hızlı bir şekilde makinadan geçirmeden ve şifre girmeden kredi kartı kullanmak ister miydiniz? Temassız özellikli kredi kartları size bu fırsatı veriyor. Ancak bu kartlar hızlı kullanım sağlasa da bazı dezavantajları da olabiliyor.

Genellikle 35 TL’ye kadar alışverişlerde temassız özelliği kullanılabilen bu kartlar, makinaya temas ettiği anda çalıştığı için hız sağlıyor. Ayrıca şifre girmek zorunda kalmıyorsunuz. Yakında bozuk para taşıma zorunluluğunu da kaldıracak bu kartların cazip gelmeyen yönleri de var. Nedir bunlar?

Birincisi temassız özellikli kartlara yönelik pos makinalarının hala yaygın olmaması. Dolayısıyla bu kartın temassız özelliğini her yerde kullanamıyorsunuz.

İkincisi bazı bankaların sırf bu temassız özelliği nedeniyle 10 TL yıllık ücret alması. Bunun için ekstrelerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Üçüncüsü şifre gerekmediği için çalınma durumlarında para kaybı yaşayabilirsiniz. Limit genelde 35 TL ile sınırlı olsa da yine de bu parayı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Temassız özellikli kartlar hangileri

World Card

35 TL ve altı alışverişlerinizde bozuk para arama, para üstü bekleme derdi bitiyor, anında ve kolayca ödeme imkanı sunuyor.

Maximum Kart

İş Bankası da temassız özelliği istemeniz durumunda tüm Maximum kartlara temassız özelliği sağlıyor. Düşük tutarlı alışverişlerinizde bozuk para çıktı, çıkmadı derdine son verip 1 saniyede kolayca ödeme imkanı sağlıyor. Üstelik ödemelerinizi en hızlı şekilde yaparken MaxiPuan ve Maximil kazandırıyor.

CardFinans

CardFinans temassız, 35TL ve altındaki işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlayarak hayatınıza hız katar.

Temassız kartlar 10 milyonu geçti

35 TL’nin altındaki işlemlerde, şifre girmeden daha hızlı ödeme yapma imkanı sağlayan temassız kart kullanımı yüzde 61 artışla 10.3 milyona ulaştı. BKM verilerine göre toplam 54 milyon kredi kartının yüzde 16’sı ile temassız ödeme gerçekleştirilebilirken, temassız özellikli kredi kartları ve ön ödemeli banka kartları ortalama 17.2 TL tutar ile en çok marketlerde kullanılıyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar