Tüm etapları tamamlandığında dünyanın en büyük 5. havalimanı olacak 3. havalimanının ilk etap açılış tarihi açıklandı. Başbakan Binali Yıldırım, havalimanın ilk etap açılışını, 26 Şubat 2018 tarihinde yapmayı planladıklarını söyledi. Yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanının, 10.2 milyar euro’luk yatırım maliyeti var.

Yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli

İstanbul Avrupa yakası Karadeniz sahiline yakın bir noktaya, Arnavutköy-Göktürk-Çatalca arasında bir bölgeye inşa edilen havaalanı, 7.700 hektarlık bir alana yapılıyor. 3 etapta yapılması planlanan havaalanı, tüm etaplarının tamamlanması durumunda yıllık 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük 5. havaalanı olacak.

Büyük uçaklar inebilecek

Havaalanında büyük uçakların yani F kodlu Airbus A380 ve Boeing 747 – 800 model uçakların inebileceği pistleri de bulunacak. Havalimanında toplam 6 pist ve bu pistlerin 3500 metre uzunluğunda olması planlanıyor. Yine apron kapasitesi de 500 uçak olacak.

3. Havalimanı ne zaman açılacak?

 

10.2 milyar euro yatırım bedeli var

Havalimanı bilindiği üzere Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılıyor ve bağlantı yollarıyla beraber yaklaşık 10.2 milyar euro’luk bir yatırım maliyeti bulunuyor. 3. Havalimanının İstanbul Atatürk Havalimanı’na uzaklığı 35 km. Havaalanın raylı sistemle, İstanbul Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı’na da bağlanması planlanıyor.

3. Havalimanı ne zaman açılacak?

Raylı ulaşım ile Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne

Havaalanı Yavuz Sultan Selim Köprüsü yoluna karayoluyla bağlanacak. Ve yine bu köprüye yapılacak raylı sisteme yani Yüksek Hızlı Tren ile şehir içi toplu ulaşım bağlantıları gerçekleşecek. Havaalanından Taksim ve Anadolu yakasında bazı noktalara raylı ulaşım olması planlanıyor.

3. Havalimanı ne zaman açılacak?

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.