2014’te 1 hafta izin al,1 ay tatil yap!

betulsungurlu
İçindekiler

2014 yılında da resmi tatiller çalışanların yüzünü güldürecek. Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un Seyahat Planı Araştırması’na göre bu yıl işyerinden farklı zamanlarda 7 gün izin alabilen çalışanlar, toplamda 31 gün tatil yapma imkanına kavuşacak.

Ücretli çalışanların yıl başlarken tatil planlaması yapmasının onlara daha uzun ve daha az maliyetli tatil fırsatları sunduğunu belirten Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “ Bu yıl da resmi tatillerde yarım gün ya da en fazla 2 gün izin alarak 4 ile 9 günlük tatiller planlamak mümkün görünüyor. Üstelik bu izinlerle 2014 yılı boyunca sadece 1 haftalık izin alarak 31 gün tatil yapabilme imkânı söz konusu”, dedi.

23 Nisan’da 5 gün tatil imkânı

Bu yıl 23 Nisan Çarşamba gününe denk geliyor. Bu tarihin öncesi veya sonrasında 2 gün izin alarak bu fırsatı 5 günlük erken yaz tatiline dönüştürmek mümkün. Enuygun.com uçak bileti karşılaştırma verilerine göre 22 Nisan akşamı için İstanbul-İzmir ve İstanbul-Antalya arası en uygun uçak bileti fiyatları vergiler dâhil şimdilik 69 TL’den başlıyor.

1 Mayıs’ta 4 gün, 19 Mayıs’ta 3 gün tatil imkânı

23 Nisan’da izin alamayanlar ise 1 Mayıs tatilini değerlendirebilir. Perşembe günü resmi tatil olması nedeniyle Cuma gününü izin alabilenler, 01-05 Mayıs arasında erken yaz tatili yapabilirler. Enuygun.com’un çeşitli havayollarına ait uçak bileti fiyat verilerine göre 30 Nisan akşamı İstanbul’dan Antalya’ya uçmak isteyenler 69 TL’den başlayan fiyatlardan değişmeden faydalanabilirler.

19 Mayıs’ta 3 gün tatil yapmak içinse izin almaya gerek yok. Yalnız İstanbul-İzmir ve İstanbul-Antalya arası uçak bileti fiyatlarının bu tarihler için şimdiden 100 TL’nin üzerine çıktığı belirtiliyor.

Bayramlarda izin almadan 9 gün tatil zor görünüyor

Özellikle Kurban Bayramı’nın hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle bu yıl 9 günlük resmi tatil pek mümkün görünmüyor. Ancak 2 gün izin alarak Ramazan Bayramı 9 günlük tatile dönüştürülebilir. Bu tatili 9 güne tamamlamaya hazırlananlar için İstanbul-İzmir ve İstanbul-Antalya gibi tatil yörelerine olan uçak bileti fiyatlarının şimdiden 100 TL’nin üzerine çıktığını belirten Sungurlu, “ Bayram’da memleketine gidecekler için uygun fiyata bilet imkânı devam ediyor. Özellikle bayram tatilleri için uçak biletini erken almak daha avantajlı”, dedi.

Yılsonuna doğru 1,5 gün tatil alan 5 gün tatil yapabilir.

Cumhuriyet Bayramı’nda Salı yarım gün, Çarşamba ise tam gün tatil var. 1,5 gün alınacak izinle yılın sonlarına doğru 5 günlük alternatif tatil planlayabilirsiniz.

Resmi tatil tarihleri

Gün

İzin gün sayısı

Toplam tatil gün sayısı

En uygun uçak bileti fiyatları               (vergiler Dahil)

Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

23.Nisan, Çarşamba

2

5

22 Nisan akşamı için İstanbul-İzmir 69 TL'den; İstanbul-Antalya 69 TL'den başlıyor

Emek ve Dayanışma Günü

01 Mayıs, Perşembe

1

4

30 Nisan akşamı için İstanbul-İzmir 69TL'den; İstanbul-Antalya 69 TL'den başlıyor

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs, Pazartesi

0

3

17 Mayıs sabahı için İstanbul-İzmir 69 TL'den; İstanbul-Antalya 153 TL'den başlıyor

Ramazan Bayramı

27-30 Temmuz,

Pazar-Çarşamba

2

9

25 Temmuz akşamı için İstanbul-İzmir 108 TL'den; İstanbul-Antalya 102 TL'den başlıyor

Kurban Bayramı

03-07 Ekim, Cuma-Salı

0.5

5

02 Ekim akşamı için İstanbul-İzmir 69 TL'den; İstanbul-Antalya 82 TL'den başlıyor

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Çarşamba (Salı yarım gün)

1.5

5

24 Ekim akşamı için İstanbul-İzmir 65 TL'den; İstanbul-Antalya 69 TL'den başlıyor.

 

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar