Ev satın almak, yatırım aracı olarak da oturmak için de oldukça avantajlı. Öyle ki pandemi nedeniyle pek çok sektörde gerileme yaşanırken, konut satışları sürekli rekor kırdı ve yılın ilk 10 ayında 2 milyonu geçti.

İçindekiler

Faiz indirimi satışları arttırdı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre ülke genelinde 2020 yılının 10 ayında 2 milyon 241 bin 850 konut satıldı. Konut satışlarındaki artış en çok faiz oranlarındaki ciddi indirimlerden kaynaklandı. Haliyle piyasa canlandı. Uzun süre faiz indirimi bekleyen alıcı kitle de harekete geçti. Konut satışlarındaki artışın bir başka nedeni de yatırım aracı olarak kazancını sürdürmesi.

Yabancı ilgisi fazla

Arz talep dengesine bağlı olarak ev fiyatları yükselince de yatırım amaçlı konut satın alanlar karlı çıktı. Uzun vadede inşaat maliyetlerindeki artış, arz talep dengesi, nüfus artışı ve yabancı yatırımcı ilgisini de katarsak kazançlı olma avantajını sürdürecek gibi. Bu yıl 2 milyondan fazla konut satışının harç gelirinden ise 15 milyar 433 bin 973 TL devlet kasasına girdi. Yabancıya yönelik konut satışlarında da son aylarda ciddi bir artış dikkat çekiyor.

Faiz oranları %1,15’ten başlıyor

Merkez Bankası’nın vereceği faiz kararları sonrası konut kredisi faiz oranlarında artış olabilir. Ancak şu sıralar %1,15 ile %1,25 arası faiz oranları hala alınabilir oranlar. Ev satın almayı düşünüyorsanız bu faiz oranlarını kaçırmayın derim.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN