Ukrayna Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Ukrayna
Bilinen İsimleri:
Vize:
90 güne kadar vize istenmiyor
Dil:
Ukraynaca, Rusça
Nüfus:
43,9 milyon (2019)
Tel Kodu:
+380
Zaman Dilimi:
UTC +2
Konsolosluk:
Kiev Büyükelçiliği, Odessa Başkonsolosluğu
Para Birimi:
Grivna
Din:
Hristiyan

Genel Bilgiler / Rehber

1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Ukrayna, cumhuriyet rejimi ile yönetiliyor. Doğu ve kuzeydoğu bölgesinde Rusya ile komşu olan ülkenin kendisi de Avrupa’nın doğusunda bulunuyor. Öte yandan batı tarafında Polonya, Slovakya ve Macaristan ile komşuluğu bulunan Ukrayna’nın güneybatısında Moldova ve Romanya yer alıyor. Güney kesiminde Karadeniz ve Aza Denizi’ne kıyısı olan Ukrayna’nın büyük şehirleri arasında Kiev, Harkov, Odessa, Donetsk, Lviv ve Dinpropetrovsk sayılıyor. Ülkenin demografik yapısına bakıldığında %78’e yakın nüfusunun Ukraynalı, %18’e yakın nüfusunun ise Rus olduğu görülüyor. Öte yandan nüfusun % 0,5’lik kadarı Kırım Tatarı olarak bölgede yaşıyor. Yoğunlukla Hristiyan nüfusa sahip olan ülkede farklı dinlere mensup olan ya da hiçbir dine inanmayan kişiler de bulunuyor. Ukrayna genel olarak turistik geziler için önemli destinasyonlar arasında bulunuyor. Öte yandan Avrupa'nın tek çölü Ukrayna sınırları içerisinde bulunuyor. Oleşkovskiy olarak da adlandırılan Oleshky Çölü (Kumluğu), ülkenin Tsurpinskiy ilçesinde yer alıyor.

Ne Zaman Gidilir

Ukrayna, karasal iklime sahip soğuk bir ülke olduğundan özellikle turistik gezi yapılacaksa seyahat programını mevsim şartlarına göre plânlamak gerekiyor. Kuzey ve doğu bölgeleri oldukça soğuk olan ülkenin güney ve batı bölgeleri daha ılıman bir hava durumuna sahip. Özellikle kuzey bölgelerindeki hava sıcaklığı ocak ayında en düşük seviyelere iniyor. Kış aylarında kayak olanaklarından faydalanmak isteyen ziyaretçiler için Dragovat ve Slavskoe uygun destinasyonlar olarak dikkat çekiyor. Yaz aylarında yüksek sıcaklıkları görmeyen ülkede ortalama 20 derecelik ılık bir hava etkin oluyor.

Nasıl Gidilir?

Ukrayna, hem kara hem deniz hem de hava yolu ile ulaşılabilir bir konumda bulunuyor. Türkiye’den Ukrayna’ya birçok hava yolu ulaşım seçeneği mevcut. Hem İstanbul hem de Ankara’dan neredeyse her gün direkt ya da aktarmalı uçuş seferleri bulunabiliyor. Ukrayna’ya Kharkiv Uluslararası Havalimanı, Kyiv Uluslararası Havalimanı ve Lviv Danylo Halytskyi Uluslararası Havalimanı aracılığıyla giriş yapabilirsiniz. İstanbul ile arasında kara yolundan yaklaşık 1300 km mesafe bulunan Kiev’e hava yolu ile yaklaşık 2 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. 

Gece Hayatı

Ukrayna, gece hayatının en hareketli olduğu bilinen ülkelerden biri olarak biliniyor. Kulüp ve barların Kiev’de yoğunluk kazandığı ülkede gece hayatı özellikle yaz aylarında daha fazla ilgi çekiyor. Odessa, yaz aylarında diğer şehirlere göre daha çok turist ağırlayan şehirlerinden bir tanesi. Gece hayatının sabahın ilk ışıklarına kadar hareketliliğini yitirmediği ülkede, prestijli gece kulüplerinin sayısının oldukça fazla. Disko tarzı kulüplerin yanı sıra, elektronik müzik yapan mekânlar ve ışık gösterileriyle rengârenk ışıldayan tekno partileri özellikle Kiev'in popüler mekânları arasında yer alıyor. Haftanın 7 günü açık olan mekânlar kalabalık misafirlerini ağırlayabilecek büyüklükte olabiliyor. Dünya mutfağından çeşitli lezzetlere yer veren prestijli kulüpler, teras kafelerinde vakit geçirenlere panoramik manzara keyfi de yaşatıyor. Öte yandan bazı gece kulüpleri gündüz saatlerinde restoran olarak hizmet veriyor.

Alişveriş / Ne Alınır

Ukrayna’da alışveriş için birçok farklı opsiyon bulunuyor. Kent pazarları ve alışveriş merkezleri değişik hediyelik eşyaların alınabileceği noktalar olarak görülüyor. Özellikle Ukraynalıların çikolataya olan düşkünlüğü, ülkenin hediyelikleri arasında çikolatanın da yer almasını sağlıyor. El yapımı bebekler, ülkenin yerel kostümlerinin giydirildiği şirin hediyelikler arasında bulunuyor. El örgüsü battaniyeler, Kırım - Tatar seramik ürünleri de tercih edilen hediyelik eşya seçenekleri arasında yer alıyor. Özellikle başkent Kiev, çeşitli alışveriş seçenekleri ile biliniyor. Kreshchatik Caddesi, kentin en fazla ziyaretçi akınına uğrayan noktaları arasında bulunuyor. Alışveriş dükkanlarının çokluğuyla dikkat çeken caddede dünyaca ünlü mağazalar da bulunuyor. Şehirdeki popüler alışveriş merkezleri arasında Globus, Mandarin Plaza, Gulliver Shopping Mall, Ocean Plaza, Arena City ve Metrograd yer alıyor. Kreshchatik Caddesinde bulunan City Center'da 50'ye yakın mağaza bulunuyor. Andreevsky Spusk caddesi de minik hediyelik eşya satan dükkanları ve sanat galerileriyle ilgi görüyor. Kentin en ünlü alışveriş merkezlerinden biri olan Mandarin Plaza, şehir merkezine olan yakınlığı dolayısıyla yoğun ilgi gören yerler arasında sayılıyor. Rus kültürünün etkilerinin yoğun olarak görüldüğü ülkede özellikle matruşka bebekler ve votka çeşitleri hediyelik eşyalar arasında ilk seçenekler arasında yer alıyor. Ayrıca, Ukrayna'nın takı üretim yeri olarak bilinen Takı Fabrikası da Kiev'de bulunuyor.

Festivaller ve Fuarlar

Müzik festivalleriyle bilinen Ukrayna'da, mayıs aynının sonlarına doğru başlayan çeşitli festivaller yaz boyunca misafirlerini ağırlıyor. Ayrıca ülkede uluslararası anlamda çeşitli film festivalleri de yapılıyor. 

 • Odessa Uluslararası Film Festivali (Temmuz, Odessa)
 • Lviv Leopolis Caz Festivali (Lviv, Haziran)
 • Kiev Yaz Müzik Festivali (Mayıs, Kiev)
 • Şaka Festivali (1 Nisan, Odessa)
 • Kraina Mriy / Ukrayna Dünya Müzik Festivali (Haziran / Temmuz)
 • Koktebel Uluslararası Caz Festivali (Eylül)
 • Kiev Ostrov Elektronik Müzik Festivali (Haziran, Kiev )
 • Kiev Gogol Festivali
 • Atlas Hafta Sonu Festivali (Kiev)
 • Odessa Caz Festivali (Eylül)
 • Molodist Uluslararası Film Festivali (Ekim, Kiev)

Tatiller / Önemli Günler

 • 1-2 Ocak Yeni Yıl Tatili
 • 7 Ocak Noel (Ortodoks Kilisesi Takvimine göe)
 • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 • 17-19 Nisan: Paskalya (Ortodoks Klisesi Takvimine göre)
 • 1-2 Mayıs İşçi Bayramı
 • 9 Mayıs Zafer Günü
 • 24-25 Mayıs: Holy Trinity (Ortodoks Klisesi Takvimine göre)
 • 28 Haziran Anayasa Bayramı/ Kuruluş Günü
 • 24 Ağustos Bağımsızlık Günü
 • 31 Aralık: Yeni Yıl Arifesi 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ukrayna’da para birimleri arasındaki kur farkını mutlaka hesaplayarak hareket edin. Farklı opsiyonlar arasında kur farkı oluşabileceğini unutmayın.
 • Bankadaki hesabınızdan para çekecekseniz özellikle hafta sonları her zamankinden daha fazla kesinti yapılacağını unutmayın.
 • Ülkede şehir şebeke sularının içilmediğini hatırlayın ve içme suyunuzu mümkünse satın alın.
 • Ülke için ulaşımda taksi kullanacaksanız pazarlık yapmayı ihmal etmeyin.
 • Eğitim amacıyla ülkede bulunuyorsanız, ev fiyatlarının yüksek olduğunu ve öğrenci yurtlarını ilk sıralarda tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Ukrayna'da trafik levhaları Kiril alfabesi ile yazıldığından yanınızda bir sözlük bulundurmanız faydalı olacaktır.
 • Ukrayna’da ulaşım yaygın olarak otobüs, dolmuş, taksi, tramvay ve elektrikle çalışan troleybüsler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Ulaşım için gerekli olan bileti, otobüs duraklarında bulunan küçük büfelerden, otobüs içinde şoförden ya da trenlerde kondüktörden temin edebileceğinizi unutmayın.

Ulaşım

Ukrayna'da özellikle Kiev'de birçok ulaşım alternatifi bulunuyor. Havalimanına varıştan sonra şehir merkezine ulaşmak için taksi dışında otobüs ve metro seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Mobil uygulama aracılığıyla her an kullanabileceğiniz taksiler, füniküler, tekne, tren ve metro ulaşım yollarıyla dilediğiniz yere konforlu şekilde varabilirsiniz.

Kültür

Ukrayna, Avrupa’nın en zengin kültürüne sahip ülkelerinden biri olarak öne çıkıyor. Konser salonları, orkestraları, tiyatroları ile öne çıkan ülkede Hristiyanlık dini yaygın olarak görülüyor. Slav kültürünün şekillendirdiği ülkede nakış işleme gibi geleneksel el sanatları oldukça gelişmiş durumda. Çeşitli sembollerle süslenen gömlekler, elbiseler ve başlıklar kızların evlenmeden önce tıpkı Türk kültüründe olduğu gibi çeyiz için hazırladıkları geleneksel kıyafetler arasında yer alıyor. Yatak örtüsü, yastık, nevresim ya da çarşaflar da Ukraynalı kadınların kültürel değerlerle anlamlandırdıkları el işlemeleri arasında dikkat çekiyor.

Ekonomi

Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Birleşmiş Milletler, Dünya Ticaret Örgütü, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü ve Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü’ne (GUAM) üyeliği bulunan Ukrayna ekonomisi tarım ve endüstriye odaklı. Zengin maden yatakları olduğu bilinen ülkenin toprakları ekilebilir özellikte olduğundan verimlilik sorunu mevcut değil. Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olan Ukrayna gaz ihtiyacını Rusya’dan karşılıyor.

Vize Nasıl Alınır?

2012 yılından bu yana Türk vatandaşları için vize zorunluluğu aramayan ülkede 90 güne kadar vizesiz kalınabiliyor. Ancak yine de 90 günden fazla kalacaklar için Ukrayna 3 farklı vize seçeneği sunuyor. 10 iş günü içerisinde vize almak mümkün. Transit adı verilen B tipi vize, kısa dönem C tipi vize, uzun dönem D tipi vize çeşitleri ile dilerseniz eğitim için dilerseniz de oturma izni için vize talep edebilirsiniz. Vize işlemleri için Ukrayna’nın resmi internet sitesinden kayıt olarak başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Türkiye Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği

 • Posta Adresi: Ul.Arsenalnaya No:18 01901, Kiev - Ukrayna
 • E-posta: embassy.kiev@mfa.gov.tr
 • Telefon: +380 44 281 07 50 / +380 44 281 07 51
 • Faks: +380-44 285 64 23
 • Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +380 63 211 47 65
 • Görev Bölgesi: Kiev, Çernihiv, Çerkassiy, Himelnitskiy, Harkiv, Ternopil, Sumi, Rivne, Poltava, Lviv, Lugansk, Jitomir, Dnipropetrovsk, Volin bölgeleri.

Türkiye Cumhuriyeti Odessa Başkonsolosluğu

 • Posta Adresi: Lidersovskiy Lane, 3, Odesa 65014, Ukrayna
 • E-posta adresi: consulate.odessa@mfa.gov.tr
 • Telefon: +380 48 722 79 11 / +380 722 14 78
 • Faks: +380 48 722-79-39
 • Görev Bölgesi: Odessa, Kirovohrad, Mykolaiv, Kherson, Zoporizhia, Donetsk, kırım Özerk Cumhuriyeti, Sivastopol Şehir İdaresi, Vinniytsia, Chernivtsi, İvano-Frankivsk, Zakarpattia.
Para birimi
x