Simferopol Uçak Bileti Ara

En Ucuz Simferopol Uçak Biletleri

Sizin için Seçtiğimiz Simferopol Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Simferopol Hakkında

Simferopol, Ukrayna’nın toprakları içinde bulunan Kırım’ın başkentliğini yapıyor. Şu anda ise Rusya Kırım Cumhuriyeti tarafından idare ediliyor. Şehir, Kırım yarımadasının en önemli siyasi, ekonomik ve transit bölgesi. 2015 yılı sayılarına göre 340 bin kişinin yaşadığı Simferopol, Kırım Tatarlarının merkezi olarak da biliniyor. Rusya’nın etkisi altında olan bölge daha önce Akmescit olarak adlandırılıyordu. Tarih boyunca Osmanlı, Rusya, Almanya tarafından idare edilen bölge Ukrayna’nın 1991 yılındaki bağımsızlığından sonra Tatar azınlıklar ile beraber bu ülkenin içinde kaldı. Salhir Nehri kenarındaki şehirde sıcaklık, yazın 29, kışın da 7 santigrat derece seviyelerinde seyrediyor.

Hem Ukrayna hem de Kırım yarımadasının en önemli turistik kentlerinden olan Simferepol, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Ulaşım ağının çok geliştiği şehrin, uluslararası havalimanı 1936 yılında inşa edilmiş. Simferopol Uluslararası Havalimanı’na Batı Avrupa’dan yoğun uçuşlar olmasa da Moskova, St. Petersburg, Riga, Kiev ve Frankfurt’tan düzenli uçuşlar gerçekleştiriliyor. Şehir merkezine gitmek de oldukça kolay. 49 numaralı troleybüs ile şehir merkezine rahatlıkla ulaşılabilir.

Katedrallerin ve camilerin bir arada bulunduğu Simferopol’u, dolaşmaya Lenin Meydanı’ndan başlamak iyi bir tercih olabilir. Kutsal Trinity Katedrali, Aziz Peter ve Paul Katedrali, Kebir Cami, Vorontsov Sarayı ve Simferopol Sanat Müzesi gezilecek yerler arasında mutlaka olmalı. Ayrıca şehir içi ulaşımda da öne çıkan Simferopol, 56 kilometrelik troleybüs hattı ile dünyanın en uzun ağına sahip. Etnik yapısı itibarıyla kent Ukrayna’nın diğer kentlerinden ayrılıyor. Çoğunluğunu Rus kökenlilerin oluşturduğu bölgede, Ukraynalılar, Kırım Tatarları ve Beyaz Ruslar da yaşıyor.

Havalimanından Simferopol Şehir Merkezine Ulaşım

Ukrayna’ya bağlı, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Simferopol, tarım, ticaret ve sanayi alanında kritik öneme sahip olan şehirler arasındadır. Oldukça düşük nüfus oranına sahip olan Simferopol, ziyaretçilerini, Kırım içerisinde uluslararası ulaşım hizmeti sağlayan tek havalimanı olan Simferopol Uluslararası Havalimanı’nda karşılıyor. Şehir merkezini, birçok etkinliğe, konsere ve çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapan Lenin Meydanı oluşturuyor.

Simferopol’de toplu taşıma imkanlarının iyi olduğu söylenebilir. Slav ülkelerinde Marshrutka olarak bilinen minibüsler, şehrin birçok bölgesine ulaşım imkanı sağlıyor. Bunun haricinde otobüsler ve troleybüsleri kullanarak da seyahat etmeniz mümkün. Şehir içinde dört adet ana otobüs terminali bulunuyor.

Merkezi terminal, Resort İstasyonu, Eastern (doğu) İstasyonu ve West (batı) istasyonu. Şehir içinde bir tren istasyonu bulunmasına karşın bu istasyon, yalnızca şehirlerarası veya ülkelerarası seyahatler için kullanılıyor. Havalimanından şehir içine, toplu taşıma araçları ile, tren istasyonu, merkezi otobüs terminali ve birçok sık kullanılan otobüs istasyonlarına ulaşmanız mümkün. Daha konforlu bir yolculuk için taksi tutabilir, araç kiralayabilir veya özel servislerden yararlanabilirsiniz.

Otobüs

Otobüs, havalimanından şehir içine ulaşımda en sık tercih edilen ve en uygun fiyata sahip toplu taşıma aracı olarak biliniyor. Otobüsler, havalimanının gelen yolcu bölümünün yanındaki park alanında göreceğiniz Krimtrolleybus levhasının önünden kalkıyorlar. İstasyonda, fazla beklemeden, birkaç dakikada içerisinde, hareket eden bir otobüse denk gelebiliyorsunuz.

Otobüsler, havalimanından şehir içine ulaşımda geceleri de hizmet veriyorlar. 49 numaralı otobüs, doğrudan merkezi otobüs istasyonuna, on dakikalık aralıklarla hareket ediyor.

49A, geceleri hizmet veren, tren istasyonu ve merkezi “Resort” otobüs istasyonuna ulaşım sağlayan bir hat. 98 numaralı otobüs, on beş dakikada bir, tren istasyonu ve batı bölgesindeki merkezi otobüs istasyonu olan Kurortnaya İstasyonu’na sefer yapıyor.

100 numaralı otobüs, “Eastern” otobüs istasyonuna, 115 numaralı otobüs ise 98 numaralı hatta benzer bir hatta, on beşer dakikalık aralıklarla ilerliyor. Otobüslerin sefer süresi, yarım saat ile kırk dakika arasında değişim gösterebiliyor. Troleybüs Troleybüs de, en az otobüs kadar, havalimanından şehir içine ulaşımda tercih edilen bir seçenek. Ancak otobüslere göre fiyatları daha yüksek.

54 numaralı troleybüs, tren istasyonu, merkezi otobüs terminali ve “Resort” otobüs istasyonu arasında, on iki dakikalık aralıklara sefer yapıyor. 55 numaralı troleybüs, “Kurortnaya” istasyonu, şehir merkezi, merkezi otobüs terminali ve Yalta bölgelerine, on dört dakikalık aralıklarda hareket ediyor. 9 numaralı troleybüs ise, tren istasyonu, merkezi otobüs terminali ve “Resort” otobüs istasyonu arasında ulaşım hizmeti sunuyor.

Taksi

Havalimanından kolaylıkla erişebileceğiniz taksiler, konforlu bir seyahat seçeneği sunuyor. Eğer taksiye binmeyi düşünüyorsanız, ücret konusunda önceden anlaşmanızda fayda var. Taksi haricinde, internetten rezervasyon yaptırabileceğiniz, gitmek istediğiniz bölgeye kadar sizi ulaştıran özel firmaları tercih etmeniz de mümkün.

Araç Kiralama

Simferopol içerisinde bir başka konforlu yolculuk seçeneği de araç kiralama. İsterseniz havalimanına indikten sonra, yakında bulunan firmalardan aracınızı kiralayabilir, isterseniz uçuşunuzdan önce, internetten rezervasyon yaptırarak aracınızı önceden hazırlatabilirsiniz.

28/02/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Simferopol Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
15ºC
29ºC
Cmt
Paz
15ºC
30ºC
Paz
Pzt
16ºC
30ºC
Pzt
Sal
17ºC
29ºC
Sal
Çar
18ºC
31ºC
Çar
Uçuş Süreleri
1s 40dk
1s 50dk
1s 10dk
1s 50dk
1s 10dk
1s 50dk
1s 10dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x