Donetsk Uçak Bileti Ara

Donetsk Hakkında

Ukrayna’nın madenleriyle ünlü bir şehridir. 1 milyondan fazla nüfusu vardır. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden kurulan şehirde çok sayıda Rus nüfus yaşar. Donetsk’te Sheffiled Parkı, Sherbakova Lunaparkı, Sanat Müzesi, Tren Müzesi, Heykel Parkı, Dönüşüm Kilisesi gibi yerler gezilebilir.
 
Pushkin Bulvarı ise turistlerin en çok tercih ettiği yerdir. Kafeler ve restoranlar genelde burada yer alır. Svyatagorsk Larva Manastırı Ukrayna’nın en büyük ikinci manastırıdır. Dünyanın en büyük kaya tuzu madenlerinden biri olan Soledar Tuz Madenleri de görülecek yerlerin başında gelir. Burası bazı hastalıklara da iyi gelmektedir. Ayrıca şarap mahzenleri değerdir.
 
Donetks’te soğuk bir iklim hüküm sürer. Kışlar sert ve kar yağışlı geçer. Ortalama sıcaklık -7 derece olsa da -30’ları bulan soğuklar görülebilir. Yazın sıcak ve kurak geçer. Yine de gezmek için en uygun zamanların yaz ya da bahar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Şehir içi tramvay, otobüs ya da troleybüse kullanabilir ancak taksiler de ucuzdur. Son yıllarda başarı grafiğini yükselden Shahktar Donetks takımı da bu kentin kulübüdür. Gece hayatı eğlence konusunda güzel seçenekler sunar. İstanbul’dan Donetks’e direk uçuşlar vardır. Havalimanından kent merkezine ister toplu ulaşımla isterseniz de taksiyle kolayca gidebilirsiniz.
 

 

Havalimanından Donetsk Şehir Merkezine Ulaşım

Kalmius Nehri üzerinde yer alan Donetsk, Ukrayna’nın en zengin ve gelişmiş sanayi şehridir. 2012 senesinde Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapmış Donetsk, Ukrayna’nın en ünlü şehirlerinden biri aynı zamanda. Donetsk şehir içi ulaşımda metro dışında birçok toplu taşıma aracı bulunur. Donetsk şehir içinde otobüs, matruşka adı verilen minibüs, tramvay, troleybüs, banliyö, taksi ve araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak ulaşımınızı sağlamanız mümkün.

Otobüs, tramvay ve troleybüs bilet ücretleri en güncel fiyatıyla 1,5 Grivnadır. Biletleri şoförden alabileceğiniz gibi; duraklardan da temin edebilirsiniz. Donetsk’in yüzölçümü olarak çok büyük bir şehir olmamasından dolayı, şehir içinde toplu taşıma araçları sık tercih edilir. Kentte ulaşımın en yoğun olduğu havalimanı-şehir merkezi arası yolculuklarda ucuz ve hızlı olduğu için tercih edilen bir diğer ulaşım aracıysa, taksilerdir.

Tramvay ve troleybüs hatlarının birbiriyle bağlantılı olması, şehir içi ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırır. Troleybüs ve tramvay hatlarının sayısı çok ve bilet ücretleri de ucuz. Bunun dışında şehrin diğer bir toplu taşıma aracı olan otobüsler, tramvay ve troleybüslere göre daha az sayıda ve daha yavaş. Yine de yolcular tarafından tercih edilen otobüsler, şehrin birçok bölgesine hizmet verir. Şehirde toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz gibi; araç kiralama hizmetlerinden de faydalanabilir ve şehir dışındaki yerlere de günübirlik gidiş geliş yapabilirsiniz.

Ukrayna’nın en turistik yeri ve aynı zamanda başkenti olan Kiev ile Donetsk arası 700 kilometredir. Kiev-Donetsk arası yaklaşık 10 saat süren hızlı trenler mevcut. Haftanın hemen hemen her günü ve saatinde toplu taşıma araçlarına rastlamanız mümkün. Hele ki matruşka adındaki minibüs/dolmuşlar, şehrin her bölgesine ulaşım hizmeti verir.

Tramvay ve troleybüsler ise biraz daha kısa mesafeli yolculuklarınız için tercih edilebilir. Birbiriyle bağlantılı bu iki toplu taşıma aracını kullanarak, (aktarmalı da olsa) istediğiniz yere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Donetsk Uluslararası Havalimanı, Donetsk şehir merkezinin yaklaşık 10 km kuzeybatısında yer alır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Hem havalimanının sağladığı taksi ve shuttle hizmetleri; hem de otobüs, tramvay, troleybüs, banliyö, matruşka gibi hızlı toplu taşıma araçları, havalimanı ile şehir merkezi arası ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırır.

Donetsk Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için, indiğiniz terminalin dışına çıkarak otobüs, troleybüs ve tramvay duraklarını görebilirsiniz. Taksiler de aynı şekilde terminal çıkışında bulunur. Şehirde kalma süreniz daha uzun ve şehrin diğer yerlerini de gezmek istiyorsanız, önceden aracınızı internet üzerinden kiralayabilir ve havalimanındaki seçtiğiniz kiralama şirketinden aracınızı alabilirsiniz.

Otobüs

Donetsk Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımlardan en sık tercih edilen toplu taşıma araçlarından biri otobüsler. Şehir içinde ise daha az tercih edilir. Rota olarak kısıtlı bölgelere hizmet veren otobüsler, havalimanı-şehir merkezi arası yolculuklar için ekonomik. Terminal çıkışında bulunan otobüs durağından 73 numaralı otobüs hattına binerseniz, Donetsk şehir merkezine 1,50 Grivnaya gitmeniz mümkün. Otobüs biletini otobüse bindikten sonra şoförden almanız gerekiyor. Şehir merkezine ulaşımınız 25-30 dakika sürer. Haftanın her günü, 05:59-18:43 mesai saatleri arası hizmet veren otobüslerin 28, 30, 34 ve 80 numaraları da dâhil olmak üzere toplamda 5 hattı bulunur. Bu otobüsler her 40-60 dakikada bir sefer düzenler.

Matruşka (Minibüs / Dolmuş)

Şehir genelinde en geniş rotaya ve hatta sahip olan toplu taşıma aracı matruşka adındaki minibüsler. Şehir içinde büyük kolaylık sağlayan matruşkalara havalimanı terminal çıkışından şehir merkezine otobüslerden daha hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Havalimanından şehre matruşka ile ulaşmak yaklaşık 15 dakika sürer. Otobüs, tramvay ve troleybüslerin bilet ücretlerinin her yer için aynı olmasına karşın, matruşkaların bilet ücretleri gidilecek yere göre değişkenlik gösterir. Genel fiyat ortalaması, 2 Grivna civarındadır. Mesai saatleri ve çalışma günleri açısından diğer toplu taşıma araçlarına göre daha esnek olmasından dolayı istediğiniz her an matruşka bulabilirsiniz. Her matruşka hattının kendine özel çalışma saatleri ve ücretleri mevcut.

Tramvay

Donetsk şehir merkezinden yaklaşık 5 mil uzaklıkta bulunan havalimanından ulaşımlarınızda tercih edebileceğiniz bir diğer ucuz, hızlı ve kolay seçenek tramvaydır. 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 15 ve 16 olmak üzere toplamda 9 ana hattı bulunan tramvayların bir kişilik bilet ücreti 2016 güncel fiyatıyla 1,50 Grivnadır. Donetsk Uluslararası Havalimanı’ndan 6 numaralı tramvaya bindiğiniz takdirde 10-15 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmanız mümkün. 15-20 dakikada bir seferleri bulunan 6 numaralı tramvayın çalışma saatleri; 04:50-19:56’dır. Hafta sonu hizmet vermeyen tramvayların mesai saatleri, hat numarasına göre değişkenlik gösterir.

Troleybüs

Donetsk şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen ve popüler olan toplu taşıma aracı troleybüsler. Tramvay hatlarıyla da birbiriyle bağlantılı olmasından dolayı, yolcular hızlı bir şekilde aktarma yaparak, şehir için istedikleri her noktaya hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Tıpkı tramvaylar gibi troleybüslerin de bir kişilik bilet ücreti 11 Şubat 2016 güncellenmiş haliyle 1,50 Grivnadır. Ama mesai saatleri troleybüs hattına göre değişkenlik gösterir. 2, 4, 7, 8, , 9, 10, 15 ve 16 numaralı olmak üzere totalde 9 troleybüs hattı var.

Rota 2 troleybüsü, şehir içinde en çok durağı bulunan ve varış noktası olan en popüler troleybüs hattı. Şehirdeki en uzun rotaya sahip 10 numaralı troleybüs hattı, Gorky Kömür Madeni İşletmesi ile October Kömür Madeni İşletmesi’ni birbirine bağlar.

Donetsk Havalimanı’ndan şehir merkezine 10 dakikada ulaşmak için 2 ya da 10 numaralı troleybüs hattından birine binmeniz gerek. 2 numaralı troleybüs hattının, havalimanından şehir merkezine 3-6 dakikada bir seferi bulunur ve bu hizmetten haftanın her günü 04:51-20:50 saatleri arasında faydalanmanız mümkün. 10 numaralı troleybüs hattı ise 18-25 dakikada bir sefer düzenler ve haftanın her günü 05:54-19:17 saatleri arasında hizmet verir.

Banliyö

Ukrayna’da “Sburban” adı verilen banliyöler havalimanı ile şehir merkezi arasında ve şehir içinde seferler düzenler. 96, 107, 107B, 107D, 107V, 111, 121 ve 126 olmak üzere toplamda 6 banliyö hattı bulunan Donetsk’te biraz pahalı olsa da daha hızlı bir ulaşım aracıdır.

Bilet ücretleri ve çalışma saatleri, banliyö hatlarına göre değişkenlik gösterir. Havalimanından şehir merkezine gitmek için, terminal çıkışında yer alan 107B veya 107V hatlarından birine binmeniz gerek. 107B numaralı banliyö hattının çalışma saatleri; 06:23:00 ve bir kişilik bilet ücreti ise 7,50 Grivnadır. Haftanın 7 günü hizmet veren 107B numaralı banliyö, 6-15 dakikada bir kalkar. Havalimanından şehir merkezine gidebileceğiniz bir diğer banliyö hattı olan 107V’nin bir kişilik ücreti ise 8 Grivnadır. Ancak 70-80 dakikada bir ve 04:10-19:00 saatleri arasında seferleri mevcut.

Taksi

Donetsk şehir genelinde toplu taşıma araçlarını tercih etmeyen hemen hemen herkes ulaşımını taksilerle sağlar. Taksiler hem ucuz hem de kapıdan kapıya hizmet verir. Hatta bazı taksi şoförlerinin taksimetreyi açmamasından dolayı pazarlıkla daha ucuza da gelebilir. Şehrin her noktasında 7/24 görebileceğiniz taksiler, Donetsk Havalimanı’nda da bol sayıda mevcut. Havalimanından şehre ulaşım genellikle 100 Grivna gibi bir fiyat tutar. Fakat taksimetreyi açmaması ve sizin de pazarlık yapmamanız sonucu bu ücret 140 Grivnaya kadar çıkabilir. Taksi ile 11.2 kilometrelik yolculuk süreniz, trafiğin yoğun saatlerine göre değişir ama normal saatlerde yaklaşık 12 dakika sürer.

Araç Kiralama

Donetsk şehrini kısa süreli ziyaret eden turistler için araç kiralama hizmetleri pek de ekonomik sayılmaz. Şehirdeki toplu taşıma araçlarının çeşitliliği ve şehrin küçük olması, araç kiralama hizmetlerini en son tercihe bırakır. Ama Donetsk’te daha uzun süreli konaklamak isteyenler için araç kiralama hizmetleri elbette daha ekonomik. Donetsk Uluslararası Havalimanı’na varmadan önce internet üzerinden aracınızı daha uygun fiyata kiralayabilir ve iner inmez de aracınızı alarak şehir merkezine gidebilirsiniz. Yaklaşık 12 dakika süren yolculuğunuz için ödemeniz gereken benzin ücreti Türk Lirası olarak 3 TL-4 TL arasındadır.

17/07/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Donetsk Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
9ºC
21ºC
Pzt
Sal
10ºC
18ºC
Sal
Çar
15ºC
21ºC
Çar
Per
14ºC
27ºC
Per
Cum
14ºC
25ºC
Cum
Uçuş Süreleri
1s 30dk
1s 50dk
1s 40dk
1s 50dk
1s 30dk
1s 10dk
1s 40dk
1s 30dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x