Havaalanına girişten uçağa binene kadar işlem sırası

Havaalanına girişten uçağa binene kadar işlem sırası

Öncelikle yurt içi uçuşlarda bir saat, yurt dışı uçuşlarda ise iki saat önceden havaalanına varmış olmanız gerekiyor.

Havaalanına girişte ilk olarak güvenlik kontrolünden geçmelisiniz. Bunun için valizlerinizi ve üzerinizdeki cep telefonu, bozuk para, anahtar ve metal tokalı kemer gibi metal eşyalarınızı görevliler tarafından size verilen kaplar içerisinde, X-ray cihazının bantına yerleştirmeniz gerekiyor. Güvenlik görevlileri ekrandan bunları kontrol ederken siz de yavaş yavaş dedektörden geçebilirsiniz. Üzerinizde alarm veren bir şey olması durumunda güvenlik görevlileri sizi arama hakkına sahiptir.

Kalp piliniz varsa ya da riskli hamilelik yaşıyorsanız güvenlikten geçmeden önce mutlaka doktor raporunuzu hazır bulundurun.

Güvenlikten geçip eşyalarınızı aldıktan sonra check-in yaptırmak için bilet aldığınız havayolu firmasının bankosunu bulmalısınız. Kişisel bagaj ağırlık hakkınızı geçmemek için valizinizi önceden tartmanız faydalı olacaktır.

Valizinizi teslim edip boarding pass kartınızı aldıktan, ikinci güvenlik ve bilet-kimlik kontrolünden sonra uçağa binişte kullanacağınız kapıların bulunduğu bölüme geçiyorsunuz.

Bu bölüme geçerken el bagajınızda taşıyacağınız sıvı miktarı kısıtlıdır. Sadece her biri 100ml aşmayacak şekilde toplamda 1lt kadar küçük kutularda sıvı bulundurabilirsiniz. Bebek mamaları ve reçeteli ilaçlarınız bu uygulamadan muaftır.

İkinci kontrolden sonra kartınızda yazan kapıyı bulmalı ve uçağa biniş için beklemelisiniz. Uçak kalkış saatlerinde ve kapılarda değişiklik olabileceği için beklediğiniz kapının üzerindeki ekranı ve cep telefonunuza gelebilecek güncelleme mesajını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Uçuş saati yaklaştıkça uçağa biniş kapıları önünde sıra olabilir. Biniş kapılarının önünde kimlik ve biniş kartı kontrolü yapılır. Uçağa biniş kartınızı ve kimliğinizi hazırlamak size zaman kazandırır. Görevli personeller kimlik ve biniş kartı kontrollerini sağladıktan sonra uçağa binebilirsiniz.

Tekerlekli sandalye kullanacak yolcuların seyahat edecekleri şirketle iletişime geçtiklerinde kendilerine uçağa binene kadar gerekli destek belirli bir ücret karşılığı sağlanıyor.

Aynı şekilde yalnız seyahat edecek çocuklar için de refakatçi hizmeti alabilirsiniz.

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara