Havaalanına girişten uçağa binene kadar işlem sırası

Öncelikle yurt içi uçuşlarda bir saat, yurt dışı uçuşlarda ise iki saat önceden havaalanına varmış olmanız gerekiyor.

Havaalanına girişte ilk olarak güvenlik kontrolünden geçmelisiniz. Bunun için valizlerinizi ve üzerinizdeki cep telefonu, bozuk para, anahtar ve metal tokalı kemer gibi metal eşyalarınızı görevliler tarafından size verilen kaplar içerisinde, X-ray cihazının bantına yerleştirmeniz gerekiyor. Güvenlik görevlileri ekrandan bunları kontrol ederken siz de yavaş yavaş dedektörden geçebilirsiniz. Üzerinizde alarm veren bir şey olması durumunda güvenlik görevlileri sizi arama hakkına sahiptir.

Kalp piliniz varsa ya da riskli hamilelik yaşıyorsanız güvenlikten geçmeden önce mutlaka doktor raporunuzu hazır bulundurun.

Güvenlikten geçip eşyalarınızı aldıktan sonra check-in yaptırmak için bilet aldığınız havayolu firmasının bankosunu bulmalısınız. Kişisel bagaj ağırlık hakkınızı geçmemek için valizinizi önceden tartmanız faydalı olacaktır.

Valizinizi teslim edip boarding pass kartınızı aldıktan, ikinci güvenlik ve bilet-kimlik kontrolünden sonra uçağa binişte kullanacağınız kapıların bulunduğu bölüme geçiyorsunuz.

Bu bölüme geçerken el bagajınızda taşıyacağınız sıvı miktarı kısıtlıdır. Sadece her biri 100ml aşmayacak şekilde toplamda 1lt kadar küçük kutularda sıvı bulundurabilirsiniz. Bebek mamaları ve reçeteli ilaçlarınız bu uygulamadan muaftır.

İkinci kontrolden sonra kartınızda yazan kapıyı bulmalı ve uçağa biniş için beklemelisiniz. Uçak kalkış saatlerinde ve kapılarda değişiklik olabileceği için beklediğiniz kapının üzerindeki ekranı ve cep telefonunuza gelebilecek güncelleme mesajını kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Tekerlekli sandalye kullanacak yolcuların seyahat edecekleri şirketle iletişime geçtiklerinde kendilerine uçağa binene kadar gerekli destek belirli bir ücret karşılığı sağlanıyor.

Aynı şekilde yalnız seyahat edecek çocuklar için de refakatçi hizmeti alabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı. Radikal, Fanatik, Posta, Star,Cumhuriyet gazeteleri ile Cine 5 Televizyonu'nda editörlük ve yazarlık yaptı.

İlk yorumu siz yapın
Enuygun Com İnternet Bilgi Hizmetleri Teknoloji ve Ticaret AŞ, Enuygun Seyahat adıyla Türsab’a A-7153 Belge No ile kayıtlı, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’na tabi olarak hizmet sunan A sınıfı seyahat acentesidir.
ENUYGUN Seyahat’ten alınan biletler ile ilgili rezervasyon, biletleme, iptal ve değişiklik işlemleri Akdeniz Petur Turizm ( IATA Kodu : 8822861 ) tarafından yapılmaktadır.
Tüm Merak Ettikleriniz
Para birimi
x