Havalimanına kaç saat önce gidilmeli?

Havaalanına varış sürenizi uçuşunuzun nereye olduğunu göz önünde bulunduraral belirleyebilirsiniz. Bir diğer belirleyici faktör de havaalanın büyüklüğü. Zira havaalanı büyüdükçe check-in ve güvenlik kontrolü, bagaj teslimi gereklilikleri de uzun süre harcamanızı gerektirebilir. İç hat ve dış hat uçuşunda olup olmadığınıza bağlı olarak havaalanında bulınmanız gereken saatler şu şekildedir.

İç hat uçuşları için:

Elektronik biletiniz bulunuyorsa yahut uçuştan önce online check-in yaptıysanız iç hat uçuşları için ideal olarak uçak bileti üzerinde yazan kalkış saatinde 1 saat önce havaalanında olmanız yeterli.

Check-in ve bagaj teslimi yapmanız gerekiyorsa ortalama olarak 1,5-2 saat önce havaalanında olmalısınız.

Dış hat uçuşları için:

Elektronik biletiniz bulunuyorsa online check-in yapabilirsiniz. Dolayısı ile de yurtdışı uçuşlarında en az 2 saat önce havaalanında olmalısınız.

Bagajınızı uçağın içine teslim edecek ve kontuardan check-in yapacaksanız bekleme sırasını da göz önünde bulundurup en az 3 saat önce havaalanında olmaya özen gösterin.

Uçak bileti uzmanı önerisi:

Tatil ve bayram dönlemlerinde havaalanında yaşanabilecek yoğun olduğu zamanlarda varış sürenizden en az 30 dakika daha erken havalimanında olmanızı öneririz.

İstanbul Havalimanı gibi büyük havalimanlarında check-in ve güvenlik noktalarında oluşabilecek yığılmalar, uçağa giriş kapısı önünde meydana gelebilecek kalabalıkları da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara