Sivas Otobüs Bileti Ara

İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda kurulan Sivas, 700 bine yaklaşan nüfusuyla Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri. Geçmiş çağlarda Kral Yolu ismi ile bilinen meşhur ticaret yolunun üzerinde bulunan Sivas aynı zamanda yüzölçümü bakımından Konya ile birlikte ülkedeki en büyük iki şehir arasında yer alıyor.

Yüzyıllara dayanan tarihi zenginliği ve şifalı kaplıcalarıyla ün kazanan Sivas’ta Selçuklular ve Osmanlılardan kalan pek çok muazzam eser mevcut. 1200’lü yılların ortalarına doğru yapımı tamamlanan Divriği Ulucami aynı zamanda ‘’Anadolu’daki Elhamra’’ olarak da bilinen son derece görkemli bir yapı. Taşların üzerine işlenen binlerce motif ise caminin hiç kuşkusuz en fazla dikkat çeken özelliklerinden. Anadolu Selçukluları tarafından şehre kazandırılan Buruciye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese, Sivas’ın sembolü sayılan başyapıtlardan bazıları. Diğer bir ismi ile Gök Medrese olarak da adlandırılan Sahibiye Medresesi ise taştan inşa edilen avlulu medreselerin örneği olarak ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Türk Kurtuluş Savaşı mücadelesi sırasında hayli önemli bir rol oynayan şehirde Sivas Kongre Binası muhakkak ziyaret edilmeli. Günümüzde Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak kullanılan binada gezerek kongrenin toplandığı tarihi salonu ve Atatürk tarafından kullanılan odaları görme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca Sivas’ın son derece zengin etnografya tarihine müze turunuz sırasında şahit olabilirsiniz. Başta sedef hastalığı olmak üzere pek çok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılan Balıklı Kaplıca ve 12. yüzyıl eseri olan Eğri Köprü Sivas’ta ziyaret edebileceğiniz diğer ilgiye değer noktalar.

Özellikle Arnavut mutfağı başta olmak üzere farklı kültürlerden izler taşıyan Sivas yemeklerinden içli köfte, tarhana, Sivas köftesi, erişte, sebze kurutma ve bulgur dövme gibi tatlar şehirdeki gezinizi çok daha unutulmaz hale getirecek. Kentte ayrıca otantik ortamı ile turistleri cezbeden kahvehaneler bir hayli meşhur. Kent turunuzun ardından buralarda oturarak Sivaslılarla sohbet edebilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz. İç Anadolu’nun doğusuna yerleşen Sivas’a ulaşmak ülkenin pek çok şehrinden son derece kolay. Nuri Demirbağ Havalimanı ile İstanbul gibi şehirlerden direkt uçuş olanağı bulunan Sivas’a ayrıca Türkiye’nin dört bir yanından otobüsle yolculuk yapma şansınız da bulunuyor.

Sivas Ortalama Sıcaklık
 • Salı
  19 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  19 /Hava Durumu
 • Perşembe
  17 /Hava Durumu
 • Cuma
  18 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  18 /Hava Durumu