Sivas Otobüs Bileti Ara

Sivas Hakkında

İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda kurulan Sivas, 700 bine yaklaşan nüfusuyla Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri. Geçmiş çağlarda Kral Yolu ismi ile bilinen meşhur ticaret yolunun üzerinde bulunan Sivas aynı zamanda yüzölçümü bakımından Konya ile birlikte ülkedeki en büyük iki şehir arasında yer alıyor.

Yüzyıllara dayanan tarihi zenginliği ve şifalı kaplıcalarıyla ün kazanan Sivas’ta Selçuklular ve Osmanlılardan kalan pek çok muazzam eser mevcut. 1200’lü yılların ortalarına doğru yapımı tamamlanan Divriği Ulucami aynı zamanda ‘’Anadolu’daki Elhamra’’ olarak da bilinen son derece görkemli bir yapı. Taşların üzerine işlenen binlerce motif ise caminin hiç kuşkusuz en fazla dikkat çeken özelliklerinden. Anadolu Selçukluları tarafından şehre kazandırılan Buruciye Medresesi ve Çifte Minareli Medrese, Sivas’ın sembolü sayılan başyapıtlardan bazıları. Diğer bir ismi ile Gök Medrese olarak da adlandırılan Sahibiye Medresesi ise taştan inşa edilen avlulu medreselerin örneği olarak ziyaretçilerin karşısına çıkıyor. Türk Kurtuluş Savaşı mücadelesi sırasında hayli önemli bir rol oynayan şehirde Sivas Kongre Binası muhakkak ziyaret edilmeli. Günümüzde Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak kullanılan binada gezerek kongrenin toplandığı tarihi salonu ve Atatürk tarafından kullanılan odaları görme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca Sivas’ın son derece zengin etnografya tarihine müze turunuz sırasında şahit olabilirsiniz. Başta sedef hastalığı olmak üzere pek çok rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılan Balıklı Kaplıca ve 12. yüzyıl eseri olan Eğri Köprü Sivas’ta ziyaret edebileceğiniz diğer ilgiye değer noktalar.

Özellikle Arnavut mutfağı başta olmak üzere farklı kültürlerden izler taşıyan Sivas yemeklerinden içli köfte, tarhana, Sivas köftesi, erişte, sebze kurutma ve bulgur dövme gibi tatlar şehirdeki gezinizi çok daha unutulmaz hale getirecek. Kentte ayrıca otantik ortamı ile turistleri cezbeden kahvehaneler bir hayli meşhur. Kent turunuzun ardından buralarda oturarak Sivaslılarla sohbet edebilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz. İç Anadolu’nun doğusuna yerleşen Sivas’a ulaşmak ülkenin pek çok şehrinden son derece kolay. Nuri Demirbağ Havalimanı ile İstanbul gibi şehirlerden direkt uçuş olanağı bulunan Sivas’a ayrıca Türkiye’nin dört bir yanından otobüsle yolculuk yapma şansınız da bulunuyor.

Sivas Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Türkiye’nin yoğun nüfuslu şehirlerinden biri olan Sivas’ta toplu taşıma hizmetleri oldukça gelişmiş durumda. Son derece modern ve her gün yüzlerce yolcuya hizmet veren terminal, şehir merkezinin biraz dışında kalıyor, o yüzden yürüyerek ulaşımı biraz zor. Terminalde 24 saat boyunca yolculara ücretli ve ücretsiz pek çok ulaşım aracı sağlanıyor.

Belediye Otobüsleri

332, 361, 433 ve 720 numaralı terminal belediye otobüslerini sabah saat 06:45 ve gece saat 23:15 arasında ulaşım için kullanabilirsiniz. Bu otobüsler ile Numune Hastanesi, Gök Medrese, Turgut Özal Bulvarı ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi gibi yoğun yerlerinin yanı sıra hemen her mahalleye de kolayca gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Sivas Terminali içerisinde 50’den fazla ulusal ve yerel otobüs firması yolculara hizmet sunuyor. Her 15 dakikada bir firmaların kendi yolcularına sağladığı ücretsiz yolcu servislerini bulabilir ve bu servislerle kısa sürede valilik binasının da bulunduğu Hikmet Işık Caddesi, Sivas Arkeloji Müzesi, Selimiye Bölge Parkı ve Sivas 4 Eylül Stadyumu gibi merkezi noktalara gidebilirsiniz.

Minibüsler

Sivas’ta hem şehir içinde hem de ilçeler arası ulaşımda minibüsler de yoğun olarak kullanılıyor. Gece yarısına kadar hizmet veren şehir içi minibüsleri; Yenişehir Mahallesi, Alibaba Mahallesi ve Şeyh Şamil Mahallesi gibi kalabalık pek çok caddeye uğruyor. Terminal içerisinde kendi peronlarında bulabileceğiniz ilçeler arası minibüsler ile ise terminalden Şarkışla, Yıldızeli, Zara, Kangal ve Divriği gibi birçok ilçeye ve Sivas’a bağlı köylere gidebilirsiniz.

Taksi

Terminalin hemen yanındaki Terminal Caddesi’nde yolculara 24 saat ulaşım hizmeti sunan Sivas Terminal Taksi’ye (0346) 226 20 85 numaradan, yine terminal yanında durağı bulunan Sivas Taksi’ye ise (0546) 933 31 62 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma hizmetlerinin son saati 24:00 olduğu için bu saatten sonra taksiler, terminalden Sivas merkezine ulaşım için sıklıkla kullanılıyor.

Şehir Merkezinden Sivas Terminali’ne Ulaşım

Sultan Şehir Bulvarı ve Kayseri Caddesi arasında bulunan Sivas Terminali, şehir merkezine uzak bir konumda bulunduğu için yolcuların kolayca terminale gidip gelebilmeleri için pek çok alternatif araç sunuluyor. Yolcular tarafından direk ulaşım sunduğu için tercih edilen ücretsiz yolcu servisleri, her mahallede durağı bulunan belediye otobüsleri ve Sivas’ın ilçelerinden de terminale ulaşabileceğiniz minibüsler ile kolayca terminale gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Sivas belediye otobüsleri, sabah 06:45 ve 23:15 arasında hizmet veriyor. 332, 361, 433 ve 720 numaralı terminal hatlarının Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Ulu Camii, Sivas Arkeoloji Müzesi ve Sivas İl Özel İdaresi gibi pek çok merkezi noktalarda ve Şeyh Şamil Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Yenişehir Mahallesi gibi yoğun nüfusları olan mahallelerde durakları bulunuyor. Her 15 dakikada bir terminal belediye otobüsü bulma şansınız var. 

Yolcu Servisleri

Sivas şehir merkezinde Metro Turizm, Kamil Koç, Sivas Tur ve Ulusoy gibi birçok ulusal otobüs firmasının bilet satış ofisleri bulunuyor. Hemen her firma yolcularının zamanında terminalde olabilmesi için ücretsiz yolcu servisi sunuyor.

Minibüsler

Minibüsler, Sivas şehir içi ulaşımın yanında ilçelerden ve köylerden terminale ulaşımda da yoğun olarak kullanılıyor. Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi, Eğri Köprü ve Şifaiye Medresesi gibi turistik yerlerden, ayrıca Kangal, Divriği ve Şarkışla gibi ilçelerden minibüslerle terminale gece yarısına kadar kolayca gidebilirsiniz.

Taksi

Sivas’ta pek çok merkezi noktada 24 saat taksi bulma şansınız var. Halil Rıfat Paşa Caddesi’nde durağını göreceğiniz (0535) 472 52 00 numaralı Sivas Cevher Taksi, Mevlana Caddesi’nde hizmet veren (0538) 464 78 29 numaralı Köşk Taksi ve İstasyon Caddesi’nde bulabileceğiniz ve istediğiniz zaman (0346) 224 55 24 numaralı telefondan taksi çağırabileceğiniz Sigorta Taksi ile Sivas Terminali’ne kolayca gidebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Sivas Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Sivas
135 TL1213 sa 30 dk
roomİzmir - Sivas
100 TL815 sa 30 dk
roomAnkara - Sivas
50 TL306 sa 30 dk
roomAdana - Sivas
90 TL77 sa 30 dk
roomBursa - Sivas
90 TL713 sa 30 dk
roomAntalya - Sivas
135 TL211 sa 15 dk
Sivas Ortalama Sıcaklık
 • Pazar
  6 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  9 /Hava Durumu
 • Salı
  10 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  17 /Hava Durumu
 • Perşembe
  19 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  13 saat schedule
 • İzmir
  17 saat schedule
 • Ankara
  7 saat schedule
 • Adana
  8 saat schedule
 • Bursa
  20 saat schedule
 • Antalya
  14 saat schedule
 • Trabzon
  8 saat schedule
expand_less