Sinop Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Sinop Seyahat Rehberi

Sinop Hakkında

Türkiye’nin en kuzey ucunda yer alan Sinop, Karadeniz kıyısının göz kamaştıran güzellikteki şehirleri arasında. Antik çağlarda hayli önemli bir yerleşim olan şehir, tarihte Persler, Frigler, Hititler, Romalılar, Selçuklular ve Bizanslılara ev sahipliği yaptı. Boztepe Burnu ve çevresinde gelişen Sinop’ta son yapılan nüfus sayımlarına  göre 200 binin üzerinde kişi yaşıyor. Gerze, Dikmen ve Durağan gibi ilçelerden meydana gelen şehir aynı zamanda tarih ile doğanın inanılmaz bir bütünlükte olduğu nadir yerleşimlerden.

Kent merkezinde gezinize çok eski çağlarda deniz kıyısında inşa edilen Sinop Kalesi’nden başlayabilirsiniz. Pontus Rumları döneminde çeşitli onarım çalışmalarıyla güçlendirilen kalede altı farklı kapı bulunuyor. Kaleye çıktığınızda ayrıca manzarayı seyrederek kahvenizi veya çayınızı yudumlayabilirsiniz. Bölge halkının geleneksel yaşamına tanık olmak için Sinop Etnografya Müzesi’ni ziyaret edebilir, pek çok dizi ve filme de konu olan tarihi Sinop Cezaevi’ni görebilirsiniz. Bir dönem ünlü yazar Sabahattin Ali’yi misafir eden tarihi yapı, şimdilerde müze olarak ziyarete açık. Ayrıca bölgedeki Hristiyan topluluğunun eski dönemlerde ibadethanesi olan Balatlar Kilisesi ve halen tüm görkemiyle yükselen Boyabat Kalesi Sinop’ta ziyaret edebileceğiniz önemli tarihi eserlerden. Sıcak havalarda bölge halkı tarafından denize girmek, piknik yapmak ve deniz bisikletleri ile gezmek için ziyaret edilen Hamsilos Koyu, Sinop’un göz kamaştıran doğasının adeta bir uzantısı gibi. Erfelek Tatlıca Şelaleleri ise yaz aylarında yükselen hava sıcaklıklarından kaçarak serin bir ortamda dinlenebileceğiniz yerlerden.

Tıpkı Türkiye’nin pek çok şehrinde olduğu gibi Sinop’ta da birbirinden nefis yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Genellikle kışın soğuk günlerinde pişirilen mısır çorbası, Sinop mantısı, Kestaneli iç pilav ve muhlama burada hayli meşhur. Ayrıca şehrin dillere destan yaş pastasını yemeden Sinop’tan ayrılmayın. Türkiye’nin Karadeniz’e doğru açılan kuzey ucunda kurulan Sinop’a hem uçaklarla hem de karayoluyla ulaşım son derece rahat. Başkent Ankara’dan otobüse bindiğinizde yaklaşık 8 saatte Sinop’ta olabilirsiniz. Samsun ise Sinop’a çok daha yakın. Buradan yola koyulduğunuzda ortalama 2 saatte şehre ulaşmanız mümkün. Üstelik Sinop Otogarı’ndan hem kentin merkezine hem de civardaki diğer ilçelere sürekli minibüs seferleri düzenleniyor.

Sinop Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Sinop merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta, Sinop Üniversitesi karşısında hizmet veren Sinop Terminali’nden şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Yolculara özel halk otobüsleri ve dolmuşlar hizmet veriyor. Terminal içerisinde ise 24 saat açık bir taksi durağı bulabilirsiniz.

Özel Halk Otobüsleri

Otobüs terminalden 24, 3A hat numaralı özel hak otobüsleri ile Sinop Üniversitesi, Sinop Kalesi, Sinop Havalimanı, Ordu Caddesi, Fatih Caddesi ve Enver Bahadır Caddesi gibi yoğun caddelere gidebileceğiniz halk otobüsleriyle birçok mahalleye de kolayca ulaşabilirsiniz.

Dolmuşlar

Dolmuşlarla da Sinop Kalesi, Sinop Üniversitesi ve Etnografya Müzesi gibi yerlere ve Ada Mahallesi, Gelincik Mahallesi ve Zeytinlik Mahallesi gibi on binlerce nüfuslu pek çok mahalleye gidebilirsiniz. Dolmuşlar aynı zamanda Boyabat, Gerze, Ayancık ve Saraydüzü gibi Sinop ilçelerine de gidiyor.

Yolcu Servisleri

Terminalden şehir merkezine ulaşımda firmaların sağladığı yolcu servisleri de gece yarısına kadar kullanılabiliyor. Yolcu servisleri her mahalleye uğramıyor ama Okullar Caddesi ve Barbaros Caddesi gibi büyük caddelere yolcuların rahat bir şekilde gidebilmesini sağlıyor.

Taksi

Sinop Terminali’nde (0368) 271 55 92 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz Otogar-Havalimanı Taksi ve terminal karşısında durağı bulunan (0552) 244 89 29 numaralı Hastane Taksi ile de uygun fiyatlarla hem şehir merkezine hem de Sinop Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Sinop Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Sinop otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Sinop otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Sinop otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Sinop yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Sinop 11 saat 30 dakika , İzmir - Sinop 17 saat 30 dakika , Ankara - Sinop 8 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Sinop seferleri bulunuyor?
expand_more
Efetur, Ali Osman Ulusoy, Metro Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Sinop seferleri düzenliyor.
Sinop Ortalama Sıcaklık
 • Cumartesi
  16 /Hava Durumu
 • Pazar
  17 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  13 /Hava Durumu
 • Salı
  10 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  14 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  11 saat schedule
 • İzmir
  17 saat schedule
 • Ankara
  7 saat schedule
 • Adana
  14 saat schedule
 • Bursa
  12 saat schedule
 • Antalya
  18 saat schedule
 • Trabzon
  9 saat schedule
map placeholder
expand_less