Konut kredisi onayında nelere dikkat ediliyor?

Konut kredisi onayı için bankaların temel değerlendirme kriterleri var. Bunun için bankalar ekspertiz raporunu ve kredi notunu baz alır. Öncelikle satın almak istediğiniz konutun krediye uygun olması önemli. İnşaatı devam eden konutlarda, kullandırım öncesi konutun piyasa değerinin belirlenmesi için ekspertiz yönlendirileceği için, evin ortalama %80’ lik kısmının tamamlanmış olması gerekiyor.

Bankalar konut ekspertiz değerinin %75’ine kadar konut kredisi kullandırabilir. Bu nedenle geri kalan kısım için elinizde peşinat olması gerekir. Kullanmak istediğiniz kredi tutarı için kredi notunuz, gelir-gider dengeniz, mevcut borçluluğunuz ve belgelendirilebilir geliriniz (varsa ek gelirinizin) incelendikten sonra banka ön değerlendirme sonucunu sizinle paylaşacaktır. Konut kredisinde ayrıca hane halkı gelirine de bakılıyor. Eşinizin ya da anne baba gibi hane halkının gelirleri de değerlendirilebiliyor.

Mustafa Boyacı

Mustafa Boyacı

2015 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Şu an Anadolu Üniversitesi’nde Bankacılık ve Sigortacılık eğitimine devam etmektedir. Sigorta sektöründe 10 yıl deneyim kazandıktan sonra Enuygun.com ailesine katıldı. 3 yıldır Sigorta Uzmanı olarak Enuygun kullanıcılarının sigorta deneyimlerini iyileştirmek için çalışıyor.