Taksitli nakit avans nedir?

Taksitli nakit avans, bir kredi kartı kullanıcısının nakit para ihtiyacını karşılamak için kredi kartı limiti dahilinde belirli bir tutarda nakit para çekmesidir. Peki, taksitli nakit avansın detaylarına birlikte bakalım.

İçindekiler

Taksitli nakit avans ne demektir?

taksitli nakit

Taksitli nakit avans, kredi kartı kullanıcılarının nakit para ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabileceği bir seçenektir. Bu seçenek, kredi kartı limiti dahilinde belirli bir tutarda nakit para çekmenizi sağlar. Nakit avans tutarı, kredi kartı limitinizin belirli bir yüzdesine kadar çıkabilir.

Taksitli nakit avansın faiz oranları nelerdir?

taksitli nakit avans faiz

Taksitli nakit avans kullanımında, belirli bir faiz oranı üzerinden ödeme yapma zorunluluğu bulunur, tıpkı taksitli alışveriş işlemlerinde olduğu gibi. Nakit avans miktarı, taksit sayısı ve bankanın özel prosedürleri doğrultusunda faiz oranları konusunda farklılıklar gözlemlenebilir.

Bankalar düzenledikleri kampanyalarla faiz oranlarını düşürebilme imkanına sahiptir. Taksitli nakit avanslar, normal kredi kartı alışveriş faiz oranlarıyla aynı orandadır. Faiz oranları ve ücretler ile ilgili önceden doğru ve güncel bilgiyi edinmek son derece önemlidir.

  • Taksitli nakit avans azami faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirlenir ve banka bu azami orana uymakla yükümlüdür.
  • Ayrıca, taksitli nakit avans işlemlerinden bir taksitli nakit avans çekim ücreti de alınmaz. 
  • Ödemeniz gereken taksitli nakit avans faizi ve ücretleri hakkında doğru bilgi almak için bankanız ile iletişime geçin.

Merkez Bankası’nın belirlediği azami faiz oranlarının son 4 aylık tablosuna aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Geçerlilik TarihiAzami Akdi Faiz Oranı (%)Azami Gecikme Faiz Oranı (%)
01/07/20231,912,21
01/06/20231,361,66
01/05/20231,361,66
01/04/20231,361,66

 

Mobil bankacılık aracılığıyla nakit avans ve daha pek çok işlem hakkında detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim diye düşünüyorsanız "Mobil Bankacılık Nedir ve Nasıl Kullanılır?" yazımızı mutlaka incelemenizi öneririz.

Taksitli nakit avansın geri ödemesi nasıl olur?

taksitli_nakit_avans_nasil

Bankanıza bağlı olarak ödeme planı değişebilir. Taksitli nakit avans kullanımlarında farklı ödeme planları sunan kredi kartı sağlayıcıları mevcuttur. Ödemeler genellikle, asgari ödeme tutarından daha yüksek olur.

Banka kredilerini incelemek için Enuygun.com üzerinden tüm seçenekleri detaylı görüntüleyebilir, en uygun faiz oranlarına ve avantajlı koşullara sahip olan krediyi bulabilirsiniz.

Taksitli nakit avansın avantajları ve dezavantajları

taksitli nakit avanslar

  • Taksitli nakit avans, nakit para ihtiyacınızı karşılamak için bir seçenek olarak kullanılabilir. Taksitli nakit avans, normal kredi kartı alışverişleri ile aynı faiz oranına sahiptir. Ayrıca, geri ödemesi taksitler halinde yapılacağından, ödemelerinizi düzenli olarak takip etmeniz gerekebilir.
  • Taksitli nakit avans birçok kredi kartı kullanıcısına nakit para ihtiyacını karşılamak için bir seçenek sunar. Ancak, bu seçeneği kullanmadan önce iyi düşünmek gerekir.
  • Belirli tutarda krediye göre sigorta ve kredi tahsis ücreti olmadığı için görece daha avantajlıdır. 
  • İhtiyaç kredisi gibi kullanılabilir.
  • Kredi her zaman onaylanmayabilir fakat kredi kartı limiti dahilinde olduğu için 7/24 kullanılabilir. 
  • Vadesi maksimum 12 ay kullanılabilir.

Taksitli nakit avans, nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için sağladığı esneklik ve taksitli ödeme seçenekleriyle finansal çözüm sunarken, özellikle faiz oranları ve ödeme planları konusunda dikkatli olmanız önemlidir. Bu avantajlı seçeneği kullanmadan önce, kendi finansal durumunuzu değerlendirmek ve detaylı araştırma yapmak her zaman akıllıca bir adım olacaktır. En avantajlı kredi kartı seçenekleri için her bankanın farklı faiz oranları ve ödeme planları sunduğunu unutmayın. Doğru bilgiye ulaşmak ve en uygun seçeneği belirlemek her zaman en doğrusu olacaktır. Unutmayın, mali planlama ve doğru bilgiye sahip olmak, finansal sağlığınızı korumanın en temel adımlarından biridir!

*Bu içerik bir yatırım tavsiyesi değildir, sadece bilgi amacı taşır.


Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
47 Yazı Sayısı
İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, kariyeri boyunca sektör öncüsü pek çok firmada içerik editörlüğü yaptı.
Popüler Yazılar
Esnaf kefalet kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
20 Şubat 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9916631
Kredi kartı puanlarını kullanabileceğiniz siteler
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
20 Şubat 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9915912
Evlilik kredisi nasıl alınır?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
20 Şubat 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9911366
Genç girişimci kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
20 Şubat 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E997060

Enuygun’da Bulabileceğiniz Finansal Ürünler

Size Özel Kredi Teklifleri E-postanıza Gelsin