Evlilik kredisi nasıl alınır?

Dünyaevine girecek çiftlerin, evlilik öncesi çeşitli masraflarını karşılamaları gerekir. Hazırlık aşamasında ortaya çıkan masraf kalemleri, çiftlerin bütçelerini zorlayabilir. Düğünden mobilyaya, çeyizden balayına kadar pek çok masrafın karşılanması için ise devlet destekli evlilik kredileri ve bankaların sunduğu ihtiyaç kredileri bulunmaktadır. Düğün kredisi olarak da bilinen bu ürünler ile çiftler, uzun vadeli kredilerden yararlanabilir. Kredilerin şart ve koşulları ise devlet destekli olanla bankaların sunduğu kredilere göre değişkenlik gösterir. İçeriğimizde konuya dair tüm güncel bilgileri keşfedebilirsiniz.

İçindekiler

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi nedir?

faizsiz_evlilik_kredisi_teklifi_alan_cift

Evlilik için hayallerinizdeki desteği sağlayacak 150 bin TL tutarındaki evlilik kredisi uygulamasına ilişkin detaylar netleşti. Faizsiz evlilik kredisi başvuruları için deprem bölgesindeki vatandaşlar için önemli bir tarih belirlendi: 15 Şubat. Faizsiz olarak sunulacak olan devlet destekli evlilik kredisi için evlilik hazırlığındaki çiftler; 150 bin TL’lik kredi desteğinden faizsiz, geri ödemelerin 2 yıl ertelendiği, 48 ay vadeli olacak şekilde yararlanabilecek. Resmi açıklamalara göre devlet, 150 bin TL’lik evlilik kredisini, yeni kuracağı Aile ve Gençlik Bankası aracılığıyla sunuyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aktarılan bilgilere göre ise faizsiz kredi desteği öncelikle deprem bölgesindeki gençlere sunulacak ve ardından genişletilecek. Bu noktada 150 bin liralık faizsiz kredi için Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya pilot iller olarak belirlendi. Kredi desteğinden yararlanılması için ise gelir, yaş (18 – 29 yaşları arasında olmak) ve Türk Ceza Kanunu'nda yer alan ağır suçlardan ceza alınmamış olması gibi çeşitli kriterler olacak.

Bankalar düğün kredisi veriyor mu?

el_ele_tutusan_cift_evlilik_kredisi

Bankalar ihtiyaç kredisi hizmetinin altında evlilik / düğün kredisi verir. Evlilik kredisi şartları ise bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Faiz oranı, yıllık maliyet oranı, yıllık faiz gibi rakamsal veriler de benzer şekilde her bankaya göre farklıdır. Bunun yanı sıra bankalar, ihtiyaç kredilerini veya evlilik kredilerini çeşitli kampanyalar aracılığıyla da özelleştirebilir.

Bankaların evlilik kredisi şartları nelerdir?

evlilik_kredisi_terazide

Evlilik kredisi başvurusunun olumlu sonuçlanması için her bankanın çeşitli kriterleri mevcut. Bu kriterler bankalara göre değişiklik gösterir. Bununla beraber genel olarak yeterli kredi notu, borç takibinin olmaması, teminat ya da kefilin bulunması en kapsayıcı kriterlerdir. Örneğin, müşterilerin kredi notları Türkiye’de 0 ile 1900 puanları arasında belirlenir. 1 – 699 puanları arasında olanlar en riskli grupta değerlendirilir. Bununla beraber en az riske sahip kredi notu ise 1700 – 1900 puanları arasıdır. Bankaların, evlilik kredisi / ihtiyaç kredisi başvurularına olumlu ya da olumsuz dönüş sağlamak için bu ve benzeri pek çok kriteri bulunur.

Evlilik kredisi için kredi notu kaç olmalı?

evlilik_kredisi_kumbarasi

Yukarıda evlilik kredisi başvurusunun olumlu sonuçlanması için yeterli kredi notunun olması gerektiğini belirtmiştik. Buna göre evlilik kredisi için kredi notu ne olmalıdır? Bu konuda nokta atışı bir puan aralığı belirtmek imkân dâhilinde değildir. Bununla beraber kredi notunu oluşturan pek çok etken vardır. Kredili ürün ödeme alışkanlıkları, mevcut hesap ve borç durumu, kredi kullanım yoğunluğu ya da yakın zamanda alınan krediler kişilerin risklilik oranlarını belirler. Bunlara göre başvuru sahiplerinin 0 ile 1900 puanları arasında bir kredi notu oluşur. 1700 – 1900 puanları arasındaki kişiler en risksiz gruptur ve aynı zamanda başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimali en yüksek gruptur.

Bankaların evlilik kredisine başvurmak için gerekli belgeler

evlilik_kredisi_belgeleri_kagitlar

Genel olarak evlilik kredisi başvurusunda bankaların istediği evrak ve belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi veya noter tasdikli suret
 • Güncel adres bilgisi
 • Adres güncel değilse sabit telefon, elektrik, doğalgaz, su, cep telefonu hattı faturalarından biri
 • Gelir belgesi
 • Belediyeden alınabilen nikâh tarihli belge
 • Serbest meslek sahipleri için son vergi levhası fotokopisi
 • Kira geliri olanlar için tapu ve kira kontratı fotokopisi
 • Araç ruhsatı

Bunlar genel olarak en çok istenen evrak ve belgelerdir. Bununla beraber bankalar, yapılacak incelemeler neticesinde ek belge ya da teminat da talep edebilir.

Evlilik kredisini kimler alabilir?

evlenen cift evlilik kredisi

Gerek devlet destekli gerek bankaların sunduğu evlilik kredileri çeşitli kriterlere tabidir. Genel olarak başvuruların olumlu sonuçlanması için ilgili şartların karşılanması beklenir. Bu şartlar döneme göre veya bankadan bankaya çeşitlilik gösterebilir.

 • Fon'dan faydalanmak isteyenlerin, resmi nikah tarihine en az 2 ay en fazla 6 ay kalmış olması gerekir.
 • Başvuru esnasında 18-29 yaş aralığında olmak, 30 yaşından gün almamış olmayı gerektirir.
 • Adıyaman, Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçeleri ile Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya'daki gençler başvurularını yapabilirler.
 • Başvuru sahiplerinin gelir toplamı, brüt 2 asgari ücreti aşmamalıdır.

Bankaların evlilik kredilerine nasıl başvurulur?

evlilik kredisine basvuran cift

İhtiyaç kredisi – evlilik kredisi başvuruları birden fazla yolla yapılabilir. Buna göre; bankanın mobil uygulama veya internet sitesi üzerinden, müşteri hizmetlerini arayarak, en yakın şubesi veya ATM’sine giderek başvuru yapabilirsiniz. Bankaların hangi başvuru kanallarını kabul ettiği ise değişkenlik gösterir. Örneğin, kredi başvuru işlemlerini yalnızca şubeleri aracılığıyla kabul eden bankalar da bulunur. Bunun yanı sıra müşterilerine tüm başvuru yöntemlerini sunan bankalar da vardır.

Evlilik kredisi veren bankalar

kredi basvurusu yapan kisi

Türkiye’de evlenecek çiftlere kredi veren pek çok banka mevcut. Bu bankalar gerek ihtiyaç kredisi gerek evlilik kredisi adı ile hizmet verir:

 • Halkbank: Halkbank’ta evlilik kredisi başvuru işlemleri şubeler aracılığıyla gerçekleşmektedir.
 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası, tüketici kredisi ve birikim ile alakalı çeyiz hesabı sunar. Çeyiz hesabı başvurusu yalnızca şubelerde yapılır. Tüketici kredisi içinse başvuru kanalları şubeler, internet sitesi, mobil uygulama, ATM veya çağrı merkezidir.
 • Vakıfbank: Vakıfbank ise taksitli ihtiyaç kredisi sunar. Başvuru ise gerek çevrim içi gerek diğer kanallar üzerinden gerçekleştirilebilir.
 • İş Bankası: İş Bankası’nda sunulan ihtiyaç kredisi başvurusu, mobil uygulama, internet sitesi, ATM, SMS, çağrı merkezi ya da şubeler üzerinden yapılır.
 • QNB Finansbank: Bireysel ihtiyaç kredisi sunan QNB Finansbank’ta başvurular internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ya da şubeler aracılığıyla gerçekleştirilebilir.
 • CEPTETEB: CEPTETEB başvuru süreçleri çevrim içi bir şekilde yapılır.
 • Enpara: Enpara ihtiyaç kredisi başvurusu mobil uygulama, internet sitesi, çağrı merkezi üzerinden sürdürülür.

Yukarıdaki bankaların yanı sıra farklı pek çok banka da evlilik kredisi veya ihtiyaç kredisi adıyla seçenekler sunar.

Çalışmayan kişiler evlilik kredisi çekebilir mi?

yuzuk evlilik

Belirli şartlar sağlanırsa çalışmayan kişilerin de evlilik kredisi çekmesi mümkündür. Buna göre çalışmamasına rağmen evlilik kredisi çekebilme olasılığı olan gruplar şunlardır:

 • Emekliler
 • Mevduat hesabında belli bir miktarın üzerinde parası bulunanlar
 • Kira geliri elde edenler (ispat gerekir)
 • Çiftçiler
 • Şirket ortağı olanlar

Evlilik kredisine çift olarak başvurulur mu?

form dolduran çift

Evlilik kredisi genel olarak bireysel ihtiyaç kredisi altında yer alır. Bu nedenle kişiler evlilik kredilerine ancak bireysel olarak başvurabilirler. Bununla beraber çiftler, kendi aralarında anlaşarak birbirlerine kefil olabilmektedir.

Evlilik kredisinde yaş sınırı kaçtır?

form dolduran kisi

Evlilik kredisinde alt yaş sınırı 18’dir fakat üst yaş sınırı değişebilir. 18 – 29  yaşları arasındaki evlenecek çiftler için uygun krediler bulunur. Adayların 30 yaşından gün almamış olması gerekir. Ek olarak taraflardan birinin üniversite okuması durumunda üst sınırın değişebildiği durumlar da vardır. Tüm bunlar ilgili kredinin koşul ve şartlarına göre değişir.

Evlilik kredisi en fazla ne kadar çıkar?

evlilik kredisi limit

Onaylanan başvurular, toplam 48 ay vadeli, geri ödemelerin 2 yıl ertelendiği ve 150 bin TL kredi desteği sunulacaktır. Sunulan kredilerin miktarı değişkenlik gösterir. Bu limit, kredi veren bankalara veya başvuru sahiplerine göre değişebilir. Genellikle bankalardan alınabilecek maksimum kredi limiti, başvuru sahiplerinin gelirleri ile doğru orantılıdır. Bunun yanı sıra geçmişteki kredi ödeme durumu ve mevcut kredi notu da üst limiti etkileyebilir.

Anında evlilik kredisi çekilir mi?

evli sarılan çift kredi

Pek çok banka anında ihtiyaç kredisi adıyla bu seçeneği de sunar. Özellikle yüksek kredi notuna sahip kişiler, uzun zamandır çalıştıkları ya da maaş kartlarının bulunduğu bankalardan anında ihtiyaç kredisi / evlilik kredisi çekebilir. Özetle; gerekli şartlar sağlandığı takdirde anında evlilik kredisi çekmek mümkündür.

Evlilik kredisi ödeme planı nasıl yapılır?

evlilik kredisi ödeme

Evlilik kredisi hesaplama işleminde başta kredi tutarı olmak üzere faiz oranı, vade sayısı, toplam geri ödeme tutarı gibi birçok rakamsal veri vardır. Ayrıca evlilik kredisi, ihtiyaç kredisi kapsamında sunulduğu için %15 oranında KKDF ve BSMV vergilerine tabidir. Hesaplamaya bu vergiler de dâhil edilir. Buna göre evlilik kredisi hesaplaması şu şekilde ileriler:

 • Kredi tutarı belirlenir.
 • Taksit sayısı belirlenir.
 • Bankanın sunduğu aylık faiz oranına göre aylık taksit tutarı ortaya çıkar.
 • Sigorta prim tutarı düşülür ve hesabınıza yatacak net tutar kesinleşir.
 • Bankaya taksitle ödeyeceğiniz toplam net tutar da belli olur.

Genel olarak pek çok bankanın internet sitesinde, mobil uygulamasında başvuru öncesinde ödeme planını bu şekilde hesaplamanız mümkündür. 

Evlilik kredisi güncel faiz oranları ne kadar?

evlilik kredisi faiz oran

2023 yılı itibarıyla bankaların ihtiyaç kredisi / evlilik kredisi seçeneklerine baktığımızda farklı seçenekler bulunmaktadır. Buna göre pek çok bankada 48 aya kadar vade seçeneği yer almaktadır. Faiz oranlarının ise genel olarak 1,99’dan başladığı gözlemlenmektedir. Bununla beraber taksit sayısına göre ya da güncel olarak faiz oranları değişir. Bu nedenle başvuru adaylarının tüm bankaların güncel faiz oranlarını, taksit sayısını incelemesi önemlidir.

Siz de kredi almadan önce farklı bankaların koşullarını karşılaştırabilir, düşük faiz oranlı kredi seçenekleri ve çok daha fazlasına ENUYGUN Finans aracılığıyla erişebilirsiniz.

Evlilik kredisi taksitlerinde gecikme yaşanırsa ne olur?

evlilik kredisi odeme gecikmesi kumbara

Temerrüt ve geç ödeme ile ilgili yasal düzenleme Tüketici Kredileri Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 18. maddesinde yer alır. 18/1 ve 18/2 maddelerine göre işlem gerçekleştirilir:

 • 18/1 maddesine göre: Kredi veren kuruluş, borcun tamamının ifasını talep etme hakkını ancak tüm edimlerini yerine getirdiyse ve müşteri de birbirini izleyen en az iki taksiti ödemediyse kullanabilir. Kredi veren kuruluşun bu hakkını kullanması için müşterisine en az 30 gün süre vermesi ve uyarıda bulunması gerekir.
 • 18/2 maddesine göre: Taksitler zamanında ödenmezse en fazla %30 oranında gecikme faizi işleyebilir.

Çekilen evlilik kredisi erken ödenirse ne olur?

evlilik teklifi yapan karakterler

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nin 15. maddesinde erken ödeme ile ilgili yasal düzenleme bulunur. Buna göre evlilik kredisini / ihtiyaç kredisini ödeme planından daha erken kapatmanın bir cezası yoktur. Müşteriler, kredi borcunun tamamını ya da bir kısmını erken ödeyebilirler. Bu gibi durumlarda kredi çektiğiniz banka, faizin tamamının veya bir kısmının peşin olarak tahsil edildiği durumlar da dahil olmak üzere gerekli indirimi yapmakla yükümlüdür. Buna genel olarak “erken ödeme indirimi” denir.


Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
50 Yazı Sayısı
İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, kariyeri boyunca sektör öncüsü pek çok firmada içerik editörlüğü yaptı.
Popüler Yazılar
Kredi kartı puanlarını kullanabileceğiniz siteler
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
24 Mayıs 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9927474
Esnaf kefalet kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
24 Mayıs 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9922466
Altın yatırımı nasıl yapılır?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
24 Mayıs 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9914828
Evlilik kredisi nasıl alınır?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
24 Mayıs 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9911969

Enuygun’da Bulabileceğiniz Finansal Ürünler

Size Özel Kredi Teklifleri E-postanıza Gelsin
Bu sayfada sunulan verilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemekte olup, finansal enstrümanlara ait bilgilerin gerçek zamanlı olmayabileceği ve belirli bir gecikmeyle sunulduğu dikkate alınmalıdır.