Altın yatırımı nasıl yapılır?

Geleneksel yatırım araçları arasında her zaman popülerliğini koruyan altın, bugün de bir yatırım aracı olarak rağbet görüyor. Genellikle zorlu ekonomik şartlar altında istikrar sağladığı görüşü hâkim. Bu minvalde tasarruflarını altına yatırmayı düşünenler, farklı pek çok seçeneği gözden geçirir. Peki bu seçenekler neler? Altın yatırımı nasıl yapılır? Konu hakkındaki tüm merak ettiklerinizi içeriğimizde keşfedebilirsiniz.

İçindekiler

Altın yatırımını nasıl yapmalıyım?

altin gorseli grafik uzerinde

Altın, tüm zamanların en değerli emtiaları arasında. Dünya ölçeğindeki en önemli ticari unsurlardan biri olan altın, tüm bu vasıfları doğrultusunda çok uzun yıllardır popüler bir yatırım türü kabul edilir. Yatırımcıların birikimlerini altın olarak muhafaza etmesi ise genel olarak altın yatırımları anlamına gelir. Bu yatırım, klasik anlamda fiziki altın satın almak ile sınırlı değil. Bunun yanı sıra altın yatırımı yapılabilecek hisseler, altın fonları gibi seçenekler de mevcut.

Altın yatırım yöntemleri nelerdir?

elinde altınları tutan kadın

Altın yatırımı nasıl yapılmalı bakmak gerekirse; genel olarak 4 altın yatırım yöntemi öne çıkar. Bunlar bankada hesap açmak, kuyumcudan altın satın almak, internet üzerinden altın satın almak ve altın sertifikasına sahip olmak şeklinde sıralanabilir. Bu türlerden birini seçmeden önce yatırımcıların dikkate alması gereken pek çok ayrıntı bulunuyor.

1. Bankadan altın hesabı açmak

Birçok banka, vadeli ve vadesiz altın mevduat hesabı sunar. Vadeli altın hesaplarında, belirlenen vade süresince ve baştan belirlenen faiz oranı tutarında faiz geliri elde edilir. Vadesiz seçenekte ise bir faiz getirisi bulunmuyor. Vadesiz altın mevduat hesapları, sadece altınların bankada güvenilir bir şekilde muhafaza edilmesini amaçlar.

2. Kuyumcu üzerinden altın satın almak

Özellikle “yastık altı” olarak da dillendirilen, klasik yatırım türü kuyumcuya giderek altın satın alma anlamına geliyor. Darphane tarafından basılan çeyrek, yarım, tam altın seçenekleri sıklıkla tercih edilir. Bunların yanı sıra külçe altınlar da yatırım amacıyla en sık tercih edilen altın çeşitleri arasında yer alıyor. Külçe altınlar, özellikle saflığının %100 olması ile de öne çıkar. Bunun yanı sıra Cumhuriyet altınlarının alım – satımlarındaki fiyat farkları diğer altınlara kıyasla genelde daha azdır. Bu nedenle Cumhuriyet altınları da yatırım açısından avantajlı kabul edilir.

3. İnternet ortamında altın satın almak

Mobil bankacılık uygulamalarına benzer bir şekilde, çevrimiçi ortamda da altın satın alan yatırımcılar var. Bununla beraber, internet üzerinden sahte ya da tarihi geçmiş altın satın almak gibi riskler bulunur. Bu gerekçe ile satın alma işleminiz öncesinde satıcının profilini incelemeniz, TSE damgası, ayar ve imalatçı firma detaylarını kontrol etmeniz / ettirmeniz oldukça önemli.

4. Altın sertifikası almak

Altın Sertifikaları, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından ihraç edilir. Bu sertifikalar da bir sermaye piyasası aracıdır. Yatırım hesabı ile beraber Borsa İstanbul üzerinden satın alınan Darphane Sertifikaları, Borsa’da tekrar satılabilir. Ayrıca ilgili izahname kapsamında sertifikaların fiziki altına dönüştürülmesi için Darphane Altın Sertifikası talebinde de bulunabilirsiniz.

5. Altın fonu almak

Yatırım stratejisi olarak altın fonları da tercih edilir. Bu yatırım yönteminde fonun toplam değerinin en az %80’i borsada daima işlem görmeye devam eder. Bu fonun amacı genellikle dünya altın piyasalarındaki fiyat değişimlerinin yatırımcılara yüksek oranda yansıtılması denilebilir.

Altın türleri neler?

elinde altin tutan kisi

Altın, daha çok gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın, Cumhuriyet altını gibi çeşitleri ile bilinir. Bununla beraber piyasada çok daha fazla sayıda altın çeşidi bulunuyor. Öne çıkan altın türleri ise şu şekilde:

 • Gram altın: 1 gram altın üzerinden temsil edilen gram altınlar; 1 gram, 5 gram, 10 gram, 20 gram, 50 gram ve 100 gram gibi seçeneklere sahip. 1 gram altının saflığı 22 ayar ve 24 ayar olabilir.
 • Çeyrek altın: Türkiye’de yatırım aracı olarak sıklıkla tercih edilen altın çeşitlerinden biri. Cumhuriyet altınının dörtte biri kadar.
 • Yarım altın: Çapı 22 mm, kulp ağırlığı 3.56 gram yarım altın, Cumhuriyet altınının yarısına tekabül eder.
 • Tam altın: 22 mm çapındaki tam altın, 7,016 gram ağırlığındadır.
 • Cumhuriyet altını: Çapı 30 mm’den daha büyük olan Cumhuriyet altını 7,216 gram ağırlığındadır. Genelde alım – satım fiyat farkının diğerlerine göre daha az olması Cumhuriyet altınını yatırımlarda öne çıkarır.
 • Reşat altın: Osmanlı padişahı Sultan 5. Mehmet Reşat adına bastırılmaya başlanan Reşat altın ise 7,2 gram, 18 gram, 36 gram gibi seçenekler sunar.

Gram ve ons altın yatırımı nedir?

elinde gram altın tutan kişi

Altın çeşitleri içerisinde klasik yatırım amacıyla gram ve ons altınlar sıklıkla tercih edilir. Gram altın, 1 gram ağırlığında iken ons altın, 1 ons ağırlığındadır. 1 ons ise yaklaşık olarak 31,10 grama denk gelir. Bu nedenle gram altın daha küçük çaplı yatırımlar için ideal kabul edilirken uluslararası piyasalarda ise ağırlığı gereği ons altın öne çıkabilir. Gram altından büyük bir birim olduğu için ons altınlar görece daha büyük yatırımlarda da tercih edilir.

Ons altın gram altını nasıl etkiler?

Altın yatırımı yaparken, ons altın ve gram altın arasındaki dinamikleri anlamak önemli taşır. İşte ons altın ve gram altın arasındaki ilişkiyi belirleyen faktörler ve bu iki altın türünün öne çıkan özellikleri:

Ons Altın ve gram altın fiyatları arasındaki farklar:

 • Ons altın, uluslararası piyasalarda dolar cinsinden değer bulurken, gram altın Türk Lirası üzerinden işlem görür.
 • Ons bazında yaşanan fiyat değişimleri, gram altına sert bir şekilde yansımaz.

Fiyatları etkileyen unsurlar:

 • Ons altın, uluslararası piyasalardaki döviz kuru değişimlerinden etkilenirken, gram altının değeri daha çok Türkiye'ye özgü faktörlere bağlı.
 • Ons altındaki değişimler, gram altındaki değişimlere göre daha kalıcı olabilir ve daha tatmin edici kazanç oranları sunabilir.
 • Ons altındaki yükseliş ya da düşüşlerin, gram altına etkisi için Türk Lirası'nın değer kaybetmesi veya ons bazındaki değerlendirmenin Türk Lirası'ndaki değerlenme oranından daha yüksek olması gerekir.
 • Ons altındaki değişimler, genellikle gram altındaki değişimlere oranla daha kalıcı olabilir.

Ons altınla gram altının işlem saatleri:

 • Ons altın uluslararası piyasalarda 24 saat işlem görebilirken, gram altın Türkiye'de bankaların mesai saatleri içinde işlem görür.
 • Yatırımcılar, gram altın işlemlerini genellikle mesai saatleri içinde bankalarda gerçekleştirirken, ons altın uluslararası piyasalarda daha esnek işlem saatlerine sahip olur.

Sonuç olarak,

 • Yatırımcılar, ons ve gram altın arasındaki farklılıkları değerlendirerek kişisel tercihlerine uygun yatırım stratejileri oluşturabilir.
 • Her iki altın türü arasındaki bu farklılıklar, yatırımcılara çeşitli seçenekler sunarak portföylerini çeşitlendirmelerine olanak tanır.

Bu noktalar ışığında, altın yatırımı yaparken hem ons altın hem de gram altının özelliklerini anlaşılması daha bilinçli ve stratejik bir yaklaşım sağlayabilir.

Külçe altın yatırımı nedir?

kulce altinlari dizmek

Külçe altınlar, özellikle uzun vadeli altın yatırımlarında dikkat çeker. %100 saflık oranına sahip olması, farklı gram seçenekleri sunması da yine külçe altının uzun vadeli yatırımlarda öne çıkma nedenleri arasında yer alır. Bunların içerisinde ise özellikle daha düşük grama sahip olanlar yatırım amacıyla sık tercih edilir.

Altın yatırımı hesabı nasıl açılır?

altın kesesinden dökülen altınlar

Altın yatırımı amacıyla bir hesap açacaksanız bankanızın şubesine gidebilir ya da mobil uygulama üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz. İlk yöntemde, müşterisi olduğunuz bankaya giderek gişe hizmetlerinden yardım alabilir ve altın hesabı açtırabilirsiniz. İkinci yöntemde ise kullandığınız banka mobil uygulamasının tasarımına göre yatırımlar bölümünü bulmalı ve altın hesabı açma işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Sayfada yer alan içerik, genel bilgilendirme amaçlı. Yatırım tavsiyesi  niteliği taşımaz.


Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
50 Yazı Sayısı
İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, kariyeri boyunca sektör öncüsü pek çok firmada içerik editörlüğü yaptı.
Popüler Yazılar
Kredi kartı puanlarını kullanabileceğiniz siteler
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
20 Mayıs 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9927052
Esnaf kefalet kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
20 Mayıs 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9922302
Altın yatırımı nasıl yapılır?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
20 Mayıs 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9914676
Evlilik kredisi nasıl alınır?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
20 Mayıs 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9911962

Enuygun’da Bulabileceğiniz Finansal Ürünler

Size Özel Kredi Teklifleri E-postanıza Gelsin
Bu sayfada sunulan verilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemekte olup, finansal enstrümanlara ait bilgilerin gerçek zamanlı olmayabileceği ve belirli bir gecikmeyle sunulduğu dikkate alınmalıdır.