Mobil bankacılık nedir, nasıl kullanılır?

esinabaci
Mobil bankacılık nedir, nasıl kullanılır?

Mobil bankacılık, dijital çağın bankacılık sektöründeki etkileriyle ortaya çıkan ve finansal hizmetlerin mobil cihazlar üzerinden sağlandığı yeni bir bankacılık deneyimidir. Artık müşteriler banka şubelerinde kuyruk beklemek veya zaman kaybetmek zorunda kalmadan, cep telefonlarındaki uygulamalar aracılığıyla saniyeler içinde işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

Böylece bankalar, dijitalleşmenin sunduğu yeniliklere adapte olmak ve dijital uyumu yakalamak amacıyla yeni bankacılık kanalları yaratarak, tüketicilere daha hızlı ve pratik bir bankacılık deneyimi sunabiliyor. Türkiye'de neredeyse tüm bankalar ve finans kuruluşları, müşterilere mobil bankacılık hizmeti sunmak için kendi mobil uygulamalarına sahiptir. 

İçindekiler

Mobil bankacılık nedir?

mobil bankacılık nedir

Mobil bankacılık, tüketicilerin hayatına giren önemli bir özellik olarak finansal işlemleri anında ve kolayca gerçekleştirme avantajı sunuyor. Artık müşteriler, mobil cihazlar üzerinden banka işlemlerini hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyorlar. Bu sayede banka şubelerine gitmeye gerek kalmadan, her an her yerde finansal işlemlerini halledebiliyorlar. Mobil bankacılık, dijital çağın bankacılık sektöründeki dönüşümleri arasında öne çıkan bir yenilik ve müşteri deneyimini önemli ölçüde kolaylaştıran bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Mobil bankacılık cep telefonu, tablet, akıllı saat gibi mobil cihazlara indirebileceğiniz mobil uygulamalar aracılığıyla erişilebilen bankacılık anlamına geliyor. iOS ya da Android işletim sistemi kullanan mobil cihazlardan indireceğiniz uygulamalarla bankaların mobil şubelerine erişebilirsiniz. 

Her Bankaların fiziksel şubelerinden yapabileceğiniz işlemlerin çoğunu cep telefonu aracılığıyla yapabilirsiniz. Pandemi sonrası mobil bankacılık kullanıcı sayısında da hızlı bir artış yaşanıyor. Gelişen dijital bankacılık trendi, müşterilerin yüzde 75'inin online kanallardan sadece mobil bankacılığı tercih ettiğini gösteriyor. Bu istatistik, tüketicilerin dijital platformlarına olan güvenini, memnuniyetini ve kolaylığını yansıtan önemli bir oranı temsil ediyor.

Sizler de şubeye gitmeden banka müşterisi olmak için sayfamızı ziyaret edebilir, bankalara online olarak başvurunuzu yapabilir ve sürpriz fırsatlardan yararlanabilirsiniz!

Mobil bankacılığın avantajları nelerdir?

mobil bankacılık avantaj

Mobil bankacılığı kullanmanın pek çok faydası var. Zamandan, mekandan bağımsız olarak finansal işlemlere erişmenizi sağlar. Fiziksel şubelere gitmek zorunda kalmazsınız, kuyruk beklemeniz gerekmez. Yerinizden kalkmadan saniyeler içinde bütün finansal işlemlerinizi yapabilirsiniz. 7 gün 24 saat işlem yapma şansı sunar. Size zaman kazandırır, işlemlerinizi hızlandırır. 

Para gönderme, para alma, vadeli hesap açma, kredi alma, kredi kartı ödemesi, altın, döviz yatırımı yapma, fatura yatırma, vergi ödeme gibi onlarca online bankacılık işlemini yapmanızı sağlar. Şubeden yapılan işlemlere göre mobil bankacılıkta komisyon ücretleri daha düşüktür. Hatta bir çok işlemden ücret alınmaz. Bütün finansal hareketlerinizi de çok kolay takip edebilirsiniz. Müşteri deneyimini iyileştirir. 

Mobil bankacılıkla neler yapabilirsiniz?

mobil bankacılık işlem

Mobil bankacılıkla birçok işlemi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. EFT, havale, kredi başvurusu, yurtdışı para transferi gibi finansal işlemlerinizin yanı sıra hesap açma ve hesap kapama işlemleri de artık çok daha kolay. Faturalarınızı ve vergilerinizi ödeyebilir, hisse senedi alım satımı, döviz ve altın işlemleri gerçekleştirebilir ve fon alım satımı yapabilirsiniz. Kredi taksit ödemeleri, kredi kartı borcu ödeme ve kart limiti yükseltme gibi bankacılık işlemlerini de mobil bankacılıkla kolayca halledebilirsiniz. 

Cep telefonuna TL ve paket yüklemesi, bağışlar ve şans oyunları gibi farklı hizmetlere de mobil bankacılık aracılığıyla erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca, HGS ödemeleri, otomatik ödeme talimatı, QR kodla ATM’den para çekme gibi hizmetler de mobil bankacılıkla elinizin altında olacaktır. 

Bireysel emeklilik, sigorta başvuruları ve SGK ödemeleri gibi finansal planlamalarınızı da kolaylıkla yönetebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra, müşteri hizmetlerine başvuru ve çeşitli taleplerinizi de mobil bankacılık üzerinden iletebilirsiniz. Mobil bankacılık sayesinde birçok işlemi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir, finansal işlerinizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Bankaların kredilerini karşılaştırmak için Enuygun.com'u ziyaret etmeyi unutmayın. Online olarak bankalara başvurunuzu yapın, sürpriz fırsatlardan yararlanın!

Mobil bankacılıkla internet bankacılığı arasındaki fark nedir?

mobil bankacılık farkı

Dijital bankacılığı iki şekilde kullanabiliyorsunuz. İnternet bankacılığı bankaların web siteleri aracılığıyla yapılan işlemlere deniyor. Daha çok masaüstü ve dizüstü bilgisayarda internet bankacılığı kullanılıyor. Mobil bankacılık aracılığıyla da her işleminizi yapabilirsiniz. 

Cep telefonu ve tabletten de web tarayıcısı üzerinden banka hesabınıza girebilirsiniz ancak küçük ekranlarda internet bankacılığı yerine mobil uygulamayı kullanmak daha verimli. Büyük ekranda internet bankacılığı, taşınabilir ve küçük ekranlı cihazlarda mobil bankacılık uygulamalarının kullanılması işinizi hızlandırır. Her iki kanaldan da aynı işlemleri yapabiliyorsunuz.

Mobil uygulamalar güvenli mi?

mobil bankacılık güvenlik

Mobil bankacılık, son derece güvenli bir sistemdir. Kullanıcıların bilgileri ve şifreleri olmadan uygulamaya giriş yapılamaz ve yapılan tüm işlemler için 3D Secure güvenlik sistemi kullanılır. Bu sayede, mobil bankacılık üzerinden yapılan işlemler sizin onayınız olmadan gerçekleştirilmez ve güvenliğiniz ön planda tutulur.

Günümüzde internetten yapılan işlemlerde güvenlik endişesi önemli bir konudur. Ancak mobil bankacılık uygulamaları oldukça güvenli bir yapıya sahiptir. Müşteri numaranız/TCKN ve şifreniz olmadan giriş yapılamaz ve tüm işlemleriniz üç boyutlu güvenlik sistemiyle korunur. Yine de, ortak kablosuz internetin bulunduğu ortamlarda giriş yapılmaması önerilir.

Mobil bankacılık, kullanıcıların finansal işlemlerini güvenli bir şekilde yönetmelerini sağlayan etkili bir çözümdür ve gelişmiş güvenlik önlemleriyle kullanıcı verilerinin korunmasına özen gösterir.

*Bu içerik bir yatırım tavsiyesi değildir, sadece bilgi amacı taşır.


Esin Abacı
Esin Abacı
8 Yazı Sayısı
İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.2012 yılında TEB’de bankacılık kariyerine başladı.
Popüler Yazılar
Esnaf kefalet kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
4 Aralık 2023
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E996428
Kredi notu yükseltme rehberi
Esin Abacı
Esin Abacı
4 Aralık 2023
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E995400
Evlilik kredisi nasıl alınır?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
4 Aralık 2023
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E994446
Genç girişimci kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
4 Aralık 2023
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E994228

Enuygun’da Bulabileceğiniz Finansal Ürünler

Size Özel Kredi Teklifleri E-postanıza Gelsin