Yurt dışı tatilinde hayat kurtaran 5 öneri

nihanbayram

Avrupa’nın tarihi şehirleri, Amerika’nın heyecan verici gökdelenleri veya Uzak Doğu’nun renkli caddeleri... Yurt dışı tatili için tercihiniz neresi olursa olsun yola çıkmadan önce veya yolculuk sırasında bazı önlemleri alarak seyahatinizi çok daha rahat ve herhangi bir sorun yaşamadan tamamlayabilirsiniz.

Basit cümleleri öğrenin

Basit cümleleri öğrenin

Seyahat edeceğiniz ülkede konuşulan dile ait basit kelime ve cümle kalıplarını öğrenmeniz birçok yerde hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle fazla turistik olmayan bir bölgede hiç İngilizce bilmeyen bir taksi şoförüne denk gelir veya yerel bir restoranda sipariş vermeniz gerekirse bazı temel cümlelerin ne kadar hayat kurtarıcı olacağına şaşıracaksınız.

Uçak Bileti

Telefon ayarlarınızı yapın

Telefon ayarlarınızı yapın

Yurt dışına çıkmadan önce gerekli durumlarda işlemlerinizi online olarak halledebilmek için henüz yola çıkmadan tarife ve internet ayarlarınızı gözden geçirin. Eğer gerekiyorsa ayarlarınızda gideceğiniz ülkeye göre değişiklikler yapın. Böylece yurt dışına çıktığınızda herhangi bir sorunla karşılaşmadan kolayca iletişim kurabilir ve işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Teknolojiden yararlanın

Teknolojiden yararlanın

Her nereye gidiyor olursanız olun Google çeviri, harita uygulaması veya Foursquare gibi mekan keşif uygulamalarını kullanarak çok daha rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Gideceğiniz şehirde metro ve otobüs hatlarını gösteren veya civarda bulunan en yakın ATM cihazlarını listeleyen yerel uygulamalar varsa bunları da cep telefonunuza indirerek kısa zamanda birçok işin üstesinden zorlanmadan gelebilirsiniz.

Belgelerinizi yedekleyin

Belgelerinizi yedekleyin

Yurt içinde nüfus cüzdanı, ehliyet gibi belgelerinizi kaybetmeniz çok büyük sorun olmayabilir ancak yurt dışına çıktığınızda bu anlamda işler çok daha zorlaşacaktır. Henüz yola çıkmadan pasaport, kimlik ve sürücü belgenizin yedeklerini alın ve bu belgeleri mümkünse her an erişebileceğiniz dijital ortamda bulundurun. Böylece herhangi bir yerde ihtiyacınız olursa tekrardan kopyalarını indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Ölçü birimlerini çevirin

Ölçü birimlerini çevirin

Özellikle Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde kullanılan mil sistemi veya seyahat ettiğiniz ülkenin farklı para birmini çevirirken sürekli düşünmek fazlasıyla yorucu olabilir. Bunun için myConvert gibi uygulamaları kullanarak ihtiyaç anında ölçü birimlerini hızlıca çevirebilir ve işlemlerinizi zorlanmadan tamamlayabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN