Yeni yıla girerken geçmiş hatalarımızdan ders almayı yeni başlangıçlar yapmayı planlarız. Pek çoğumuz bütçemizi daha iyi yönetmek ve yeni yatırımlar yapmak için de kararlar alırız. Bu yıl yıllardır arzuladığınız evi satın almak için planlar yapmaya ne dersiniz? Hiç hesapta yokken bile bakmışsınız yeni yılda 2018'de ev sahibi olmuşsunuz. Yeni yılda ev almak isteyenler 6 tüyo...

İçindekiler

1-Peşinat için para biriktirin

Konut kredisi kullanarak ev satın alanların en büyük sıkıntısı %20 peşinat zorunluluğu. Ev almak istiyorum ancak peşinatım yok diyorsanız ihtiyaç kredisi çekebilir, arabanızı satabilir ya da yakınlarınızdan borç alabilirsiniz. Konut kredisine peşinat bulma yolları başlıklı yazımızda daha ayrıntılı bilgi var. Bulduğunuz evin fiyatı piyasa fiyatlarının üzerindeyse ekspertiz raporuna göre size daha fazla kredi de çıkabilir.

2-İyi bir piyasa araştırması yapın

Şu sıralar bazı bölgelerde ev fiyatlarında gerileme olduğu gözleniyor. Piyasa araştırması yaparak emsallerine göre çok daha uyguna ev alma ihtimaliniz var. Kulaktan dolma fiyatlara inanmayın, bizzat kendiniz arayın sorun internetteki emlak sitelerinde dolaşın. Bazı inşaat şirketleri arada kampanyalar yapabiliyor. Nakit sıkışıklığı içinde olan müteahhitler de normalin daha ucuzundan evi satabiliyor. Bu yüzden arada sırada uygun fiyatlı evlerle karşılaşabilirsiniz. Bölgedeki emlak ofislerine de not bırakabilirsiniz.

3-Düğün takılarına ne dersiniz?

Yeni evlisiniz düğün takılarını bozdurarak peşinat yapmaya ne dersiniz? Çocuğunuz doğum ya da sünnet altınlarını da bozdurarak konut kredisine peşinat yapabilirsiniz. Bazı insanlar altınları kendilerine güvence aracı olarak görür. Ancak özellikle de kirada oturuyorsanız kendinize ait bir evinizin olması çok daha iyi bir güvence.

4-Faiz oranları bankadan bankaya değişiyor

Konut kredisi kullanarak ev satın almaya karar verdiniz. İlk iş olarak bankaların kredi faiz oranlarını ve koşullarını karşılaştırın. Bunun için enuygun.com/konut sayfamızdan da bilgi alabilirsiniz. Hatta bazen şubeler yüz yüze görüşmelerde indirim yapabiliyor.

5-Arabanı ya da köydeki tarlarını sat

Aslında çok basit bir fikir gibi gelebilir. Ancak geçtiğimiz sene bina görevlimizin ev satın almak için köyündeki tarlasını satmaya zorlamış ve onun ev sahibi olmasını sağlamıştım. Senin artık “Ev sahibi olmanın zamanı geldi” dediğimde “Abla mümkün değil” diyordu. Köyde tarlası olup olmadığını sordum. “Tarlanı ve arabanı sat onları ev peşinatı yap” dediğimde önce aldırış etmedi itiraz etti, aradan uzun bir süre geçti ve ev satın aldığını öğrendim. Onun adına çok sevindim. Bazen size uzak gelen hayaller dilediğinizde ve gerçekten istediğinizde biraz da cesaretiniz olduğunda çok da zor gelmiyor.

6-Ek iş aramaya başlayın

Ev satın almak ya da peşinat için yeterli geliriniz yoksa kendinize ya da eşinize ek iş bakma ihtimalini deneyebilirsiniz. Evden çalışabileceğiniz bir iş de olabilir, ufak yatırım ya da ortaklıkla da küçük çaplı bir iş de yapılabilirsiniz. Eşiniz evde otururken el işi benzeri şeylerden bile para kazanabilir. Önemli olan ek kazanç elde edebileceğiniz bir şeyler bulmak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN