Yan koltuğunuzda olmasını istemeyeceğiniz 7 yolcu tipi

muratekinay
İçindekiler

Uçakla yolculuk özellikle yurt içinde yapacağınız seyahatlerde genellikle kısa sürse de uzun mesafeler veya rötarlarda tahmin ettiğinizden daha uzun olabilir. Yolculuğunu daha rahat ve keyifli bir şekilde tamamlamak isteyenler, uçakta bu 7 yolcu tipinden uzak durmaya çalışın.

1- Kulaklıksız oyun oynayanlar

Eğer yanınızda tam bir oyun bağımlısı oturuyorsa yolculuk boyunca cep telefonundan veya tabletinden oyun oynayacaktır. Bunda bir sorun yok ancak bunu kulaklık olmadan yapıyorsa uykunuzun tam orta yerinde telefondan gelen seslerle uyanabilirsiniz. Eğer böyle bir tehlike varsa, ilk fırsatta uçaktaki boş koltuklardan birine geçmeye çalışın.

2- Uykusu ağır yolcular

Cam kenarında veya orta koltukta oturuyorsanız uzun mesafeli uçuşlarda arada bir ayağa kalkmanız veya tuvalete gitmeniz gerekecek. Tabii eğer koridor tarafında uykusu ağır bir yol arkadaşınız varsa bu iş o kadar kolay olmayabilir. 

3- Sürekli bir şeyler isteyenler

Su, çay, kahve, yastık, gazete... Eğer yanınızda oturan yolcu sürekli bunlardan bazılarını veya hepsini birden istiyorsa kabin görevlileri kadar siz de yorulabilirsiniz. Çünkü bunlar gelip giderken yanınızda sürekli bir hareket olacak ve belki ışık açılıp kapandığı için uykunuz da yarısında kesilecek.

 

4- Acelesi olanlar

Özelllikle uçak yere indiğinde ortaya çıkan bu yolcu tipini aceleyle ayağa kalkmasından ve kapıya doğru yönelmesiden tanıyabilirsiniz. Henüz kemer ikaz ışıkları bile sönmeden inmek için acele eden yolcu kısa süreli bir paniğe ve uçağın içinde boşuna ayakta beklemenize neden olabilir.

5- Ayakkabılarını çıkaranlar

Bazı havayolları uzun mesafeli uçuşlarda sırf bunun için yolcularına terlik gibi eşyalar verebiliyor ancak yine de yolculuğun tam ortasında ayakkabısını çıkaran bir yol arkadaşı her zaman iyi sonuçlara neden olmayabilir.

6- Koltuğunu yatırırken sınırları zorlayanlar

Uzun mesafeli uçuşlarda uyumak ve dinlenmek için koltuğunuzu yatırabilirsiniz. Buna genellikle kimse itiraz etmez. Ancak 2 veya 3 saatten daha kısa bir uçuş olacaksa koltuğunuzu sonuna kadar yatırmak arkada oturan yolcular için biraz can sıkıcı olabilir.

7- Gürültücü çocuklar

Çocuklar çoğu zaman yolculuğu daha eğlenceli hale getirse de bazen beklediğinizden daha fazla gürültü yapabilirler. Özellikle küçük çocuklara yakın bir koltukta seyahat etmek uzun mesafeli uçuşlarda çok daha riskli olabilir. Bu durumu fark eden bazı havayolları yolcuların isteklerini fırsata çevirerek yakınlarında bebek ve küçük çocuk bulunmayan koltukları daha pahalıya satıyor. Yani rahat ve sessiz bir yolculuk isterseniz artık daha fazla ödeme yapmayı göze almanız gerekecek.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar