Kanada ve Hollanda, popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp'ı özel hayatın gizliliğini ihlal etmekle suçladı. Kanada Özel Hayatı Koruma Komisyonu (OPC) ve Hollanda Veri Koruma Kurumu (CBP), Whatsapp'ın, kullanıcıların telefon rehberindeki tüm numaralara erişebildiğini ve böylece özel hayatın gizliliği ile ilgili bir takım bulgulara erişildiğini açıkladı.

İçindekiler

Popüler mesaj uygulaması

Yeni nesil cep telefonlarda gençlerin vazgeçemediği uygulamaların başında geliyor Whatsapp. Ücretsiz olması nedeniyle gençler arasında bir anda popüler oldu. Tabii telefonunuzda sınırsız internet paketlerinden birini kullanıyor olmanız lazım. Ancak uygulamayla ilgili bazı endişeler de ortaya çıktı. Telefon rehberindeki diğer Whatsapp kullanıcılarını belirlemek için kullanıcının kişi listesine ulaşan program, Whatsapp kullanmayan numaraları da kayıt altına alabiliyor.

Wi-Fi sorunu da çıkmıştı

Whatsapp ile ilgili sadece telefon numaralarını kopyalamanın yanısıra Wi-Fi bağlantısından gönderilen iletiler için de soru çıkmıştı. Kanada ve Hollandali kuruluşlar şifresiz Wi-Fi bağlantısı üzerinde yollanan Whatsapp iletilerinin şifrelenmediğini ve şifrelenmeyen mesajların rahatlıkla ele geçirilebileceğini açıklamıştı. Bunun üzerine program Eylül ayından itibaren gönderilen mesajları şifrelemeye başlamıştı.

Günde 18 milyar mesaj

Aralık sonunda, programın bir günde 18 milyar mesaj barajına ulaştığı açıklanmıştı. Uygulamada aynı zamanda fotoğraf ve video da gönderilebiliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN