Tuz paketlerine de uyarı geliyor

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Sigara ve alkollü içkileri ardından tuz paketleri de “Tuzu azaltın sağlığınızı koruyun” uyarısıyla satılacak. Ekmekten, pideden oranı azaltılan tuz, gerçekten de sağlığa zararlı mı? Ya da yanlış tuz tüketimi mi yapıyoruz, vücudumuzdan tuz eksilirse ne olur? İşte yanıtları…

Aslında tuz sanıldığı gibi sağlığa zararlı bir besin değil. Aksine vücudumuzun ihtiyacı olan ve her gün almamız gereken besin maddelerinden biri. Tuz kullanımında aşırıya kaçmamak ve iyotlu tuz kullanmak, hatta mümkünse rafineri değil de doğal tuz kullanmak sağlık açısından oldukça faydalı bir durum. Bu yüzden tuzda uyarı bulundurmanın aksine devletin iyi tuz kullanımı konusunda baskı yapmasının faydalı olduğunu düşünüyorum.

Yıkanmadan piyasaya sürülmeyecek

Bugün yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Tuz Tebliği’ne göre tuz yabancı madde içermeyecek, işlenmiş tuz rafine edilmeden veya yıkanmadan piyasaya sunulmayacak, yeraltı kaynak ve deniz tuzlarında rutubet miktarı kütlece en çok yüzde 2, diğer tuzlarda yüzde 0,5 olacak. Ayrıca tuz paketlerinin üzerinde tıpkı sigara paketi ve içki şişelerinde olduğu gibi “Tuzu azaltın sağlığınızı koruyun” şeklinde uyarılar yapılacak.

İnsan vücudu tuzdan ibaret

Tuz doğadaki su ile ölçülebilen bütün mineralleri içerir. İnsan vücudunun ise %75-80′i su geriye kalanı da tuzdur. İnsan vücudu birçok maddeyi üretip ki bazılarını depolayabildiği halde, su ve tuzu sürekli dışardan almak zorundadır. Bu yüzden günlük tuz tüketimini dikkat etmek ve de mümkünse kimyasal tuz kullanmaktan kaçınmak gerekir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar