• Anasayfa
  • Bilgi
  • Tüketici Kanunu yürürlüğe girdi, yasa tüketicilere ne gibi haklar getiriyor

Tüketici Kanunu yürürlüğe girdi, yasa tüketicilere ne gibi haklar getiriyor

tugbahacibayramoglu

28 Kasım’da yayımlanan ancak düzenlemeler için 6 aylık ek süre verilen Tüketici Kanunu bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Kanun tüketicilere ne gibi haklar getiriyor? Hatırlamaya ne dersiniz…

-Ayıplı üründe 6 ay içerisinde sorun çıkması durumunda tüketici ürünün onarımını kabul etmek zorunda kalmadan parasını geri isteyebilecek ya da yeni mal talebinde bulunabilecek.

-Sözleşmeden cayma süresi 14 güne çıkarıldı, yeni tüketici 14 gün süre zarfında herhangi bir cezai şart ödemeden cayma hakkını kullanabilecek.

-Maketten konut satış sözleşmesi imzalayan tüketicilere 14 gün içerisinde cayma hakkı var. Yine 30 daireden fazla konut yapan müteahhitlerin mutlaka inşaat ruhsatını alması gerekecek. Sözleşme yapılacak ve tapuya şerh konulacak. Yine konut satışları için tamamlama sigortası ya da teminat mektubu gibi güvenceler verilecek.

-Bankalar kart aidat ücreti olmayan kredi kartları çıkartmak zorunda kalacak.

-Yanıltıcı reklamlara son verilecek. Bu tip reklam ya da indirim vs durumlarında tüketiciler Tüketici Hakem heyetlerine başvurabilecek. Fiyat etiketiyle ilgili getirilen düzenlemede ise artık indirimli satıştan önceki fiyatla indirimli satış fiyatı görülebilir ve aynı etiketteki kağıtlara yazılmak zorunda kalacak. Raf veya ilanlarda belirlenen fiyatla kasada tüketiciden talep edilen fiyat arasında fark varsa satıcı tüketici lehine olan fiyatı uygulayacak.

-Dosya masrafı kaldırıldı kredi tahsis ücretlerine de binde 5 oranında sınırlama getirildi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN