Sorunsuz bir tatil için hayat kurtaran 8 ipucu

muratekinay

İster yaklaşan Ramazan Bayramı isterseniz de yıllık izin veya aile, arkadaş ziyareti... Amaç ne olursa olsun hepimiz tatilimizin sorunsuz ve eğlenceli geçmesini isteriz. Peki, tatil öncesi veya sırasında karşınıza problemler çıkarsa bunları nasıl kolayca aşabilirsiniz? Daha sorunsuz ve keyifli günler geçirmek için tatile çıkmadan önce alabileceğiniz basit ve hayat kurtaran önlemler neler?

İçindekiler

İyi bir plan yapın ve plana uyun

Planlama, yaşamın her alanında çok önemli ve hayat kurtarıcı. Özellikle de tatilde. Ne zaman ve nereye gideceksiniz? Hangi araçları kullanacak, nerelerde kalacaksınız, Yeme içme için alternatifler neler ve en önemlisi de tüm bunların size maliyeti ne olacak? Yola çıkmadan önce iyi bir planlama yaparak tatilinizin daha rahat ve eğlenceli geçmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik bu plana tamamen sadık kalmak zorunda değilsiniz. Tatil demek elbette biraz da her zamanki rutinin dışına çıkarak yeni yerler keşfetmek ve farklı deneyimler yaşamak demek. Ancak iyi yapılmış bir genel planlama bunlara engel olmaz. Hem öngörmediğiniz birçok olumsuzluğa karşı sizi korur hem de tatilinizi daha sorunsuz bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olur. Tatil planınız hazırsa, en uygun uçak biletini bulmak için hemen tıklayın.

Harita Planı

Uçak Bileti

Gereksiz eşyaları evde bırakın

Birçoğumuz bavul hazırlarken ihtiyacımız olanların yanında -muhtemelen- ihtiyacımız olabilecek şeyleri de alıyoruz. Daha rahat ve az yorucu bir tatil için bunu yapmayın. Yanınızda götüreceğiniz eşyaları ve diğer malzemeleri seçerken en az iki defa kullanacağınız şeyleri tarcih etmeniz hem fazla yük taşımanızı hem de gereksiz para harcamanızı engelleyecektir. Özellikle tatil yörelerinden alacağınız hediyelik eşyalar için bavulda yer bırakmanız havalimanında fazla bavul için ekstra para ödemenizin önüne geçecektir. Daha fazla öneri bavul hazırlama tüyoları yazımızda.

Bavul

En uygun aracı seçin

Nereye gittiğiniz kadar ne ile gittiğiniz de önemlidir. Özellikle tatile ailece ve küçük çocuklarla çıkıyorsanız, ulaşım aracı olarak uçağı tercih etmeniz ve yolculuğun kısa sürmesi avantajınıza olacaktır. Gideceğiniz yere vardıktan sonra ise araç kiralamak hem çevreyi daha kolay gezmenizi hem de plana dahil olmayan yerleri de görebilmenizi sağlar. Havalimanından kiraladığınız aracı dönmeden önce yine havalimanında bulunan araç kiralama ofisine teslim edebilirsiniz.

Araba içindeki çocuklar

Fazla para taşımayın

Yanınıza sadece ihtiyacınız kadar para alın. Ne kadar çok nakit para taşırsanız o kadar fazla harcarsınız. Üstelik fazla para taşımak güvenli de değil. En iyisi otel, ulaşım gibi harcamalar için yola çıkmadan önce ödemeleri yapıp sonra sadece yolda ihtiyacınız olabilecek kadar para almak. Daha güvenli ödeme araçları olan banka kartı ve kredi kartını da kullanabilirsiniz. Her şey dahl oteller bu anlamda daha güvenli. Otele girdikten sonra birçok şeyden para ödemeden yararlanabilirsiniz. Bu yaz her şey dahil bir otelde kalmayı planlıyorsanız, en uygun otel seçenekleri burada.

Ucuz seyahat görseli

Tatile iş götürmeyin

Tatiller bir anlamda uzun zamandır biriken işleri bitirmek için bir fırsattır. Ancak gerçekten tatil yapmak istiyorsanız, bu anlayışı bir kenara bırakın ve sadece tatil yapın. Üstelik tatile iş götürmek çoğu zaman ofise şişme havuz götürmek gibidir. Ne tam olarak işe odaklanabilirsiniz ne de rahatça dinlenip eğlenebilirsiniz. İşi işte bırakın ve sadece tatile odaklanın. Dönüşte çok daha odaklanmış bir şekilde kısa sürede işlerinizi tamamladığınızı göreceksiniz.

Tatil yapan adam

Sosyal medyadan uzaklaşın

Sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Buna kimsenin itirazı yok. Ancak tatil demek her gün karşılaştığınız şeylerden ve çevrenizden uzaklaşmak demek. Tatilde de sosyal medyayı takip ederseniz, bu pek mümkün olmayacaktır. Üstelik yapılan araştırmalar gösteriyor ki sosyal medya sanılanın aksine bizi daha mutsuz ve asosyal insanlar haline getirebiliyor. Telefonunuzdan, bilgisayarınızdan uzaklaşın ve birlikte tatile çıktığınız arkadaşlarınızla veya ailenizle vakit geçirmeye çalışın. Bu arada yeni insanlarla tanışıp kaynaşabilirsiniz de. Tatilin sonunda Facebook ve Twitter'da paylaşabileceğiniz daha fazla anınız olduğunu fark etmek sizi de şaşırtacak.

Sosyal medya uygulamaları

En uygun yeri seçin

Tatilde gerçekten eğlenip dinlenebilmeniz için en önemli şeylerden birisi de doğru yere doğru zamanda gitmek. Örneğin çocuklarla ailece tatil yapacaksanız Bodrum, Çeşme gibi hareketli ve kalabalık yerler özellikle yaz sezonunda sizin için çok doğru olmayabilir. Farklı rotalar belirlemek veya Eylül-Ekim gibi sakin geçen aylarda gitmek daha keyifli bir tatil geçirmenize yardımcı olacak.

Bodrum kalesi

Rezervasyonlarınızı önceden yapın

Son anda karar verip yola çıkmayı bazen daha çok seviyoruz. Ama bu durum rahat ve ekonomik bir tatil geçirmenize engel olabilir. Özellikle yaz aylarında popüler bir tatil köyünde kalmayı planlıyorsanız, rezervasyonunuzu aylar öncesinden yaptırarak çok daha uygun fiyata konaklayabilirsiniz. Üstelik yer olmaması durumunda yaz sıcağında otel aramayı kimse istemez. Yıllık izin tarihleriniz de belliyse otel ve uçak rezervasyonunuzu mutlaka önceden yaptırın.

Rezervasyon


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN