Seyahatlerinizi Kolaylaştıracak 20 Harika Öneri

nihanbayram

Seyahatlerinizin daha güzel geçmesi için hazırladığımız bu öneriler sayesinde hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz.

Ücretsiz internet

Ücretsiz internet

Havalimanında ve yurt dışında gezerken wi-fi internet bağlantılarını kaçırmayın. Havaalanında internet url'lerinin sonuna ?.jpg ekleyin. Böylece wifi ağlarından faydalanabilirsiniz.  Dışarda gezerken internetinizi kapatıp, bir kahve dükkanına oturup ücretsiz internetten faydalanabilirsiniz.

Uçak Bileti

Çantada daha fazla yer açın

Çantada daha fazla yer açın

Pantolonlarınızı katlamak yerine rulo haline getirmeyi deneyin. Çantanızda diğer eşyalar için yer açıldığını fark edeceksiniz.

Birinci tuvaleti es geçin

Birinci tuvaleti es geçin

Havalimanlarında girişe yakın olan tuvaleti es geçin, ikinci ve üçüncü tuvaletler daha temiz ve daha az kalabalık olur.

Çoraplar ayakkabıların içine

Çoraplar ayakkabıların içine

Çoraplarınızı veya iç çamaşırlarınızı bir poşet içine koyarak, ayakkabılarınızın içine koyabilirsiniz.

Bilgilerinizi yanınızda taşıyın

Bilgilerinizi yanınızda taşıyın

Seyahate çıkmadan önce uçuş ve otel bilgilerinizin çıktılarını almak güzel fikir, ama onları tarayıcıda taramak ve fotoğraflarını da çekmek daha güzel. Kağıt kaybolsa bile işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Pipet deyip geçmeyin.

Pipet deyip geçmeyin.

Yüz bakım kremleri ve losyonların tamamını yanınızda taşımak istemiyorsanız bant ve ufak pipetler kullanarak yanınıza alabilirsiniz. 

Girişte vakit kaybetmeyin

Girişte vakit kaybetmeyin

Güvenlik kapılarından geçerken 3-4 ayrı kaba eşyalarınızı koymak, sonra onları tekrar toplamak zor iş. En iyisi kemer, cüzdan, telefon ve anahtarlık gibi eşyalarınızı bir çantaya koyun ve güvenlik kapısında vakit kaybından kurtulun.

Gömlekler kırışmasın

Gömlekler kırışmasın

Gömleklerinizin yakası kırışmasın istiyorsanız, katladıktan sonra yaka kısmını kemer ile doldurun, dik durmasını sağlarsınız.

Kulaklık karmaşasına son

Kulaklık karmaşasına son

Müzik dinlemek güzel de ah şu kulaklığın karışması olmasa diyorsanız, bir dosya tutacağı aracılığıyla bu sıkıntınızdan kurtulabilirsiniz. Kabloyu büyük atacın uçlarına bağladıktan sonra çantanıza tutturun.

Türbülans etkisinden korunun.

Türbülans etkisinden korunun.

Türbülanstan daha az etkilenmek için uçakta kanat kısmına en yakın yerde oturun.

Daha çok yer

Daha çok yer

Eğer çantanızı kapatmak konusunda sorun yaşıyorsanız ve eşyalarınızdan vazgeçemiyorsanız; vakumlamayı deneyin. Neredeyse 2/3 oranında boşluk oluşacaktır.

Ceket katlama sanatı

Ceket katlama sanatı

Ceketlerinizi katlarken tersini çevirdikten sonra içe doğru katlayınız. Böylece kırışmasını ve kirlenmesini önlersiniz.

Koridor gezintileri

Koridor gezintileri

Uzun uçuşlarda ayaklarınızın uyuşmaması için belli aralıklarla koridorda gezin ya da tuvalete gidin.

Kaybolmayın

Kaybolmayın

Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde akıllı telefonlarınızdaki harita özelliğinden faydalanmayı unutmayın. Ama bunu yaparken internet paketi almış olmaya dikkat edin. Kaybolmayayım derken, faturaların arasında kaybolmayın. Kullanımı azaltmak için yanınıza bir harita da alabilirsiniz.

ATM kullanın

ATM kullanın

Havalimanlarında para değişimi için döviz büroları yerine ATMleri kullanın. Kesinlikle karlı çıkarsınız.

Posta kartları

Posta kartları

Seyahatiniz boyunca her gittiğinizi şehirden kendinize posta kartı gönderin. Eve vardığınızda sizin için hoş bir anı olacak.

Bol bol fotoğraf

Bol bol fotoğraf

Turistik yerlerin fotoğraflarını çekerken birden fazla çekmeyi ihmal etmeyin. Sizin fotoğraflarınızın arasında hiç tanımadığınız misafirler de olabilir. Çok sayıda fotoğrafınız olursa temizleme şansınız olur.

Boneleri atmayın

Boneleri atmayın

Bone kullanıyor musunuz bilmiyorum ama eğer evde boneniz varsa ve valiz hazırlamayı planlıyorsanız; ayakkabınızı bu boneler yardımıyla valize koyabilirsiniz.  

Şarj aletini unutanlar dikkat

Şarj aletini unutanlar dikkat

Şarj aletinizi evde unuttuysanız hemen şarj aleti almaya gitmeyin, ilk olarak otel resepsiyonuna sorun. Eski müşterilerin unuttuğu şarj aletleri olabilir.

Bozuk paralar ne olacak?

Bozuk paralar ne olacak?

Bozuk paralarınızı dönmeden önce değiştiremiyorsanız; bir iki tane anı olarak sakladıktan sonra buzdolabı mıknatısı, kitap ayracı gibi şeyler almak için kullanın. Dostlarınıza hediye ederek onların da gönlünü alabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
485 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar