Gezmeyi, tatil yapmayı sevmeyen çok az kişi vardır. Ancak seyahate yeterince bütçe ayıramadığı için tatile çıkamayan ya da istediği yerleri göremeyenlerin de sayısı çok. Aslında basit bir seyahat kumbarasıyla dünyayı bile gezebilirsiniz. Nasıl mı?

Ufak birikimlerden gezmeye

Seyahat kumbarası oluşturarak çok güzel tatiller yapan gezen arkadaşlarım ve tanıdıklarım var. Onlardan duyduğum hikayeleri ve hayal kurmanın önemini vurgulamak istedim. Öncelikle basit bir seyahat kumbarası oluşturarak işe başlayın. Kumbaranıza her gün ya da en azından gün aşırı cebinizdeki bozuk paraları atın. Mümkünse açılmayan bir kumbara olsun. Böylece sıkıştığınızda para alma imkanınız olmaz.

Damlaya damlaya göl olur

Tatil zamanı kumbarayı açtığınızda 'Damlaya damlaya göl olur' sözünün nasıl gerçeğe dönüştüğüne tanık olacaksınız. Bozuk paralar bir anda sizi tatilde rahatlatacak bir miktara dönüşmüş olacak. Mümkünse arada 5-10 ya da 20 TL gibi tutarlar da atın.

Kumbaranın üzerine fotoğraf

Bir de kumbaranıza mutlaka gidip görmek istediğiniz bir yere ait fotoğraf koyun. Örneğin Paris'i görmek istiyorsanız kumbaranıza bir Paris fotoğrafı yapıştırın üzerine örneğin Paris 2018 yazın. Böylece olumlama yaparak ya da evrene enerji vererek gitme ihtimalinizi arttırın. İlk kumbara deneyiminden sonra 'Seyahat kumbarası yapmanın çok işinize yarayacağına tanık olacaksınız.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2329 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.