Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?


Tuğba Hacıbayramoğlu
29 Mayıs 2020 | 53420

Tüm iller için şehirler arası seyahat kısıtlaması, 1 Haziran itibariyle kaldırıldı. Ancak 65 yaş üstü vatandaşlar ve 18 yaş altı çocuklar için seyahat sınırlaması devam ediyor. 65 yaş üstü vatandaşlar izin belgesi alarak seyahat etmeye devam edecek. Çocuklar ise yanlarında anne babaları ya da velileri olmak şartıyla yolculuk yapabilecek. Peki Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi valilik ve kaymakamlıklarca oluşturulan kurullardan alınabiliyor. Ayrıca isteyenler elektronik ortamda da başvuru yapabiliyor. Öncelikle şehirlerarası seyahat için bir sebebinizin olması gerekiyor.

  • Tedavi ihtiyacı nedeniyle doktor kararıyla sevk edilenler,
  • Birinci dereceden yakını vefat edenler ya da ağır hastalığı olanlar,
  • Son 15 gün içerisinde geldiği yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar
  • Askerlik terhisi olanlar ya da yurt dışı dönüşü karantina süresini dolduranlar

6009 sayılı genelgeye göre geçerli sebeplerle belgelerini ibraz edenler, otobüsle ya da özel aracıyla seyahat edebilme hakkına sahip olacak. Ayrıca kamu görevi olanlar ya da yaptığı iş nedeniyle seyahat etmek zorunda kalanlar da ilgili meslek odalarından yazı alarak bu belge için başvurabilir. Seyahat İzin Belgesi'ni ilçe kaymakamlıklardan ya da Alo 199 Çağrı Merkezi’ni arayarak alabilerler. Belgeyi almanın en kolay yolu ise elektronik ortamda işlem yapmak. Peki Seyahat İzin Belgesi internetten nasıl alınır?

e-devlet üzerinden Seyahat İzin Belgesi Almae-devlet üzerinden Seyahat İzin Belgesi Alma

İnternetten e-devlet'e girip arama butonuna seyahat izin belgesi yazarsanız, İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sayfasına yönlendirir.Bu linke tıkladığınızda önünüze çıkan ekranda sağ üst köşede Yeni Başvuru kutucuğu var. Orayı tıklarsanız 'Başvuru Türü' çıkıyor.

‘Seyahat İzin İşlemleri’ şıkkını tıkladığınızda alt kutuda Otobüs Seyahat İzin Belgesi ya da Özel Araç Seyahat İzin Belgesi verilmesi şeklinde iki kutucuk çıkıyor. Seçimi yaptıktan sonra bulunduğunuz ili seçmeniz gerekiyor.

Seçimi yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda sizin adres ve telefon bilgileri yer alıyor. Ve alt kutucukta sorulan sorulara yanıt vermeniz isteniyor.

  • Şu an Bulunduğu/Kaldığı Adres:
  • Gideceği Yerdeki Adresi:
  • Gideceği Yerdeki Hane Halkından En Az Birinin T.C. Kimlik Numarası, Adı Soyadı, Cep Telefonu:
  • Beraberindeki Yakınlarının (Eş, Çocuk, Anne, Baba, Kardeş) T.C. Kimlik Numarası ve İsimleri:
  • Başvuru Sebepleri:
  • Tedavi İhtiyaçları Nedeniyle Başvuru, Birinci Derece Yakınları Vefat Eden / Ağır Hastalığı Olanlar İçin Başvuru, Kalacak Yeri Bulunmayanlar İçin Başvuru, Diğer Sebeple Başvuru

Tüm bu soruları ve bilgileri girdikten sonra alttaki başvur butonunu tıklamanız yeterli. Başvurular bu kurul tarafından değerlendirilip size 'Başvurunuz kabul edilmiştir' ya da 'Başvurunuz red edilmiştir' şeklinde SMS ile bilgi mesajı gelecek. Bu izinle otobüs biletini satın alabilir ya da özel aracınızla yola çıkabilirsiniz.Otogarlardaki başvuru masalarından SMS mesajını gösterip belgenizi alabilirsiniz. Şehir giriş çıkışlarında polis bu belgeyi göstermenizi ister ve ona göre yola devam etme hakkınız olur.

65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alabilir?

Bilindiği üzere 65 yaş üstü vatandaşların gidecekleri yerde en az bir ay süreyle kalmaları şartıyla seyahatlerine izin verilmişti. 65 yaş üstü vatandaşlar seyahat izin belgesi nasıl alabilir? Neler gerekli, koşullarıyla ilgili tüm ayrıntıları, 65 yaş üstüne seyahat müjdesi başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2218 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.