65 yaş üstü vatandaşların şehirlerarası seyahatlerde Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğu devam ediyor. Seyahat İzin Belgesi’ni ister e-Devlet üzerinden, isterseniz de Alo 199’u arayarak alabilirsiniz. İçişleri Bakanlığı'nın yeni genelgesine göre 18-20 yaş arası gençler, geçerli bir sebepleri olması halinde, yanlarında velileri olmadan Seyahat İzin Belgesi alarak, toplu ulaşım araçlarıyla yolculuk yapabilecek. Yanlarında velileri varsa Seyahat İzin Belgesi almalarına gerek yok. Peki Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır? Yeni normalleşme takvimine göre 65 yaş üzeri vatandaşlar, düşük ve orta riskli şehirler arasında Seyahat İzin Belgesi almadan yolculuk yapabilecek. Ancak çıkış, varış ve güzergah üzerinde yüksek ya da çok yüksek grubu iller varsa Seyahat İzin Belgesi alması gerekecek. Yeni normalleşme takvimi nasıl olacak başlıklı yazımızdaki haritaya mutlaka bakınız. Güzergahınız üzerinde yüksek ve çok yüksek risk grubu yani kırmızı renkli iller varsa yine Seyahat İzin Belgesi almanız gerekir. 

Alo 199 üzerinden nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi’ni e-devlet üzerinden ya da Alo 199’u arayarak kolayca alabilirsiniz. Alo 199’u aradığınızda karşınıza çıkan vatandaşlık temsilcisi size sorular soracak. Nereden nereye gideceğiniz, hangi araçla gideceğiniz, özel otomobil ise araç plakası kiminle gideceğinize dair sorular soruluyor. Gideceğiniz yerin adresi isteniyor. Otel konaklaması yapacaksanız da otel adresi vermeniz gerekli. Tüm soruları yanıtladıktan sonra size bir iki dakika içeresinde onay mesajı geliyor. Bu SMS mesajını kaybetmeyin. Hatta garanti olsun diye fotoğrafını çekip bir yakınınıza bile gönderebilirsiniz. SMS mesajı bazen sizinle ilgili olmayan bir şehrin kaymakamlığından da gelebilir. Bu durum sizi yanıltmasın. Yoğunluk varsa izin bir başka şehrin kaymakamlığından da çıkabiliyor. Telefonla birkaç dakika içerisinde kolayca Seyahat İzin Belgesi almak mümkün.

Peki e-devlet üzerinden nasıl alınır?

e-devlet üzerinden Seyahat İzin Belgesi alma

İnternetten e-devlet'e girip arama butonuna seyahat izin belgesi yazarsanız, İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sayfasına yönlendirir.Bu linke tıkladığınızda önünüze çıkan ekranda sağ üst köşede Yeni Başvuru kutucuğu var. Orayı tıklarsanız 'Başvuru Türü' çıkıyor.

‘Seyahat İzin İşlemleri’ şıkkını tıklıyorsunuz altta 65 yaş üstü ya da 65 yaş altı seyahat izin belgesi seçenekleri çıkıyor. Ve ardından gideceğiniz ili tıklıyorsunuz.

Karşınıza çıkan sayfada seyahat seçenekleri var. Onları seçip adres ve iletişim bilgilerinizi kontrol edin. Seyahat sebebiniz, hangi araçla gideceğiniz türünden sorular var. Birlikte tatil yapacağınız kişi gibi tüm bu sorulara yanıt vermeniz isteniyor. 

Tüm bu soruları ve bilgileri girdikten sonra alttaki başvur butonunu tıklamanız yeterli. Başvurular bu kurul tarafından değerlendirilip size 'Başvurunuz kabul edilmiştir' ya da 'Başvurunuz red edilmiştir' şeklinde SMS ile bilgi mesajı gelecek. Bu izinle otobüs biletini satın alabilir ya da özel aracınızla yola çıkabilirsiniz.Otogarlardaki başvuru masalarından SMS mesajını gösterip belgenizi alabilirsiniz. Şehir giriş çıkışlarında polis bu belgeyi göstermenizi ister ve ona göre yola devam etme hakkınız olur.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2308 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.