Schengen vizesi ile tüm Schengen ülkelerine giriş yapılabilir mi?


Tuğba Hacıbayramoğlu
| 1 Dakikalık Okuma| 3155 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Eğer Schengen vizesiniz varsa Avrupa Birliği’ne bağlı 24 ülkede seyahat edebilirsiniz. Ancak bazı ülkeler bu konuda vizelerin kendi ülkelerinden alınması konusunda sorun çıkartabiliyor.

Almanya sorun çıkartabilir

Özellikle de Almanya, Schengen vizesiyle giriş yapanların vizeyi kendi ülkelerinden alıp almamasına dikkat ediyor ve bu konuda sınır kapılarında sorun çıkartabiliyor. O yüzden eğer Almanya’ya gidecekseniz başka bir ülkeden vize alıp gitmeyi tercih etmeyin. Ancak daha önce defalarca başka ülkelere giriş çıkış yaptıysanız o zaman sorun olmayabilir. Almanya sınır kapılarında görevli memurların bu konuda hassas olduğunu hatırlatalım.

 

İtalya, İspanya, Fransa sorun çıkartmıyor

İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkeler Schengen vizesiyle diğer ülkelere girip çıkma konusunda sorun çıkartmıyor. Örneğin Fransa’dan Schengen vizesi alıp, İtalya ya da İspanya’ya kolayca gidebilirsiniz. Bu konuda bu ülkeler gümrük kapılarında sorun çıkarmıyor. Aslında hukuki olarak da bir vizeyle diğer ülkelere girip hakkınız var ancak örneğin ülkeler arası karayolu ya da tren yoluyla giderseniz sorun olmaz. Çünkü Avrupa Birliği’nden sonra bu sınır kapılarının çoğundan serbestçe giriş yapılıyor. Ancak İstanbul’dan direk Berlin’e uçakla gidecekseniz ve vizeniz Fransa konsolosluğundan alındıysa problem olabiliyor.

Schengen vizesiyle hangi ülkelere gidilebilir

Schengen vizesi ile Avrupa Birliği üye ülkelerinden Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti ülkelerine gidebilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.