Gazetelerde her gün damacana sularla ilgili haberler okuyoruz. Sağlığımızı tehlikeye atacak kadar kötü koşullarda tutulan, temizliği iyi yapılmayan ve de aslında kaynak yerine kimi zaman rastgele bir çeşmeden bile dolum yapılan damacana firmaları çıktı. İşini layıkıyla yerine getiren, üretim, temizlik ve saklama koşullarını sağlıklı ortamlarda yapan firmalar var. Ancak içtiğiniz sudan emin olmak için evinize arıtma cihazı da kurdurabilirsiniz.

Arıtma cihazı kurmak için başlangıçta bir miktar para ödeyebilirsiniz ancak sonrasında bu sistem daha ekonomik hale gelebilir. Mutfak dolaplarına, tezgah altlarına yerleştirilen bu arıtma cihazlarının satışlarında, damacana su haberlerinden sonra artış yaşanmış.

İçindekiler

7PH ve üzeri değerde su üretiliyor

Enuygun.com olarak su arıtma cihazlarıyla ilgili bir piyasa araştırması yaptık. Evlerinizde mutfak dolaplarının içine yerleştirilen bu cihazların farklı marka ve modelleri var. Cihazlar genelde lezzetli ve 7 ile 8,5 PH arası su üretiyorlar. Bazısı özellikle küçük mutfaklar için biraz daha küçük ve pratik oluyor. Su arıtma cihazlarında farklı model ve fiyat seçenekleri de mevcut. Yeni model arıtma cihazları an ve an bilgisayar ortamında arıttığı su hakkında size bilgi verebiliyor. Ekrandan arıtılan suyun içeriğini görebiliyorsunuz. Eski modellerde ise bu sistem yok.

400 TL'den başlıyor

Arıtma cihazlarının fiyatları 400 TL’den başlayıp 1.900 TL’ye kadar çıkabiliyor. Peşin ya da taksitli fiyat seçenekleri de mevcut. Cihazların yaklaşık senede bir kez filterelerinin yenilenmesi gerekiyor. Emin olduğunuz bir markadan damacana su içmeye devam edebilirsiniz ya da bir kere yüklü bir para verip, gözünüzle gördüğünüz ve sonrasında daha ekonomik olacak arıtma cihazlarını tercih edebilirsiniz. Damacana su parası vermeyeceğiniz için de su arıtma cihazı uzun vadede hesaplı olabilir. Sizin için birkaç arıtma cihazı araştırdık. Bu seçeneklere de bir göz atabilirsiniz.

Siemens DW03500 Su Arıtma Cihazı

Siemens’in bu su arıtma cihazı, ağır metaller, mikro organizmalar ve organik yapılı kimyasallar gibi zararlı maddeleri filtre eder. Cihaz kızılötesi ışınla dezenfekte işlemi yaparak bakterileri de yok ediyor. Kolay montaj imkanı sağlayan Siemens DW03500 su arıtma cihazında çocuk emniyet kilidi de mevcut. Cihazın fiyatı 1962 TL

Bosch RDWO350 Su Arıtma Cihazı

Kızılötesi geri dönüşümlü ozmos teknolojisine sahip 6 katlı filtreli Bosch RDW0350 su arıtma cihazı, ağır metaller, mikro organizmaları ve bakterileri dezenfekte ediyor. Uluslararası Su Kalite Birliği Sertifikalı bu cihazda sıcak su, soğuk su ve oda sıcaklığında su deposu mevcut. Cihazın satış fiyatı 1948 TL.

Cihazlarda WQA onayı arayın

Uzmanlar, arıtma cihazı satın alırken cihazın mutlaka Dünya Su Kalite Birliği (WQA) onaylı olup olmadığına bakılması konusunda uyarıyor. Bir de firmalardan yıllık ücretsiz bakımı olup olmadığına dair mutlaka garanti alın.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar