Telefon ve internet aboneliklerinde artık kullanmadığınız hizmetlerin ücretini ödemeyeceğiz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, abonelik iptal eden tüketicilerin aylık faturalarında sadece kullandığı kadar hizmet bedelini ödeyeceklerini açıkladı.

Biliyorsunuz önceleri abonelikten caymanın yaptırımları çok ağırdı. Gelen şikayetler üzerine BTK kullandığınız kadar ay için kampanya avantajı bedelini ödenmesi gerektiğini yasalaştırdı. Örneğin 2 gün bile kullansanız bir ay kullanmış gibi fatura ödeyeceğiniz kullanımlar için sadece kullandığınız gün kadar hizmet bedeli alınacak.

 

Sadece kullanılan günün bedeli ödenecek

Ulaştırma Bakanlığı yaptığı açıklamadı faturalı hat, internet kullananların abonelik feshi, numara taşıma, aboneliğin dondurulması, abonelik devri, nakil gibi durumlarda tüketiciler kıst ücrete tabi olacak. Aboneliğini iptal ettiren aylık faturanın sadece kullandığı gün ve tutarını ödeyecek. Böyle hizmet alınmadık hizmetler için ödeme yapmak durumunda kalmayacağız.

Önümüzdeki yıl uygulamaya konacak

Konuyla ilgili tüketiciler lehine tek kötü gelişme Bilgi Teknolojileri Kurumu BTK tarafından onaylanan Elektronik Haberleşme Sektöründe Kıst Ücrete İlişkin Uygulama esaslarının gelecek yıl Nisan ayından itibaren yürürlüğe girecek olması.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2315 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.