Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'deki konut fiyatlarına ilişkin raporunu okuyunca 'Konut fiyatları düşer mi?' başlıklı bir yazı yazmak istedim. Çünkü ev satın almak isteyen herkes bu soruyu soruyor. Türkiye'nin konut fiyat artışında dünyanın en hızlı 5 ülkesinden biri olduğunu belirten Moody's ancak bu artışın sürdürülebilir olmayacağını hatta yumuşak inişler beklendiğini açıkladı. Ancak müteahhit firmalara göre inşaat maliyetlerinde artış sürdüğü sürece fiyatlarda kolay kolay düşüş olmayacak.

İçindekiler

Yıllık %20 fiyat artışı var

Gerçekten de özellikle büyük şehirlerde ev fiyatlarındaki artış baş döndürücü. 5-6 yıl önce 100.000 TL'ye bile zor satılan bir ev, bugün 300.000 TL'ye kadar yüksek bir fiyata satılabiliyor. Ancak şunu unutmamak gerekir ki gerek enflasyon, gerekse de inşaat maliyetindeki artış yüzünden 5 yıl önce 100.000 TL'ye bir ev inşa edebilen bir müteahhit de bugün yıllık ortalama %20 maliyet artışını, ev fiyatlarına yansıtmak zorunda kalıyor, buna bir de arsa payını eklediğimizde artış kaçınılmaz oluyor.

 

Arsa pahalı, maliyet yüksek

Bu yüzden Moody's Türkiye'de ev fiyatlarında yumuşak inişler olabileceğini söylese de, yerli firmalar buna pek ihtimal vermiyor. Kişisel fikrimi soracak olursanız da İstanbul gibi arsanın pahalı ve değerli olduğu büyük şehirlerde yabancı alımı da var. Buna bir de inşaat maliyetini eklediğimizde yakın zamanda özellikle büyükşehirlerde ev fiyatlarında düşüş beklemiyorum. Sadece yıllık fiyat artışı %20 değil de daha altında kalabilir. Ancak Moody's raporunda da da vurguladığı gibi konut kredisi kullanarak ev satın almak riskli değil. Şimdi beklenti konut kredisi faiz oranlarının bir miktar daha düşmesi yönünde. 'Madem ev fiyatları düşmüyor bari konut kredisi faiz oranlarında indirim olsun' diyenler için bir önerim var. Uygun fiyatlı ev bulmaya odaklanın. Çünkü konut kredinizi nasılsa refinansman yapabiliyorsunuz ancak faiz oranları düştüğünde ev fiyatları daha da artabiliyor. Bu yüzden eğer konut kredisiyle ev satın alacaksanız size tavsiyem uyguna ev bulduğunuzda satın almak. Yakın gelecekte ev fiyatlarında aşağı yönlü bir hareket çok da beklenmiyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN