Geçtiğimiz seneye oranla konut kredileri bu yıl yaklaşık iki kat daha hızlı büyüyor. Merkez Bankası faiz indirimleri, not artışları, sermaye girişleri derken konut kredisinde faiz oranları yüzde 0,70-0,80 aralığına kadar geriledi. Konut kredisi kullanımı ve konut satışları da faiz oranlarının düşmesiyle birlikte hızını artırdı.

Her iki konuttan biri kredi ile alınıyor

TUİK verilerine göre Türkiye’de 2013 yılı ilk çeyreğinde Türkiye genelinde yaklaşık 274 bin konut satıldı. Bu konutların 115 bin 500’ü ise konut kredisi ile ipotekli satış olarak gerçekleşti. Verilere göre ipotekli satışın payı yılın ilk üç ayında yüzde 42,2 oldu. Bir başka deyişle neredeyse satılan her iki konuttan biri kredi ile alındı.

En yüksek ipotekli satış ise 27 391 konut ile İstanbul’da gerçekleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı ise %46,7 oldu.

Konut kredisi faizlerinde bundan sonra büyük düşüşler beklenmiyor

Konut kredisi faizlerinde yön hala aşağıyı işaret ediyor ama bundan sonrası için sürpriz faiz indirimleri beklenmiyor. Ayrıca 2013 yılı, konut satışlarında KDV avantajlarının olduğu yıl olarak düşük faiz seviyeleri ile konutta en uygun alım zamanını işaret ediyor. Bir sonraki yıl hem KDV artışları hem de canlanan piyasa nedeniyle artan konut fiyatlarının etkisiyle konut alım maliyeti daha da yükselecek.

Konut kredisi kullanımı giderek artıyor

Bankalar sadece bu yılın ilk yarısında kullandırdıkları konut kredileri ile neredeyse geçen senenin tamamı kadar kredi vermiş oldu. 2012 yılı içerisinde sektörde konut kredisi bakiyesi 69,5 milyar TL’den 79,5 milyar TL’ye çıkarak 10 milyar TL büyümüştü. 2013 yılı ilk 5 ay içerisinde ise konut kredisi bakiyesindeki artışı 8,6 milyara ulaştı. Kredi kullanımı bu hızla giderse şu an 88 milyar TL olan konut kredisi hacmi seneyi 100 milyar TL’nin üzerinde kapatacak.


 


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN