Kredi kullanma koşulları nelerdir. Kimler kredi kullanabilir? İşte bu soruların yanıtı.

Başlangıç için düşük limitli kredi

Başlangıç için düşük limitli kredi


Yeni işe başlamış ya da daha önce hiç kredi kullanmamış bir kişiyseniz ilk başta düşük limitli bir kredi alabilirsiniz. İhtiyaç kredisinde düşük limitli ve vade aralığı az bir kredinin size verilme olasılığı yüksektir. Maaşınızın yattığı ya da kira geliri gibi geliriniz yattığı banka bu konuda size kolaylık sağlar.

Bir kaç banka deneyin

Bir kaç banka deneyin


Ancak zaten daha önce kredi kullandıysanız bu durumda sizin notunuza bakılır. Eğer risk grubuna giriyorsanız banka size kredi vermek istemeyebilir. Notu kötü olanlar için belli kıstaslara göre bir banka kredi vermezken, diğer bir banka bu konuda esneklik sağlayabilir.

Üst üste kredi başvurusu yapmayın

Üst üste kredi başvurusu yapmayın


Ancak üst üste 2 ya da 3’ten fazla kredi arayışı yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü aynı ay içerisindeki kredi arayışı da sizin notunuza etki edebilir.

Gelir belgesi gerekmeyebilir

Gelir belgesi gerekmeyebilir


Eğer kredi notunuz iyiyse birçok banka artık TC kimlik numarası ile SGK bordolarınızı görebilmektedir. Onun için sizden gelir belgesi istemeyebilir.

Konut kredisinde ipotek zorunluluğu

Konut kredisinde ipotek zorunluluğu


Konut kredilerinde ise daha farklı bir yöntem uygulanır. Eve ipotek konulduğundan daha yüksek tutarlı ve daha uzun vadeli kredi kullanabilirsiniz.

Konut kredisinde hane halkı geliri önemli

Konut kredisinde hane halkı geliri önemli


Yine konut kredisi kullanırken eş, anne baba gibi hane halkı gelirine de bakılır. Ayrıca %25 peşinat şartını yerine getirmeniz gerekir. Bu şartları yerine getirenlere kredi verilir.

Taşıt kredisi oranları

Taşıt kredisi oranları


Taşıt kredisinde ise yeni düzenlemeye göre kredilendirme oranı taşıt değeri 50.000 TL ve altındaki araçlar için yüzde 70’i daha pahalı araçlarda ise 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için yüzde 70, üstündeki kısım için de yüzde 50 olarak uygulanması planlanıyor.

Kara listeye girmediyseniz

Kara listeye girmediyseniz


Daha önce kara listeye girmediyseniz ya da kredi notunuz düşük değilse, geliriniz de varsa kredi kullanabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN