Kentsel dönüşüm ve inşaat yapımıyla ilgili yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre artık kentsel dönüşümde ev yapacak müteahhide teminat zorunluluğu getirildi. Maketten satışlarda kısıtlama var ve kira yardımı da 36 aya çıkarıldı. İşte yeni düzenlemeler….

İçindekiler

Teminat zorunluluğu geldi

İnşaatla ilgili yeni düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kentsel dönüşüm yapacak müteahhitler artık inşaat için teminat göstermek zorunda kalacak. Para bitti diyerek inşaatı yarım bırakan müteahhitler yüzünden sıkıntı yaşayanlar için sevindirici bir gelişme. İnşaat firmaları artık metrekarelerine göre belirlenen oranlarda banka teminatı gösterecekler. Böylece inşaat başlamadan evin yapımı garanti altına alınmış olacak.

Maketten satışa düzenleme

İnşaatların maketten satışlarıyla ilgili bazı şartlar da getirildi. Müteahhit inşaatın yapılma hızına göre maketten satış yapabilecek. Eskisi gibi henüz inşaatı bile başlamamış evlerin satışına izin verilmeyecek. Satış için izin şartı getirilecek. Bu yönetmelik 2 Eylül’de yürürlüğe girecek.

Kira yardımı 36 aya çıktı

Kentsel dönüşümde kira yardımıyla ilgili de düzenleme yapıldı. Kira yardımı riskli bölgelerde 18 aydan 36 aya çıkartılarak, kira yardımı başvuruları için de ek süre getirildi.

3'te 2 çoğunluk şartı aranacak

Belediyelerden riskli yapı için yapılacak başvurular için 3’te 2 çoğunluk şartı aranacak. Talep halinde hemen kesilen su ve doğalgaz hizmetleri için de yine bina sakinlerinin görüşü alınacak. Başvurular elektronik ortamda yapılabilecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN