Yetişecek yetişmeyecek, ismi ne olacak tartışmaları arasında İstanbul Havalimanı hizmete girdi. Tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul Havalimanı biz kullanıcılarına yolcularına ne gibi avantajlar sağlıyor.

Bu fiyatlara kim uçmaz ki…

İlk olarak en büyük avantaj fiyatında. Ankara, İzmir ve Antalya’ya 59,99 TL’ye uçma imkanı var. Otobüs bileti bile alamayacağınız bir fiyat bu. Kıbrıs’a 179 TL’ye Bakü’ye de gidiş dönüş 99 dolara uçabiliyorsun. Yeni havalimanının fiyat avantajını bir süre daha sürdüreceği öngörülüyor. Hatırlarsınız Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan da ilk açıldığı yıllarda çok avantajlı fiyatlarla uçabiliyorduk.

Havada bekleme derdine son

Atatürk Havalimanı’na son yıllarda zamanında indiğimi pek hatırlamıyorum. Dakikalarca havada bekleyip indikten sonra da bagaj sırası vs. yoğunluklardan dolayı çok ciddi zaman kayıpları yaşanıyordu. Şimdi ise aynı anda 2 uçağın iniş kalkış yapabileceği ve 6 adet pistin olacağı yepyeni bir havalimanı hizmeti olacak. Teknolojik altyapısının gücüyle yolcuların pasaport, gümrük ve check-in kontuarlarında bekleme süreleri azalacak. İsteyen kendi bagajını kendi verebilecek.

İstanbul Havalimanı'nın getirdikleri

Aynı anda 350 noktaya uçma imkanı

76,5 milyon metrekare alana kurulmuş havalimanı kapladığı alan olarak dünyanın en büyüklerinden biri. Büyük ve her türlü konforla donatılmış bu havalimanı sayesinde İstanbul hava ulaşımında bir köprü görevi görecek. 350’den fazla noktaya uçma imkanı sağlayacak.

İstanbul Havalimanı'nın getirdikleri

55 bin kişiye kesintisiz internet

Güçlü bilişim altyapısıyla dikkat çeken İstanbul Havalimanı’nda 55 bin kişiye eş zamanlı kesintisiz internet hizmeti sağlanabilecek. Bünyesinde 20 milyon GB’lik data alanının mevcut olduğu İstanbul Havalimanı’nda gelişmiş tüm teknolojik gelişmeler bulunabilecek.

İstanbul Havalimanı'nın getirdikleri

Dünyanın buluşma noktası

Her pistte saatte 19 uçağın iniş kalkış yapabildiği İstanbul Havalimanı için ilk zamanlar biraz ulaşım sıkıntısı çekilebilir. Şimdilik raylı sistem bulunmuyor ancak önümüzdeki yıldan itibaren raylı ulaşımın da başlaması bekleniyor. İstanbul Havalima’na ulaşımla ilgili ayrıntılara ilgili yazımdan ulaşmak mümkün. Tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Böylece İstanbul Havalimanı dünyanın en büyük ve önemli aktarma merkezlerinden biri olacak.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2314 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.