Tarihi Osmanlı’ya kadar dayanan hatta bir döneme ismini bile koyan lale çiçeği, Nisan ayında her yıl İstanbul’u adeta bir çiçek şehri haline getiriyor. Nisan ayında milyonlarca lale soğanının ekildiği İstanbul caddeleri, parkları, sahilleri müthiş bir görsel şölen oluşturuyor. Bu yıl da Lale Festivali adı altında pek çok etkinlik düzenleniyor, her yere laleler ekildi. Bu yıl 12. düzenlenen İstanbul Lale Festivali kapsamında en çok lale ekilen parklar ve korular...

İçindekiler

Emirgan Korusu

Lale Bahçesi olarak da bilinen Emirgan Korusu’na kendimi bildim bileli lale ekilir. Çocukluğumda da henüz böyle lale festivalleri bile yapılmazken buraya laleler ekilirdi. Emirgan Korusu’nda laleden müthiş şekiller yapılıyor. Kendinizi sanki sadece çiçeklerden yapılmış bir dünyada buluyorsunuz. Kuşlar, kelebekler, göller köprüler tüm bu şekiller çiçeklerden yapılıyor. Bu yıl da Emirgan Korusu’na 160 türde tam 3 milyon lale soğanı ekildi. Buranın tek handikabı kalabalık olması. Hafta içi erken saatlerde giderseniz daha iyi gezebilirsiniz.

emirgan

Uçak Bileti

Gülhane Parkı

İstanbul’un en eski parklarından biri olan Gülhane Parkı hemen Topkapı Sarayı’nın arkasında bulunuyor. Turistlerin en çok gittiği parkların başında geliyor. İstanbul’un tarihi mekanlarını gezip lale bahçesinde güzel çiçeklerin arasında soluklanabilirsiniz. Gülhane Parkı’na da bu yıl 49 farklı türde 2 milyon lale soğanı ekildi.

lale

Göztepe 60. Yıl Parkı

Bağdat Caddesi üzerinde yer alan Göztepe Parkı da Kadıköylülerin en sevdiği parkların başında geliyor. Bu park lale zamanı olmasa bile üzerindeki bitkilerle çiçeklerle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Lale zamanı ise parkın görüntüsü muhteşem oluyor. Göztepe Parkı’na da bu yıl 1 milyon 657 bin lale soğanı ekildi. Yıldız Korusu Yıldız Parkı olarak da bilinen Çırağan Sarayı’nın hemen arkasında yer alan Yıldız Korusu’nda da lale zamanı şahane bir manzara sizi bekliyor. Bir taraftan boğaz manzarası, diğer yandan tarihi ağaçlar ve laleler. Yıldız Korusu’na da bu yıl 700 bin lale soğanı ekildi.

lale

Çamlıca Koruları

İstanbul’un yüksek noktalarından biri olan Çamlıca’da yer alan Büyük ve Küçük Çamlıca korularına da 1 milyondan fazla lale soğanı ekildi. İçerisinde belediyeye ait yeme içme mekanlarının bulunduğu bu manzarası çok güzel yerlerde laleler de açınca müthiş bir görsel şölen oluşuyor.

lale

Fethi Paşa Korusu

Kuzguncuk’ta bulunan Fethi Paşa Korusu da İstanbul’un en güzel manzarasına sahip parklarından birisidir. Kuzguncuk sahilden dik bir yokuşu tırmanarak çıkabileceğiniz bu tepe noktada kafe ve restoran da yer alır. Tarihi ağaçların arasında nefis bir boğaz manzarasına sahip bu parka da bu yıl 30 farklı türde 600 bin lale soğanı ekildi.

lale

Hidiv Çubuklu Korusu

Beykoz’da bulunan iki koruya da bu yıl çok sayıda lale soğanı ekildi. Çubuklu’daki Hidiv Korusu’na 30 türde 600 bin lale soğanı ekildi. Boğazı tepeden gören bu koruda laleler eşliğinde şahane bir manzara sizi bekliyor olacak. Hemen yakınındaki Beykoz Korusu’na da bu yıl 25 farklı türde 300 bin lale soğanı ekilmiş.

gülhane


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1289 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN