İçindekiler

iPhone marka telefonlar piyasa çıkmadan aylar önce özelliklerinin ne olacağına, nasıl görüneceğine dair birçok iddia ortada dolaşıyor. iPhone 6 çıkmadan da benzer senaryolar yaşandı. Telefonun kamerasından, boyutuna kadar farklı özellikleri ile ilgili birçok varsayım internet sitelerinde ve basında yer aldı. Eylül ayında iPhone 6’nın piyasaya çıkışıyla birlikte telefonun özelliklerini tam olarak inceleme fırsatı bulduk. Akıllı telefon teknolojisinin son harikası olan iPhone 6’nın özellikleri:

Ekran Boyutu

iPhone 6’nın en göze çarpan özelliği telefonun ekran büyüklüğü bu zamana kadar çıkan tüm telefonlardan büyük. Ekran boyutu 4.7 inç olan iPhone 6’dan büyük ekrana sahip olan tek telefon ise onunla aynı gün piyasaya çıkan iPhone 6 Plus. iPhone 6 Plus’ın ekran büyüklüğü ise 5.5 inç. Ekranın en önemli özelliklerinden birisi ise Retina HD ekran olması.

Tasarım ve Telefon Boyutları

Gümüş, altın ve uzay grisi olarak 3 farklı renkte piyasaya sürülen iPhone 6 telefonların tasarımında bir önceki model olan iPhone 5S’teki keskin köşeler yerini yuvarlak hatlara bırakmış. Telefonun 6.9 mm kalınlığında olması ise onu bu zamana kadar yapılan en ince iPhone yapıyor. Telefonun 138.1 mm uzunluğu ise elde tutmayı biraz zorlaştırıyor açıkçası.  Genişliği ise 67 mm olan telefon, 129 gram ağırlığında.

 

Çipler ve İşletim Sistemi

64 bit A8 ve M8 yardımcı çip kullanan telefon, Apple tarafından piyasaya sürülen son işletim sistemi olan iOS8 yüklü olarak geliyor.

Kamera Özellikleri

8 megapiksel iSight kameraya sahip olan telefonun focus pixels denilen otomatik netleme özellipş de var. True tone flaş, 5 bileşeni olan mercek, arka aydınlatma sensörü gibi pek çok özelliğe de sahip. Panorama fotoğraf çekme ve arka arkaya fotoğraf çekme modu da telefonun bir diğer özelliği. Ekranda netleşmesini istediğiniz yere dokunarak netleştirebilirsiniz.  

Telefonu daha yakından incelemek ve en ucuz nerede satılıyor öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz: iPhone 6 kampanyaları

 

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar