• Anasayfa
  • Bilgi
  • İnternet ve mobil bankacılık kullanıcısında rekor artış

İnternet ve mobil bankacılık kullanıcısında rekor artış

tugbahacibayramoglu

İnternet bankacılığı kullanan sayısında da, para transferi oranlarında da ciddi bir artış oldu. Kolay, hızlı ve daha ekonomik para transferi imkanı sağlayan internet bankacılığı kullanıcı sayısında ciddi artışlar var.

Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre aktif internet bankacılığı kullananların sayısı 11 milyonu geçti. Para transferi oranında da ciddi bir artış olurken, son 3 ayda 367 milyar TL para transferi yapıldı. Aktif olmayan ancak internet bankacılığına da kaydolmuş kişilerin sayısı ise 27 milyona ulaştı.

İçindekiler

Mobil bankacılıktaki artış %191

Bankalar Birliği verilerine göre sadece internet bankacılığı değil, mobil bankacılık kullananların sayısında da artış var. Mobil bankacılık sistemine kayıtlı 3 milyon 500 bin kişi var. Ve bunların 2 milyonu mobil bankacılığı aktif olarak kullanıyor. Yani bilgisayara girmeden cep telefonu üzerinden de para transferi, EFT vs. gibi bankacılık işlemleri yapabiliyor. Yine mobil bankacılık kullanıcı sayısında geçen yıla göre yüzde 191 oranında ciddi bir artış var. Mobil bankacılık para transferi ise son 3 ayda 10.5 milyara ulaştı.

Nerede para kokusu?

İnternet ve mobil bankacılıktaki bu hızlı artış nedeniyle bankalar güvenlik için ciddi yatırımlar yapıyor. Bu da güvenlik riskini azaltıyor. Bankacılık işlemleri konusunda hız ve kolaylık sağlayan bu sistemin sanırım tek dezavantajı canlı para kokusu! Şaka bir yana artık bu gelişen dünyada parayı elimize almadan bitiriyoruz yani elimizde tutmanın getirdiği hazzı yaşamıyoruz. Yine de gerek internet bankacılığı ve gerekse de mobil bankacılık gerçekten günümüz insanının üzerindeki yükleri hafifletmesine çok yardımcı oluyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN