İnternet paketi seçerken dikkat etmeniz gereken 5 nokta


Cem Dişbudak
| 2 Dakikalık Okuma| 2256 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Sosyal medyanın da hayatımızdaki yerini pekiştirmesiyle birlikte zaten alışveriş siteleri, haber siteleri, araştırmalarımız ve eğlence için kullandığımız internette geçirdiğimiz vakit de artıyor. İnternete olan ihtiyaç ve kullanım oranımız arttıkça da internet sağlayıcıları bir yandan alt yapı hamleleri yaparak daha hızlı ve sorunsuz internet sağlamaya çalışırken, bir yandan da avantajlı internet paketleriyle birbirleriyle rekabet ediyorlar. Peki bu kampanyalar arasından internet paketi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için internet paketi seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları listeledik.

1-      Kota

Hemen hemen herkesin ADSL internet paketi seçerken ilk baktığı şey paketin kotası oluyor. Kota internette yaptığınız gezintiler ve indirmelerde veri aktarımı miktarı için belirlenen limittir. Eğer interneti sadece haber okumak ve sosyal ağlara girmek için kullanıyorsanız; düşük kotalı bir internet paketi sizin için yeterli olacaktır. İnternetten dizi veya video izliyorsanız ya da oyun, film indiriyorsanız; limitsiz veya daha yüksek kotası olan bir paket seçmek sizin yararınıza olacaktır. İnternet kotasını aştığınız zaman paketinizin dışında harcama yaptığınız için size sınırsızdan daha pahalı bir fatura çıkabilir.

 

2-      AKN (Adil Kullanım Noktası)

Sınırsız internet ADSL paketlerinde 100 GB dosya indirenle sadece 12/15 GB indirenin aynı fiyattan internet kullanıyor. Fakat internet paketlerine bağlı olarak 25 GB veya 50 GB eşiklerde veri aktarımı yapanlar bundan sonraki kullanımlarında internet hızları daha düşük olarak kullanıma devam ediyorlar. Buna da Adil Kullanım Noktası deniliyor. İnternet paketi seçerken limitsiz de seçseniz genelde böyle bir eşik oluyor, bu eşiğin yüksek olmasına dikkat edin.

3-      Taahhüt

İnternet sağlayıcıları kampanyalı bir ürün sunuyorsa, genelde sizden bu firma ile belli bir süre birlikte çalışacağınızı taahhüt etmenizi isterler. Eğer bu süreden önce sözleşmeden caymak isterseniz; taahhüt ile birlikte size kampanyalı fiyattan sundukları ürün fiyat farkını ve hediyelerin ücretini isteyebilirler.

4-      Telefon bağlantısı

İnternet bağlantısı istiyorsanız çoğu firma evde hazır bir telefon bağlantısının da olmasını istiyor. Telefon bağlantısı istenmeyen paketlerin de var olduğu pazarda, bazı sağlayıcılar sizlere yurt içi telefonlarla ücretsiz olarak konuşabilme fırsatı sunuyor. Paket seçerken böyle avantajlardan faydalanmayı unutmayın.

5-      Mobil İnternet

Akıllı telefonların yükselişi ile birlikte telefon aracılığıyla internet kullanımı da arttı. Eğer ev içerisinde mobilden de internete bağlanmayı planlıyorsanız, kablosuz internet kullanmanız sizin için faydalı olacaktır. 

Cem Dişbudak
102 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.