Hesaplı Seyahat İpuçları

betulsungurlu
İçindekiler

Seyahat etmek her zaman çok para harcamak anlamına gelmez. Hesaplı seyahat, ingilizce söylemiyle “Frugal Travel” trendi, tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. 

Fiyat karşılaştırma, elbette hesaplı seyahatin olmazsa olmazlarından. Bu sebeple alışageldiğimiz seyahat acentelerinin yerini karşılaştırma siteleri almaya başladı. Ucuz uçak biletleri, hesaplı oteller artık en çok onlardan soruluyor.

Türkiye’de de hesaplı seyahatin önde gelen adreslerinden biri haline gelen “Enuygun Seyahat”, yerli seyahat severler için ucuz uçak biletleri, bütçe dostu otelleri tek bir adreste topladı. Gideceğiniz yere en uygun fiyata uçmak ve gittiğiniz yerde en uygun fiyata konaklamak için seçeneklerinizi görebilmek sadece birkaç dakikanızı alıyor. Yurtdışına çıkacaksanız seyahat sağlık sigortası için de başka yere gitmenize gerek yok.

Enuygun.com’dan  seyahatlerinizde daha az para harcamak için birkaç ipucu daha:

1.Havaalanlarında yeme içme oldukça pahalı olduğu için önceden küçük bir planlama yapmak bütçenizi iyi gelecektir. Çantanızda taşıyabileceğiniz atıştırmalıklar ve içecekler havaalanlarından mecburi alışveriş yapmanızı engeller. Olası kalkış rötarlarını hesap etmek de cüzdanınız için faydalı olacaktır.

2.Seyahate giderken hangi kredi kartınızı alacağınızı önceden belirlemeniz, gittiğinizde yerde size alışveriş yaparken de tasarruf imkânı sunar. Yurtdışında indirim almanıza ya da daha fazla puan toplamanıza olanak sağlayan kredi kartınızı tercih etmeniz bütçenize fayda sağlayacaktır. Örneğin Citibank kredi kartları 30’dan fazla ülkede özel indirimler sunuyor. Alışveriş, restoran vb. gibi yerlerdeki birçok avantajdan yararlanmak için tek yapmanız gereken alışverişlerde Citibank kredi kartınızı kullanmak olacak. Garanti Bankası kredi kartları ise İstanbul Atatürk Havalimanı İç ve Dış hatlar terminalinde %50 indirimli otopark hizmeti sunuyor. Üstelik görevli arabanızı kapıdan alıyor ve geri döndüğünüzde size teslim ediyor. Başvurmak için https://www.enuygun.com/kredi-karti adresini kullanabilirsiniz.

3.Seyahate çıkmadan önce mutlaka gezi bloglarını takip edin. Görülecek yerler hakkında bilgi edinmeye çalışırken ucuz restoranlar hakkında notlar almayı unutmayın. Bu konularda çevrenizden de bilgi toplamayı ihmal etmeyin.

4.Toplu taşıma her yerde en ucuz ulaşım metodu olsa da birkaç kişi birden seyahat ediyorsanız araç kiralama seçeneğini de sorgulayabilirsiniz. Kişi başına düşen ücret, size uygun fiyat avantajı yanında daha konforlu bir seyahat imkânı da sunabilir.

5.Seyahate çıkmadan önceden borçlarınızı birleştirerek bütçe planlaması yapmak ya da seyahatteki nakit ihtiyaçlarınız için kredi çekmek istiyorsanız bankalar arası karşılaştırma yapmayı da ihmal etmeyin. Size en uygun kredi seçenekleri için https://www.enuygun.com/kredi/ihtiyac adresinden faydalanabilirsiniz.

Yazar : Betül Sungurlu

betulsungurlu
Betül Sungurlu
362 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar