Yurt dışı için hangi tarihlerde ucuz bilet bulunabilir?

Ucuz uçak bileti bir yurt dışı seyahatinin olmazsa olmazı. Zaten otel parası, yemek parası derken iyi bir miktar para harcayacağımız için tasarruf yapabileceğimiz kalemlerde fırsatları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Yurt dışı seyahatinin zamanlaması da ucuz uçak bileti bulabilmemiz için birincil derecede önem taşıyor.

Sezon Dışı

Türk turistler yurt dışı seyahatlerinde sezon dışı denilen dönemleri tercih ederlerse uçak biletini daha hesaplı bir fiyata alabilirler. Mesela Makedonya’daki Popova Sapka, İtalya’daki Cortina gibi merkezleri için bu dönem kışın sonu veya başlangıcı, deniz tatilleri için ise Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları olarak sıralanabilir. Gideceğimiz ülkeden Türkiye’ye yoğun turistin geldiği dönemleri tercih etmek de bizim için hesaplı bir yöntem. Yaz aylarında Rusya, Almanya, Hollanda, Ukrayna gibi ülkelerden turistlerin tatil için Türkiye’yi tercih ettiği dönemlerde geliş yönünden ek seferler ekleniyor.

Charter Uçuşlar

Seyahat firmaları yılın yoğun dönemlerinde charter da denilen uçak kiralama yöntemiyle uçuşlar gerçekleştirirler. Mesela yaz aylarında Almanya’dan Antalya’ya uçak kiralayan bir firmanın Antalya’dan Almanya’ya dönüş uçağında uygun fiyata bilet alabilmeniz mümkün. Burada dikkat edilmesi gereken dönüşleri boş olma ihtimali olan uçakları seçmek, yine Anzakların yoğun bir şekilde Çanakkale’ye geldiği 25 Nisan Anzak Günü için yapılan charter seferlerinden de faydalanılabilir.  Charter uçuşlar ile ilgili daha fazla edinmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Erken Al Ucuza Uç

Tarih dönem fark etmeksizin ucuz uçak bileti arayanların başvurması gereken ilk kural; erken al, ucuza uç. Yurt dışı tatil planları netleştiği anda karşılaştırma siteleri aracılığıyla en uygun bilet bileti o fiyattan almalı.

Uçak bileti fiyatları da taleple doğru orantılı olarak artan ya da azalan bir ivmeye sahip, bu yüzden çoğumuzun uçmayı planladığı Cuma gidiş ve Pazar dönüş seferleri, Şeker ve Kurban Bayramı, Noel tatili gibi dönemler ucuz biletin en zor bulunduğu dönemlerdir. Seyahatlerimizde esnek davranabiliyorsak uçuşlar için Perşembe ve Pazartesi günlerini ve az insanın kullandığı gece uçuşlarını da tercih edebiliriz. 

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara